۱۰ تير ۱۳۹۳

توماس هانت مورگان | Thomas Hunt Morgan

۱۰ تير ۱۳۹۳ 4386 بازدیدکننده 0 نظر
توماس هانت مورگان | Thomas Hunt Morgan در این مقاله می خوانید

توماس هانت مورگان دانشمند آمریکایی که به علت ارائه نظریه خود در رابطه با ژنتیک و کروموزوم‌ها موفق به کسب نوبل پزشکی شد. ...

توماس هانت مورگان | Thomas Hunt Morgan

مقدمه

توماس هانت مورگان یک جانورشناس و نسل شناس برجسته‌ی آمریکایی است. معروفیت او، به دلیل تحلیل آزمایشی افسانه‌ای وی در زمینه‌ی کرم میوه است، که پس از آن نظریه‌ی کروموزومی وراثت را فرموله کرد. علاوه بر این، مورگان نشان داد ژن‌ها به یک سری از کروموزوم ها متصل‌اند که دربردارنده ی صفت‌های ارثی هستند، به همین دلیل او باعث شروع رشته ژنتیک مدرن رشد.

توماس هانت مورگان در سال 1933 برنده‌ی جایزه‌ی نوبل پزشکی برای دستاوردهای فوق‌العاده اش شد.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و دستاوردها

توماس هانت مورگان در 25 سپتامبر 1866 در شهر لکزینگتون کنتاکی، در یک خانواده‌ی ثروتمند و بانفوذ جنوبی متولد شد. او مدرک لیسانس خود را در سال 1886 از دانشکده‌ی ایالتی کنتاکی دریافت کرد (که امروزه به نام دانشگاه کنتاکی شناخته می شود). توماس مدرک دکترای خود را در سال 1890 از دانشگاه جان هاپکینز گرفت. پس از دکترا، مورگان برای مدتی به هیئت علمی دانشکده Bryn Mawr پیوست.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

توماس هانت مورگان

توماس هانت مورگان در سال 1904به عنوان استاد جانورشناسی دانشگاه کلمبیا  منصوب شد. او در این مکان یک آزمایشگاه بزرگ ساخت که بعدها نام " اتاق مگس" روی آن گذاشته شد. او با همکاری با زیست‌شناس دیگر با نام های لیلیان مورگان و چند دستیاران دیگر، مورگان دو خصوصیت ویژه کرم میوه‌ها را مورد بررسی قرار داده و مشخص کرد. آن‌ها توانستند نتایج جفت‌گیری مگس هایی که این ویژگی خاص را داشتند نشان دهند. این کشف به عنوان اولین کشف برای گسترش ژنتیک مندل از گیاهان به جانوران به شمار می رود.

علاوه بر این، مورگان به طور گسترده در زمینه‌ی جنین شناسی تجربی مطالعه کرد. او رابطه‌ی فرضی میان ژنتیک و توسعه را می‌دانست، اما در آن زمان تمایلی نداشت که آن روابط را به صراحت آشکار کند.

 

مورگان توانست این جوایز را کسب کند:

مدال داروین در سال 1924

جایزه‌ی نوبل برای فیزیولوژی یا پزشکی در سال 1933

مدال کاپلی در سال 1939

 

اواخر زندگی و مرگ

توماس هانت مورگان، تا زمان مرگ خود به کار خود در آزمایشگاه ادامه داد. او در 4 دسامبر 1945 در پاسادینا، کالیفرنیا بر اثر سکته قلبی در گذشت. مورگان در زمان مرگ 79 سال سن داشت.

 
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040