۲۱ خرداد ۱۳۹۳

توماس نیو کامن

۲۱ خرداد ۱۳۹۳ 3987 بازدیدکننده 0 نظر
توماس نیو کامن در این مقاله می خوانید

توماس نیوکامن، یک مخترع انگلیسی است که اولین موتور بخار برای پمپاژ آب را اختراع کرد. ...

توماس نیو کامن

 

مقدمه

توماس نیوکامن یک مهندس برجسته‌ی بریتانیایی است که به واسطه اختراع موتور بخار اتمسفری شناخته می‌شود، موتوری که قدیمی‌ترین موتور بخار شناخته‌شده در جهان برای پمپاژ آب است. موتور نیوکامن تأثیر بسیار زیادی بر طرح‌های بعد (مانند موتور جیمز وات) داشت.

 

زندگی و اختراعات

توماس نیوکامن در شهر دارتموت، واقع در استان دِوُن در انگلستان متولد شد. در ابتدا او به عنوان آهن‌فروش در دارتموت کار می‌کرد. از آنجا که جاری شدن سیل یک مشکل بزرگ و مهم در آن منطقه بود، نیوکامن با کمک یک لوله کش به نام جان کالی، به طور گسترده‌ای بر روی ساخت یک پمپ بخار کار ‌کرد. این پمپ، از پمپ مرسوم آن زمان که ساخت توماس سیوری بود بسیار کارامدتر شد.

در طراحی او، شدت فشار توسط فشار بخار محدود نمی‌شد. نیوکامن برای به‌وجود آوردن خلاء در سیلندر، جت کندانس داخلی و یک مکانیسم اتوماتیک را برای به حرکت درآوردن سوپاپ‌های سیلندر اختراع کرد.

اولین موتور قابل‌ استفاده‌ی نیوکامن در سال 1712 در نزدیکی قلعه‌ی دادلی، در استافوردشر ساخته شد. مشخص شد که این وسیله، یک وسیله بسیار موثر و ابزاری مقرون به صرفه برای تخلیه آب معادن و بالا بردن آب برای چرخاندن چرخ‌های آبی می‌باشد.

 

وفات

توماس نیوکامن در 5 اوت 1729 در سن 65 سالگی در لندن، انگلستان درگذشت.

 

 

دوممن هم به

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040