۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی‌نامه لئونارد اویلر

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 5212 بازدیدکننده 1 نظر
زندگی‌نامه لئونارد اویلر در این مقاله می خوانید

لئونارد اویلر یک ریاضیدان و فیزیکدان برجسته‌ی سوییسی بود که به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از پایه‌گذاران ریاضیات محض شناخته می‌شود. ...

زندگی‌نامه لئونارد اویلر

لئونارد اویلر

لئونارد اویلر یک ریاضیدان و فیزیکدان برجسته‌ی سوییسی بود که به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از پایه‌گذاران ریاضیات محض شناخته می‌شود. او در هندسه‌ی تحلیلی و مثلثات مدرن کارهای زیادی انجام داده است. کار حیاتی و سازنده‌ی اویلر سبب انقلاب در حساب دیفرانسیل، هندسه و نظریه‌ی اعداد شد.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

پدر لئونارد اویلر دوست داشت پسرش یک روحانی بشود. لئونارد وارد دانشگاه بازل شد و به زودی در آنجا به هندسه علاقه‌مند گشت. اویلر با پشتیبانی معلم آینده‌اش، یوهان برنولی، پدر خود را برای ادامه دادن ریاضیات قانع کرد.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

 

لئونارد اویلر

لئونارد اویلر در سال 1727 عضوی از فرهنگستان علوم سن پترزبورگ شد. او همچنین از سال 1727 تا 1730 برای نیروی دریایی روسیه به عنوان ستوان پزشکی کار می‌کرد. در سال 1730 اویلر در فرهنگستان به عنوان استاد فیزیک تدریس می‌کرد و سه سال بعد یعنی در سال 1733، استاد ریاضیات شد.

 

مقالات و کتاب‌ها

در طول این زمان اویلر مقالات زیادی نوشت و کتابی با نام " مکانیک" را به چاپ رساند. این کتاب اولین کاری بود که دینامیک نیوتونی را در قالب تحلیل‌های ریاضی به تصویر می‌کشید. این کتاب باعث شهرت جهانی او به عنوان یک ریاضیدان برجسته شد. اویلر در سال 1741 با دعوت فردریک کبیر عضو فرهنگستان علوم برلین شد. اگرچه این دو هیچ‌گاه روابط خوبی با یکدیگر نداشتند. در هر صورت، اویلر بیش از 200 مقاله و 3 کتاب راجع به تجزیه و تحلیل ریاضی نوشت و همچنین در طول اقامت خود در برلین یک رساله‌ی علمی مشهور با نام " نامه‌هایی به یک شاهزاده خانم آلمانی " را چاپ کرد.

اویلر مشارکت‌های پیشگامانه ای در هندسه‌ی تحلیلی، مثلثات، حساب دیفرانسیل و نظریه‌ی اعداد داشته است. او اولین فردی بود که معادلات دیفرانسیل لایبنیتس و روش تفاضلی نیوتن در ریاضیات تحلیلی را کامل کرد، و نظریه‌ی عدد اول و قانون روابط متقابل قوه‌ی چهارم را در مورد تئوری اعداد مطرح کرد. اویلر حدود 886 کتاب و مقاله به چاپ رساند و امروزه نیز نیرومندترین نویسنده‌ی ریاضیات در طول تاریخ به شمار می‌رود.

 

اواخر زندگی و مرگ

لئونارد اویلر در سال 1783 بر اثر خونریزی مغزی درگذشت. او در هنگام مرگ 76 سال سن داشت. اویلر در کنار همسرش، کاترینا، در قبرستان لوتران در اسمولنسک دفن شده است.

 

 

در فعالیت در این زمان

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040