۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه میهالرو پتروویک آلاس

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 2368 بازدیدکننده 1 نظر
زندگی نامه میهالرو پتروویک آلاس در این مقاله می خوانید

میهالرو پتروویک آلاس مخترع و ریاضی‌دان مؤثر صربستانی بود. کارهای مهم او شامل ایجاد معادلات دیفرانسیل، همچنین چندین کار در زمینه پدیدارشناسی بود. ...

زندگی نامه میهالرو پتروویک آلاس

شرح کوتاه

میهالرو پتروویک آلاس مخترع و ریاضی‌دان مؤثر صربستانی بود. کارهای مهم او شامل ایجاد معادلات دیفرانسیل، همچنین چندین کار در زمینه پدیدارشناسی بود. پتروویک یک استاد ممتاز دانشگاه بلگراد بود و جدا از تلاش‌هایش در زمینه‌ی ریاضیات، او یک موسیقی‌دان، روزنامه‌نگار، تاجر، نویسنده، ماهیگیر و عضوی از هیئت‌علمی بود. جدا از کارهای مهم او برای پدیدارشناسی و معادلات دیفرانسیل، او در ایجاد اولین پیش نمونه برای کامپیوترهای آنالوگ کمک کرد.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و زمینه‌ی تحصیلی

میهالرو پتروویک آلاس اولین فرزند نیکودیم، استاد الهیات، و ملیکا (مادرش) بود. میهالرو در 6 ماه می 1868 در بلگراد متولد شد. پس از پایان تحصیلات در اولین دبیرستان بلگراد (First Belgrade Gymnasium) در سال 1885، او برای دوره‌های آموزشی  در بخش علوم – ریاضیات طبیعی دانشکده‌ی فلسفه ثبت‌نام کرد. پس از آنکه در سال 1889ریاضیات خود را در صربستان به پایان رسید، ریاضیدانان دیگری مانند دکتر Dimitrije Danić، دکتر Dimitrije Nešić و بوگدان Gavrilović در حال کسب نام و شهرت بودند. به همین دلیل میهالرو تلاش می‌کرد تا دانش خود را بیشتر کند و در سال 1889 تصمیم گرفت تا برای تحصیل بیشتر به خارج از کشور برود. او برای پذیرش در اکول نرمال سوپریور خود را آماده می‌کرد.

 

دریافت مدرک دکترا

در سال 1891 او مدرک خود را از دانشگاه سوربن دریافت کرد، و در آنجا دوره‌های علم ریاضیات را به پایان رساند. او برای آماده سازی پایان‌نامه دکترای خود که سرانجام در سال 1894 موفق به دریافت آن شد به طور پیوسته دانش ریاضیات خود را افزایش می‌داد. دکترای او درباره‌ی معادلات دیفرانسیل بود و او به لقب "دکتر علوم ریاضیات" دست یافت.

میهالرو پتروویک

در آن دوران، او بزرگ‌ترین ذهن در مورد معادلات دیفرانسیل بود، و سخنرانی‌هایی در مورد ریاضیات و معادلات تا زمان بازنشستگی خود در سال 1938 انجام می‌داد.

پس از به دست آوردن زمینه‌ی تحصیلی در کنار کار شدید، پتروویک استاد ریاضیات دانشگاهی شد که امروزه با نام دانشگاه بلگراد شناخته می‌شود. در آن دوران، او بزرگ‌ترین ذهن در مورد معادلات دیفرانسیل بود، و سخنرانی‌هایی در مورد ریاضیات و معادلات تا زمان بازنشستگی خود در سال 1938 انجام می‌داد. زمانی که پتروویک عضو فرهنگستان سلطنتی رویال صربستان شد تنها 31 سال سن داشت و علاوه بر این‌ها، او عضو افتخاری انجمن علوم و هنرهای زاگرب یوگسلاوی بود.

 

انتشار کتاب‌های مختلف

میهالرو قادر بود تا بسیاری از مجلات، کارهای علمی و کتاب‌های خود را در کنار نوشتن اختراعاتش در طول دوران حیات خود، منتشر کند. او همچنین درباره‌ی سفرهای خود به دریا می‌نوشت. به دلیل کارهای علمی و انتشارات برجسته، میهالرو توسط بسیاری از دانشگاه‌ها و جوامع شناخته می‌شد و بسیار از او قدردانی شده و جوایز زیادی به او داده می‌شد . زمانی که رییس انجمن سلطنتی صربستان، Jovan Cvijić، در سال 1927 از دنیا رفت بسیاری از اعضا پیشنهاد دادند میهالرو باید رییس شود.با این حال مقامات بالا این پیشنهاد را نپذیرفتند، زیرا میهالرو دوست نزدیک شاهزاده Đorđe P. Karađorđević بود که برادر شاه بود و از سال 1925 در حبس خانگی به سر می‌برد.
چند سال بعد در سال 1931، اعضای آکادمی دوباره برای انتخاب میهالرو به عنوان رییس پیشنهاد دادند اما این درخواست همچنان از سوی مقامات بالا پذیرفته نشد. Bogdan Gavrilović، استاد و ریاضیدان همکارش به جای او نامزد ریاست شد.

 

دکترای افتخاری

به دلیل کارها و مشارکت‌های میهالرو و تلاش برای مسایل مختلف آکادمی، او یکی از دکتران افتخاری دانشگاه بلگراد در سال 1939 شد و در همان سال اولین پیشنهاد کلاس در سنت ساوا به او داده شد. با داشتن تخصص و دانستن فوت و فن ریاضیات، او مدرسه‌ی ریاضیات بلگراد را تأسیس کرد. در طی سالیان متمادی، همین مدرسه مسئول آماده سازی ریاضی‌دانان خوبی بود که کارهای ناتمام او را به اتمام رساندند . در طی جنگ دوم جهانی، تمامی پایان‌نامه‌های دکترای نگهداری شده در دانشگاه بلگراد تحت نظارت میهالرو بود.

 

کار در ارتش

او مردی با توانایی‌های بسیار بود و هیچ‌گاه کارهای علمی‌اش را متوقف نکرد. میهالرو  همچنین خدمات بسیار زیادی به کشور خود انجام داد . او یکی از افسران در طول جنگ‌های بالکان و جنگ جهانی اول بود. و پس از آن زمان، با وجود داشتن شغل دیگر، او به عنوان مسئول خدمات خدمت می‌کرد. به عنوان یک ریاضیدان برجسته، میهالرو رمزنگاری را تمرین می‌کرد و سیستم های رمزی ای ساخت که توسط ارتش یوگسلاوی تا جنگ جهانی دوم استفاده می‌شدند.

 

میهالرو پتروویک

دستگیر شدن توسط ارتش آلمان و وفات

در طول جنگ جهانی دوم، او دوباره برای خدمت فراخوانده شد و این بار توسط آلمان‌ها دستگیر شد. خوشبختانه کمی بعد او به دلیل بیماری‌اش آزاد شد. در سال 1943 بود که میهالرو  در سن 75 سالگی در خانه‌اش در بلگراد درگذشت.
 

علائق شخصی

نام مستعار او، آلاس به معنای ماهیگیر رودخانه، به دلیل علاقه‌اش به ماهیگیری است. او فقط به این کار علاقه نداشت بلکه در آن مهارت داشت. در سال 1882 او کارآموز ماهیگیری بود و در سال 1895 برای ماهیگیری پیشرفته امتحان داد. به دلیل علاقه‌ی زیاد او به ماهیگیری بود که در گفتگوهای قانونی برای قرارداد شیلات با رومانی در آن زمان شرکت می‌کرد و در مباحثات برای حفاظت شیلات با نمایندگان اتریش- مجارستان درباره‌ی حفاظت از شیلات در مناطقی مانند درینا، دانوب و رودخانه‌های ساوا مباحثه می‌کرد.

جدا از علاقه‌ی او به علم و ماهیگیری، او یک موسیقی‌دان بود که ویولن می‌نواخت و جامعه‌ی موسیقی که سوئز نامیده می‌شد را بنیاد نهاد. او همچنین هیدرواینتگراتور را ساخت و در نمایشگاه جهانی پاریس در 1900 برنده‌ی مدال طلا شد. او یک مسافر پرشور بود و علاقه به سفر او را به قطب جنوب و شمال کشاند.
 

موقعیت جهانی

میهالرو  به دلیل عضویت در جوامع پاریس، پراگ، فرانسه و برلین، در کنار عضویت در فرهنگستان‌های مختلف بخارست، ورشو و کراکوف در سطح جهان به رسمیت شناخته می‌شد. او عضوی از SANU، فرهنگستان علمی جمهوری چک و فرهنگستان یوگسلاوی بود و در آنجا می‌توانست به ذهن‌های جوان ریاضی‌دانان مشتاق و دانشمندان دوران خویش کمک کند.

 

 

ن

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040