۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه پل الریخ

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 2779 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه پل الریخ در این مقاله می خوانید

پل الریخ یک دانشمند آلمانی بوده است که بر رشته‌های مختلفی از جمله ایمن شناسی، خون شناسی و شیمی درمانی تأثیر زیادی گذاشت. ...

زندگی نامه پل الریخ

مقدمه

پل الریخ یک دانشمند آلمانی بوده است که بر رشته‌های مختلفی از جمله ایمن شناسی، خون شناسی و شیمی درمانی تأثیر زیادی گذاشت. الریخ اولین درمان عملی برای سیفلیس را کشف کرد و برای این کشف در سال 1908 به همراه زیست شناس روسی با نام ایلیا مچنیکو  برنده جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی شد.
 

دوران اولیه ی زندگی و تحصیلات

 

پل الریخ

پل الریخ در 14 مارس 1854 در یک خانواده ی مرفه یهودی متولد شد.  او  در جوانی به فرآیند رنگ‌آمیزی سلول‌ها توسط رنگ های شیمیایی علاقه‌مند شد.  او در دانشگاه های استراسبورگ، برسلاو، فرایبورگ و لایپزیگ پزشکی خواند. الریخ مدرک پزشکی خود را در سال 1878 از دانشگاه لایپزیگ دریافت کرد.

 

مشارکت ها و دستاوردها

الریخ در حین آزمایش رنگ آمیزی سلول ها متوجه شد که در سلول واکنش‌های شیمیایی انجام می‌شود و این واکنش‌ها دلیل فرآیندهای سلولی هستند. او اینگونه نتیجه گرفت که عوامل شیمیایی می‌توانند بیماری‌های سلول را درمان کرده و با عوامل عفونی بجنگند. این ایده کاملاً درمان شناسی و تشخیص‌های پزشکی را متحول کرد. الریخ اصطلاح  " شیمی درمانی" را ایجاد کرد. او یک واکنش شیمیایی خاص را در ادرار بیماران حصبه تشخیص داد و مشارکت‌های مهمی برای درمان بیماری های گوناگون چشمی داشت.

الریخ به عنوان پزشک بالارتبه در بیمارستان چاریت در برلین منصوب شد و در آنجا یک روش انحصاری برای تشخیص باسیل سل یافت. او انواع مختلف سلول‌های خونی بر بدن را از یکدیگر جدا کرد و با این کار یکی از پایه گذاران خون شناسی شد. الریخ استفاده از متیلن آبی برای درمان اختلالات عصبی را کشف کرد.

 

انتشار مقاله‌های مختلف علمی

الریخ نزدیک به 37 مقاله‌ی علمی را در بین سال ها ی 1879 تا 1885 منتشر کرد. شاید موثرترین کار او " نیاز اندام های موجودات زنده (اورگانیسم) به اکسیژن" باشد که در سال 1885 چاپ شد. او در کتاب به این موضوع می پردازد که مصرف اکسیژن در انواع مختلف بافت‌ها متفاوت بوده و این تفاوت‌ها، مقیاسی برای شدت فرایندهای حیاتی سلول در اختیار ما قرار می‌دهد.

 

اواخر زندگی و مرگ

 

پل الریخ

پل الریخ به همراه زیست شناس روسی با نام ایلیا مچنیکو در سال 1908 جایزه‌ی  نوبل فیژیولوژی و پزشکی را دریافت کرد. او در 20 آگوست 1915 در  اثر یک ضربه مغزی در شهر هسه‌ی آلمان در گذشت. الریخ در زمان مرگ 61 سال سن داشت.

 
 
 
پنل

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040