۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه پییر سیمون لاپلاس

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 3037 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه پییر سیمون لاپلاس در این مقاله می خوانید

پییر سیمون لاپلاس یک ریاضیدان، فیزیکدان و ستاره‌شناس فرانسوی در قرن 19 است که در عرصه‌ی حرکات سیارات کارهای حیاتی بسیاری انجام داده است. ...

زندگی نامه پییر سیمون لاپلاس

مقدمه 

پییر سیمون لاپلاس یک ریاضیدان، فیزیکدان و ستاره‌شناس برجسته‌ی فرانسوی در قرن 19 است. او در عرصه‌ی حرکات سیارات با استفاده از نظریه‌ی اسحاق نیوتون درباره‌ی جاذبه و بسط آن به کل منظومه‌ی شمسی، کارهای حیاتی بسیاری انجام داده است. کارهای او درباره‌ی نظریه‌ی احتمال و ارقام در عرصه‌ی ریاضیات به نوعی پیشگام بوده و روی نسل‌های بعد تأثیر زیادی داشته است.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

پییر سیمون لاپلاس زمانی که تنها 16 سال سن داشت وارد دانشگاه کائن شد و علاقه‌ی زیادی به ریاضیات نشان داد. زمانی که سیمون 19 ساله بود، بدون اینکه درس خود را کامل کند، برای کار به عنوان استاد ریاضیات در اکول میلیتیر، با همکاری جین لروند دالامبر به پاریس رفت. 5 سال بعد، لاپلاس 13 مقاله درباره‌ی حساب دیفرانسیل، مکانیک و ستاره‌شناسی فیزیکی نوشت که سبب شهرت و تحسین او در سراسر فرانسه شد.

 

کارها و دستاوردها:

پییر سیمون لاپلاس برای رساله 5 جلدی خود با نام مکانیک سماوی (1799- 1825) بسیار مورد احترام است. این مقاله سبب ایجاد یک درک قوی ریاضی از حرکت اجسام آسمانی شد، همچنین چند ناهنجاری و نابرابری‌ که در چرخش آن‌ها تشخیص داده شده بود. لاپلاس پیشنهاد داد که طبیعت جهان کاملاً قطعی است.

لاپلاس در گسترش معادلات دیفرانسیل، معادلات تفاضلی، نسبیت، و استاتیک مشارکت زیادی داشته است. کار او در سال 1812 با نام " نظریه‌ی تحلیلی احتمالات" مباحث احتمالات و استاتیک را به طور قابل‌توجهی پیش برد.

 

عضویت در آکادمی علوم پاریس

لاپلاس در سال 1773 عضوی از آکادمی علوم پاریس شد و در آنجا در سال 1758 به مقام ارشد دست یافت. به او وظیفه‌ی استانداردسازی تمام وزن ها و اندازه های اروپایی داده شده بود.

 

انتشار کتاب

کارهای لاپلاس در زمینه‌ی مکانیک سماوی، کاملاً انقلابی است. او این‌گونه بیان نمود که اختلال کم مشاهده‌شده در حرکت چرخشی سیارات همیشه کوتاه و ثابت باقی‌مانده و دارای اصلاح خودبه‌خود خواهد بود. لاپلاس اولین ستاره‌شناسی بود که ایده داد منظومه‌ی شمسی، از انقباض و سرد شدن یک سحابی بزرگ و دوار از گازهای داغ و در نتیجه مسطح شدن آن شکل گرفته است. او کار مشهور خود در احتمالات را در سال 1812 منتشر کرد. سیمون لاپلاس تعریف خود از احتمالات را عرضه کرده و آن را برای توجیه ساخت‌های اساسی ریاضیات در نظر گرفت.

 

اواخر زندگی و مرگ

لاپلاس در 5 مارس 1827 در شهر پاریس فرانسه‌ در گذشت. او 77 سال سن داشت. اغراق درباره‌ی تأثیری که لاپلاس بر روی پیشرفت نظریه‌ی ریاضی مکانیک داشت غیرممکن است. مفاهیم اساسی مختلفی، برای مثال عملگر لاپلاس در نظریه‌ی پتانسیل و تبدیل لاپلاس در مطالعه‌ی معادلات دیفرانسیل، به افتخار او نام‌گذاری شده‌اند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040