۴ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه رابرت بویل

۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ 6541 بازدیدکننده 2 نظر
زندگی نامه رابرت بویل در این مقاله می خوانید

رابرت بویل یک فیلسوف طبیعی، دانشمند و نویسنده‌ی دینی ایرلندی بود. به عنوان یکی از پیشگامان روش‌های علمی آزمایشی مدرن می‌باشد. ...

زندگی نامه رابرت بویل

مقدمه

رابرت بویل یک فیلسوف طبیعی، دانشمند و نویسنده‌ی دینی ایرلندی بود. به عنوان یکی از پیشگامان روش‌های علمی آزمایشی مدرن، کارهای در موضوعات مختلفی از جمله شیمی، فیزیک، پزشکی، هیدرواستاتیک، تاریخ طبیعی و علوم زمین می‌باشد.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

رابرت بویل در 25 ژانویه 1627 در ایرلند و در خانواده‌ای ثروتمند و تأثیرگذار متولد شد. پدر او، ریچارد بویل، خزانه‌دار پادشاهی ایرلند بود. رابرت بهترین تحصیلات را در مدارس با اعتباری کسب کرد. از جمله این مدرسه ها، اتون بود که وی در آنجا، فلسفه، علوم دینی، ریاضیات و آخرین علوم مربوط به فیزیک و شیمی را آموخت.

 

کارها و دستاوردهای رابرت بویل

 

رابرت بویل

پس از چند سال تحصیل زیر نظر کشیش محلی بخش، بویل  علاقه‌ی شدیدی به علم پیدا کرد. او دانشمندان برجسته‌ی بسیاری را در حوزه‌های علمی مختلف جمع کرد و به صورت هفتگی، جلساتی در آکسفورد و لندن انجام برگزار می کرد. این گروه بعدها جامعه‌ی سلطنتی لندن شدند. بویل به عنوان رییس آن‌ها انتخاب شد، اما او این پیشنهاد را نپذیرفت، زیرا سوگندهای لازم برای این سمت، با اعتقادات سخت مذهبی او مغایرت داشت.

 

ایجاد پمپ خلأ

بویل اولین دانشمند شناخته‌شده‌ای است که حقیقتاً کارهای خود را چاپ می کرد. او با دقت، آزمایش‌هایش را با همه‌ی یافته‌ها و خطاها جمع‌آوری می‌کرد. مقاله‌ی علمی او در سال 1660 با نام "فنر و وزن هوا"، به استفاده از یک پمپ خلأ با طراحی ابداعی پرداخته است. بویل پمپ بدقواره و بی کاربرد ون گوریک را به شکل مناسبی اصلاح کرد. پمپ گوریک، برای کار نیاز به دو مرد و تلاش بسیاری داشت. درحالی‌که در طراحی جدید پمپ توسط بویل، خلأ تنها با یک اپراتور و با شیوه‌ای کارآمد حفظ می‌شد.

 

کفش رابطه میان فشار، دما و حجم گازها

بویل آزمایش‌های بسیاری انجام داد که به او در کشف رابطه‌ی میان فشار و حجم گاز کمک کرد. این امر به قانون بویل – ماریوت منتج شد، که بیان می کند که اگر دما ثابت باشد، حجم گاز با فشار آن رابطه‌ی معکوس دارد. عبارت " تحلیل شیمیایی" نیز توسط او ابداع شد.

در آن دوره این عقیده رایج بود که نمک و آب دیگر قابل‌تجزیه به عناصر کوچک‌تر نیستند. بویل کاملاً با نظریه‌ی عناصر پایه مخالف بود.

 

اواخر زندگی و مرگ

 

رابرت بویل

بویل هیچ‌گاه ازدواج نکرد. او در 30 دسامبر 1691 بر اثر سکته درگذشت. او در هنگام مرگ 64 سال سن داشت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040