۴ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه رابرت براون

۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ 4826 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه رابرت براون در این مقاله می خوانید

در عرصه‌ی گیاه‌شناسی و شناخت فسیل گیاهان، رابرت براون یکی از چهره‌هایی است که به دلیل استفاده از میکروسکوپ در مطالعاتش، مشارکت‌های مهم زیادی در این زمینه داشته است.  ...

زندگی نامه رابرت براون

مقدمه

در عرصه‌ی گیاه‌شناسی و شناخت فسیل گیاهان، رابرت براون یکی از چهره‌هایی است که به دلیل استفاده از میکروسکوپ در مطالعاتش، مشارکت‌های مهم زیادی در این زمینه داشته است. حرکت براونی به افتخار او و کارهای علمی مشهورش در گیاه‌شناسی، به نام او نام‌گذاری شده است. از جمله این کارها فراهم کردن یکی از اولین و دقیق ترین توضیحات درباره‌ی هسته و جریان سیتوپلاسمی می‌باشد. برخی از اولین مطالعات در زمینه‌ی گرده شناسی ( علم مطالعه‌ی هسته و تخم‌هایی که در فسیل‌های گیاهی یا زمین‌شناسی یافت می‌شود) توسط براون انجام شده بود و هم چنین براون اولین فردی بود که تفاوت میان گیاهان نهان‌دانه و گیاهان باز دانه را تشخیص داد. علاوه بر این موارد او در طبقه‌بندی گیاهان نقش مهمی داشته است و یافته‌های او هنوز در شناخت خانواده‌ی گیاهان معتبر است.

 

زندگی اولیه و زمینه‌ی تحصیلی

رابرت براون در 21 دسامبر سال 1773 متولد شد. او پسر یک کشیش پیرو کلیسای اسقفی با نام جیمز براون، و هلن نی تیلور بود. هلن دختر یک کشیش وابسته به کليساى مشايخى پروتستان بود.  زادگاه رابرت براون شهر مونتروز بود و او به مدرسه‌ی دستور زبان محلی که امروزه با نام آکادمی مونتروز شناخته می‌شود می‌رفت. بعدها رابرت به دانشگاه ماریسچال در آبردین رفت، اما به دلیل مهاجرت خانواده‌اش به ادینبرگ مجبور شد در چهارمین سال دانشگاه را ترک کند.

 

شروع کار در زمینه گیاه شناسی

در دانشگاه ادینبرگ رابرت به تحصیل رشته‌ی پزشکی پرداخت اما علاقه‌ی زیادی به گیاه‌شناسی پیدا کرد. درحالی‌که او هنوز مدرکی کسب نکرده بود به تاریخ طبیعی علاقه نشان می‌داد. در سال 1791، درست یک سال پس از مهاجرتشان، پدر رابرت در گذشت. در طی این زمان در دانشگاه، رابرت می‌توانست در سمینارهای جان واکر شرکت کند، فردی که به عنوان یک تاریخ‌شناس طبیعی معروف بود. هم جنین در طی این دوران رابرت با ویلیام ویدرون، یکی از بزرگ‌ترین زیست‌شناسان آن زمان، مکاتباتی داشت. در همین زمان رابرت براون موفق شد تا گونه‌ی جدیدی از علف‌ها با نام Alopecurus alpinus را کشف کند و اولین مقاله‌ی گیاه‌شناسی خود با نام " تاریخچه‌ی گیاه‌شناسی انگوس " را به پایان برساند.

 

رابرت براون و علاقه‌ی شدید او به گیاه‌شناسی

در سال 1793 براون رشته‌ی پزشکی را به پایان رساند و حدود یک سال بعد عضوی از هنگ فنسیبل های فیفشایر شد و در آنجا دستیار جراح بود. با این وجود، گروه آن‌ها که برای نیوایرلند در نظر شده بود، فعالیت کمی داشت و بنابراین رابرت زمان آزاد زیادی داشت و این زمان را صرف مسائل مربوط به گیاه‌شناسی می‌کرد.

 

خروج از ارتش

زندگی در ارتش رابرت را راضی نمی‌کرد و مانع دسترسی او به کتابخانه‌ها، و آغاز جمع‌آوری مجموعه گونه‌های گیاهی خود او بود. در سال 1798 از طریق فردی به نام جوناس درایندر، که کتابدار سرجوزف بانکس بود که رابرت در زمان خدمت خود با او آشنا شده بود، رابرت توانست عضو انجمن لینن شود. این امر سبب شد تا رابرت شانس این را داشته باشد که عضوی از گروه‌هایی اکتشاف طبیعت باشد. آقای جوزف بانک زمان زیادی را صرف کرد تا ستوان دابلین را قانع کند که رابرت را آزاد کنند و در نهایت توانست این کار را انجام دهد. براون همچنان توانست کمسیون و حقوقش را دریافت کند که از آن برای حمایت از مادر بیوه اش در ادینبرگ استفاده می‌کرد.

 

سفر به استرالیا

پذیرش او به عنوان یک گیاه‌شناس سبب شد تا درهای اکتشاف و دنبال کردن علاقه‌اش در گیاه‌شناسی به روی رابرت براون باز شوند. او با مطالعه‌ی گونه‌های گیاهی که آقای جوزف بانکس قبلاً از استرالیا جمع‌آوری کرده بود، مقدمات سفر خود به استرالیا را آماده کرد. به او دستور داده شده بود تا نمونه‌های علمی متفاوتی جمع‌آوری کند اما اولویت با حشرات، گیاهان و پرندگان بود. او در سفر اکتشافی خود، با فردیناند بائر که یک نقاش گیاه‌شناسی بود و باغبانی با نام پیتر گود که به او در گردآوری مجموعه اش کمک می کرد همراه بود.

 

بازگشت به انگلیس

در دسامبر 1801، این گروه به جایی رسیدند که بعدها " صدای شاه جورج" نامیده شد و امروزه در غرب استرالیا قرار دارد. در طول این دوران در استرالیا، براون توانست بیش از 3400 گونه جمع‌آوری کند که 2000 عدد از آنها، در آن زمان ناشناخته بودند. رطوبت ثابت هوا در طول این سفر مجموعه‌ی جمع آوری شده براون را در معرض خطر قرار داد و بخش بزرگی از این مجموعه، زمانی که کشتی حامل این مجموعه به نام "گراز دریایی" در راه بازگشت به انگلستان دچار شکستگی شد، از بین رفت. در سال 1805 رابرت پس از جمع‌آوری این مجموعه به انگلیس بازگشت و 5 سال کامل را صرف کار بر روی گونه‌هایی که در سفرش جمع‌آوری کرده بود نمود.

 

کارها و آثار باقی‌مانده از براون

رابرت براون

چاپ کتاب

از سفر اکتشافی‌ای که براون انجام داد، او توانست کار مهمی را درباره‌ی گونه‌های گیاهی استرالیا منتشر کند که " Prodromu Florae Novae Hollandiae et Insulae Van-Diemen" نامیده شد و در سال 1801 به چاپ رسید. این کار به دلیل کیفیت بالا و استفاده از سبک گروه‌بندی سیستم طبیعی جوزیو ، به جای سیستم سخت تر لینن، به شهرت رسید.

 

عضویت در انجمن لینن

براون در سال 1818 مقاله‌ی دیگری را با نام " مشاهدات، سیستماتیک و زمین‌شناسی، بر روی مجموعه گیاهان خشک جمع شده در منطقه کنگو توسط پرفسور کریستین اسمیت" را به چاپ رساند و حدود 4 سال بعد، او به عنوان همکار انجمن لینن انتخاب شد.

 

کشف حرکت براونی

در سال 1827، زمانی که براون مشاهده کرد که ذرات کوچکی که از دانه‌های گرده‌ جدا می شوند، نوعی حرکت متوالی و متلاطم دارند، حرکت بروانی به وجود آمد. او موفق شد تا حرکت مشابهی را در مواد معدنی نظارت کند، و اگرچه هیچ نظریه‌ای برای دلیل این حرکت وجود نداشت، اما این پدیده در آن زمان و حتی در حال حاضر نیز حرکت براونی نامیده می‌شود.

 

نامگذاری هسته سلول

در سال 1831 رابرت برای انجمن لینن مقاله‌ای خواند که در سال 1833 به چاپ رسید که در آن، هسته‌ی سلول‌ها را نامگذاری کرد. با وجودی که این بخش هسته قبلاً در سال 1682 توسط لیوونهوک مشاهده شده بود، اما براون آن را هسته‌ی سلول نامید و به نقاشی‌های فرانک بائر و مشاهدات این ویژگی منظم در سلول گیاهان اعتبار بخشید.

 

اواخر زندگی و وفات

از سال 1849 تا 1854 رابرت رئیس انجمن لینن بود. رابرت براون اولین نگه‌دارنده‌ی دپارتمان گیاه‌شناسی برای دپارتمان تاریخ طبیعی موزه‌ی انگلیس بود. او توانست تا زمان مرگش در 10 ژوئن 1858 این سمت را برای خود حفظ کند. به عنوان یکی از میراث‌های براون در گیاه‌شناسی، نام او در برخی از گونه های استرالیایی که او در طی اقامت خود در آنجا آنها را کشف کرد، همانند برونونیا، آورده شده است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040