۴ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه رابرت هوک

۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ 10316 بازدیدکننده 2 نظر
زندگی نامه رابرت هوک در این مقاله می خوانید

رابرت هوک یک فیلسوف طبیعی، معمار، و دانشمند همه چیز دان انگلیسی است، که احتمالاً علی رغم نقش مهم او در انقلاب علمی، نادیده گرفته شده ترین فیلسوف طبیعی تمام دوران ها است.   ...

زندگی نامه رابرت هوک

مقدمه

رابرت هوک یک فیلسوف طبیعی، معمار، و دانشمند همه چیز دان انگلیسی است، که احتمالاً علی رغم نقش مهم او در انقلاب علمی، نادیده گرفته شده ترین فیلسوف طبیعی تمام دوران ها است. کارهای برتر او عبارت‌اند از: دیافراگم در دوربین‌ها، مفصل همه کاره مورد استفاده در وسایل نقلیه، چرخ تعادل در ساعت، ایجاد واژه‌ی "سلول" در زیست، نقشه‌برداری شهر لندن پساز آتش‌سوزی بزرگ در سال 1666، معماری، آزمایش‌ها، فعالیت ها در زمینه ستاره شناسی. با این حال امروزه بیشتر به دلیل قانون هوک شناخته می‌شود.

به خاطر دشمنی همکار مشهور و عالی او، اسحاق نیوتون، با وی، نام او کمابیش ناشناخته مانده است.

 

دوران اولیه‌ی زندگی

رابرت هوک

تولد و علایق

رابرت در 18 جولای 1635 در فرش واتر جزیره‌ی وایت در انگلیس متولد شد. او آخرین بچه از چهار فرزند جان هوک و میرنا بلیزر بود. پدر او یکی از کشیش های کلیسای انگلیس بود. رابرت در بیشتر دوران کودکی خود بیمار بود و به همین دلیل بیشتر تحصیلات اولیه‌اش را در خانه از پدرش آموخت. پدر او مسئول یک مدرسه‌ی محلی نیز بود. در جوانی رابرت نسبت به اطراف کنجکاو بود و به کارهای مکانیکی و نقاشی علاقه داشت و در سراسر زندگی خود، در روش‌های مختلف آنها را دنبال کرد.

 

رفتن به دانشگاه

هوک جوان در سن 13 سالگی موفق شد به مدرسه‌ی وستمینستر وارد شود و از آنجا به آکسفورد رفت، دانشگاهی که بعضی از بهترین دانشمندان انگلیس در آنجا کار می‌کردند. در آنجا او با نشان دادن مهارت‌های خود در طراحی آزمایش‌های و ساخت تجهیزات، تصویر خوبی از خود نشان داد. او به عنوان دستیار شیمی دکتر توماس ویلیس منصوب شد. رابرت بعدها با رابرت بویل که یک فیلسوف طبیعی بود ملاقات کرد و از سال 1655 تا 1662 دستیار او بود.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

در نوامبر 1661 پس از پیشنهادی که توسط آقای رابرت موری مطرح شد، رابرت به عنوان متصدی آزمایشگاه جامعه‌ی سلطنتی انتخاب شد. در سال 1664 جان کالتر یک پاداش سالانه به مبلغ 50 پوند را برای سمت سخنرانی جامعه در نظر گرفت و در سال بعد، هنری به عنوان مدرس هندسه در دانشگاه گرشام منصوب شده و بعدها در همان جا ساکن شد. پس از آتش‌سوزی بزرگ در سال 1666، او یک مدل برای ساخت دوباره‌ی شهر ساخت. این مدل بسیار مورد تأیید قرار گرفت، اگرچه در نهایت مدل کریستوفر ورن ترجیح داده شد.

 

فعالیت ها در زیست شناسی

رابرت هوک

کار مهم هوک در زیست، کتاب میکروگرافیای او است که در سال 1665 به چاپ رسید. او میکروسکوپ مرکب و سیستم روشنایی را ساخت ( که یکی از بهترین میکروسکوپ های زمان خودش بود) و از آن‌ها برای ارائه‌های خود در انجمن سلطنتی استفاده کرد. با استفاده از این ابزار او موجودات زنده‌ای مانند حشرات، اسفنج‌ها، خزه‌زیان، روزنبران و پر پرندگان را مشاهده کرد. این ابزار در زمان او بسیار پر فروش بود.

کارهای دیگر او عبارت‌اند از: قانون قابلیت ارتجاعی، قانون جاذبه گرانشی، او مشکل اندازه‌گیری مسافت تا یک ستاره را حل کرد، او پمپ هوایی که بویل با آن آزمایش انجام می‌داد را اختراع کرد و ....

 

مرگ

این بنیان‌گذار الهام‌بخش علم مدرن در 3 مارس 1703 در شهر لندن در انگلستان در گذشت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040