۴ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه رابرت گدارد

۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ 3140 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه رابرت گدارد در این مقاله می خوانید

رابرت گدارد (رابرت هاچینگز گُدارد ) فیزیکدان و مخترع آمریکایی است. از او به عنوان پایه‌گذار علم پرتاب موشک یاد می‌شود و او اولین فردی است که موشک بر پایه سوخت مایع را ایجاد کرد. ...

زندگی نامه رابرت گدارد

 

مقدمه

رابرت گدارد (رابرت هاچینگز گُدارد ) فیزیکدان و مخترع آمریکایی است. از او به عنوان پایه‌گذار علم پرتاب موشک یاد می‌شود و او اولین فردی است که موشک بر پایه سوخت مایع را ایجاد کرد. او مقاله  " روشی برای رسیدن به ارتفاعات بسیار بلند " را در سال 1919 به چاپ رساند، یک مقاله‌ی کلاسیک که موثرترین کار قرن 20 در علم موشک باقی مانده است.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

رابرت گدارد در سال 1882  در شهر ووستر در ماساچوست متولد شد. او در سال 1908 مدرک لیسانس فیزیک را از موسسه‌ی پلی‌تکنیک ورستر دریافت کرد و فوق‌لیسانس فیزیک را از دانشگاه کلارک در سال 1910 گرفت. پس از گرفتن دکترا در سال 1911، او یک استاد فیزیک بسیار مشهور شد.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

رابرت گدارد

رابرت گدارد اولین دانشمندی بود که دیدگاه و تمرکز سنتی را در مورد سوختن مواد به وسیله اکسیژن (که برای احتراق، عنصری اساسی است) فراتر برد. او این‌گونه بیان کرد که موشک‌هایی که بر پایه‌ی اکسیژن هوا کار می‌کنند هیچ‌گاه نمی‌توانند در فضا پرواز کنند، زیرا کمبود اکسیژن، باعث خاموش شدن آن‌ها می‌شود. گدارد همچنین کشف کرد که سرعت احتراق به مقدار اکسیژن بستگی دارد.

 

کمک به تشکیل انجمن موشک آلمان

در سال 1927 ورنر فون براون فیزیکدان آلمانی و دوست گدارد، به دنبال دستیابی گدارد به موشک با سوخت بنزین و اکسیژن مایع در ماه مارس 1926، انجمن موشک آلمان را بنیاد نهاد. در سال 1931 ارتش آلمان شروع به تحقیق برای ساخت موشک‌های با برد بالا با استفاده از نیروهای محرکه‌ی مایع کرد. گدارد ندانسته با پاسخ دادن به پرسش‌های تلفنی دانشمندان آلمانی با آن‌ها همکاری کرد. اگرچه در سال 1939 تجاوز نازی‌ها او را متوجه عواقب کار خود کرد.  

 

فعالیت در نیروی دریایی

از مارس تا جولای سال 1940، گدارد به مقامات رسمی ارتش و نیروی دریایی آمریکا در مورد خطر آلمان توضیح داد و بیان کرد که ایالات متحده هم لازم است که موشک‌های دوربرد خود را تولید کند. اگرچه طراحان جنگ او را نادیده گرفتند و فکر می‌کردند ارتش آلمان توانایی ساخت موشکی که بتواند اقیانوس اطلس را طی کند ندارد. گدارد بین سال‌های 1942 تا 1945 برای ارتش به عنوان رییس تحقیقات در اداره‌ی هوانوردی کار کرد و موتورهای آزمایشی می‌ساخت.

 

دوران پایانی زندگی و مرگ

در سال 1943رابرت گدارد مشاور شرکت کرتیس – رایت که یک شرکت هواپیمایی بود شد و در 1944 به سمت ریاست انجمن موشکی آمریکا رسید. او بر اثر سرطان حنجره، در 10 اوت 1945 و 

در سن 62 سالگی، در بالتیمور مریلند درگذشت.

 

 

فوت مایع

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040