۴ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه ی لیلاند کلارک

۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ 3366 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه ی لیلاند کلارک در این مقاله می خوانید

لیلاند کلارک در سال 1918 در شهر روچستر در نیویورک متولد شد. او را به عنوان پدر بیوسنسورها یا حسگرهای زیستی می‌شناسند. وی اولین ابزار برای تخمین سریع مقدار گلوکز خون را اختراع کرد. ...

زندگی نامه ی لیلاند کلارک

 

دوران اولیه‌ی زندگی

لیلاند کلارک در سال 1918 در شهر روچستر در نیویورک متولد شد. او را به عنوان پدر بیوسنسورها یا حسگرهای زیستی می‌شناسند. دکتر کلارک اولین ابزار برای تخمین سریع مقدار گلوکز خون را اختراع کرد. حسگر او اجازه می‌داد تا میلیون‌ها نفر افراد مبتلا به دیابت از میزان قند خون خود آگاه شوند. او بیشتر به دلیل اختراع الکترود کلارک مشهور است، ابزاری که برای اندازه‌گیری اکسیژن در خون، آب و مایعات دیگر استفاده می‌شود.

 

در دبیرستان و دانشگاه

لیلاند کلارک دبیرستان خود را آغاز کرده و متوجه شد که علم یک قانون آموزشی است که با عملکرد در دوره، جلسات آزمایشگاه و نمرات کامل می‌شود.  او به کالج انطاکیه (Antioch College) در اوهایو و دانشگاه مدرسه‌ی پزشکی روچستر رفت و در آنجا مدرک دکترای خود در رشته‌ی زیست شیمی و فیزیولوژی را دریافت کرد. کمی بعد او استادیار زیست شیمی دانشگاه انطاکیه و دانشیار پژوهشی و رئیس دپارتمان زیست شیمی یک موسسه‌ی مشهور شد. او همچنین به عنوان پروفسور پژوهش اطفال نیز فعالیت می‌کرد و برای مدت زیادی رییس بخش فیزیولوژی اعصاب در بنیاد تحقیقاتی بیمارستان کودکان بود.  

 

کارها و دستاوردها

لیلاند کلارک

اختراعات بزرگ

اکنون درباره‌ی اختراعات بزرگ او صحبت می‌کنیم. کلارک در تحقیق برای ماشین‌های قلبی ششی در دهه‌ی 1940 و 50 پیشگام بود و بیش از 25 اختراع به ثبت رسیده داشت . او همچنین سازنده‌ی دستگاه اوگزیسیات می‌باشد، یک دستگاه نسل سوم اکسیژن درمانی در لایه‌های فلوراید که برای بالا بردن میزان اکسیژن رسانده شده به بافت‌های آسیب‌دیده طراحی شده بود40 . کلارک هم چنین درباره‌ی کاهش الکتروشیمی گاز اکسیژن در الکترودهای فلز پلاتین تحقیق کرده است.  در حقیقت الکترودهای پلاتین استفاده‌شده برای تشخیص  الکتروشیمیایی اکسیژن، اغلب  با نام الکترودهای کلارک شناخته می‌شوند.

بیش از تک اختراع دیگری، الکترودهای اکسیژن کلارک مبحث پزشکی را در 50 سال اخیر تغییر داده است. الکترودهای اکسیژن کلارک حتی در حال حاضر نیز برای اندازه‌گیری اکسیژن حل‌شده در کاربردهای صنعتی و محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

از جمله موفقیت‌ها

کلارک، که یکی از بهترین مخترعان و محققان زیست شیمی بود ، به دلیل پیشگام بودن در بسیاری از مسائل مهم پزشکی که به نجات جان هزاران نفر انجامید و منجر به پیشرفت دادن تکنولوژی پزشکی مدرن شد شناخته می‌شود. موفقیت‌های تحقیقاتی او عبارت‌اند از ابداع اولین ماشین موفق قلبی ششی، پیشرفت تکنولوژی ای که منجر به ایجاد اولین واحد مراقبت‌های ویژه در جهان شد  و برنامه‌های تحقیقاتی پیشگام  زیست شیمی در مورد فلوروکربن و حسگرهای زیستی.

 

دوران پایانی زندگی

لیلاند بیش از 400 مقاله‌ی علمی در زیست شیمی به چاپ رساند و اختراعات بسیاری در آمریکا و دیگر کشورها به ثبت رساند، به خصوص در زمینه‌ی ابزار پزشکی و فلوروکربن ها. او از افتخارات و جوایز بسیاری بهره‌مند شد از جمله ورود به تالار مشاهیر اکادمی ملی مهندسین.

 

وفات

لیلاند کلارک برای تقدیر است اختراع غشا پولاروگرافیک  الکترود اکسیژن،  برنده‌ی جایزه‌ی هیرووسکی انجمن زیست شیمی آمریکا شد. او انسانی بود که همه تلاش خود را انجام داد و هوش و استعدادش را وقف ایجاد تغییرات برای بهتر شدن کیفیت زندگی دیگران کرد. این مرد بزرگ در 25 سپتامبر 2005 در سن 86 سالگی درگذشت.

 

 

چشم

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040