۱ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه صلاح الدین

۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ 3427 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه صلاح الدین در این مقاله می خوانید

صلاح‌الدین به عنوان پادشاه و مبارزی دلاور، که در میدان جنگ سخت و قوی بوده و  با این حال در مقابل دشمنانش بخشنده بود شناخته می‌شد. ...

زندگی نامه صلاح الدین

مقدمه

صلاح‌الدین به عنوان پادشاه و مبارزی دلاور، که در میدان جنگ سخت و قوی بوده و  با این حال در مقابل دشمنانش بخشنده بود شناخته می‌شد. او سرزمین‌های مسلمانان را متحد کرد و در بیرون راندن صلیبیون از شهر مقدس اورشلیم (بیت المقدس) موفق بود.

 

saladin

 

تولد و به قدرت رسیدن

صلاح‌الدین ( 1193 – 1138 ) در یک خانواده‌ی کردی در تکریت ( امروزه بخشی از شمال عراق است ) متولد شد. در سال 1171 او کنترل مصر و سپس سوریه را به دست گرفت. از طریق دمشق، او سرزمین‌های پراکنده‌ی اسلامی را تحت یک نیرو درآورده و متحد کرد. صلاح‌الدین در حفظ قدرت جدی و سخت‌گیر بود. او از مهارت‌های سیاسی و نظامی بالای خود استفاده کرد و تبدیل به رهبر بدون رقیب عرب‌ها شد. تا سال 1177، صلاح الدین توانست سپاهی ایجاد کند که توانایی مقالبه را صلیبیون را داشت.

 

وضعیت اورشلیم در زمان حکومت صلیبیون

صلیبیون برای سال‌ها حکومت اورشلیم را به دست داشتند. غارتگری و قتل همه‌ی ساکنان خاطره‌ای دردناک برای مسلمانان بود. برای بدتر شدن اوضاع، اشغالگران مسیحی اورشلیم ( تحت رهبری راینالد چاتیلون ) زائران مسلمان در راه مکه و مدینه را اذیت می‌کردند.

 

بازپس گیری اورشلیم

در سال 1187 صلاح‌الدین سپاه عظیم خود را به دروازه‌های اورشلیم آورد و در جنگ هاتین، سپاهیان او سپاه مسیحیان را نابود کرده و او توانست برای اولین بار پس از زمان کشتار مسلمین در اورشلیم، شهر را باز پس بگیرد. با این حال، صلاح‌الدین به دشمنانی که زنده مانده بودند اجازه داد تا به کشتی‌ها فرار کرده و از آن سرزمین مقدس خارج شوند.

 

صلاح‌الدین و ریچارد شیردل

بازپس‌گیری اورشلیم توسط صلاح‌الدین، به ریچارد اول (ملقب به شیردل) دلیلی برای آغاز دوباره‌ی جنگ‌های صلیبی داد. ریچارد در سال 1191 به اورشلیم رسید و صلاح‌الدین را درگیری‌های اولیه شکست داد. اگرچه ریچارد نتوانست اورشلیم را پس بگیرد و بدون موفقیت به اروپا بازگشت. ریچارد هیچ‌گاه صلاح‌الدین را ملاقات نکرد، اما از طریق ارتباط با برادر صلاح‌الدین، تحسین و احترام به صلاح الدین در وی شکل گرفت. او شرافت، شجاعت و جوانمردی او را تشخیص داد. صلاح‌الدین نیز در احترام نسبت به ریچارد شیردل بسیار بخشنده بود.

اگرچه صلاح‌الدین یک مسلمان سنی مذهبی بود که اورشلیم را برای اعراب‌ها بازپس گرفت، اما نام او در میان اروپاییان نیز با احترام یاد می‌شد، که یک رخداد کمیاب برای یک مسلمان در  قرون وسطی بود.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040