۱ ارديبهشت ۱۳۹۳

ویلیام شکسپیر

۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ 4454 بازدیدکننده 1 نظر
ویلیام شکسپیر در این مقاله می خوانید

 ویلیام شکسپیر در 23 آوریل 1564 در استراتفورد متولد شد. زندگی او همیشه با شک همراه است. یکی از تردیدها این است که همه‌ی نمایشنامه‎های منسوب به او نوشته‌ی خودش باشد. ...

ویلیام شکسپیر

تولد و جوانی

اطلاعات درباره‌ی زندگی ویلیام شکسپیر همیشه با شک همراه است. یکی از تردیدها دراین‌باره است که همه‌ی نمایشنامه‎های منسوب به او نوشته‌ی خودش باشد. از بهترین منابع به نظر می‌رسد که ویلیام در 23 آوریل 1564 در استراتفورد متولد شده است. پدر او یک تاجر محلی موفق و مادرش ماری، دختر یک زمین‌دار بود. با توجه به زندگی نسبتاً مرفه او به نظر می‌رسد والدینش برای تحصیلات او هزینه صرف کرده‌ باشند، اگرچه درباره‌ی تحصیلات او در دانشگاه هیچ مدرکی وجود ندارد.

 

ازدواج

در سال 1582 در سن 18 سالگی، ویلیام با زنی بزرگ‌تر از خودش به نام آن هاتاوی ازدواج کرد. کمی بعد آن‌ها صاحب اولین دختر خود به نام سوزان شدند. آن‌ها صاحب دو فرزند دیگر نیز شدند اما تنها پسر ویلیام ، با نام همنت، در سن 11 سالگی در گذشت.

 

زندگی پس از ازدواج

پس از ازدواج، اطلاعات درباره‌ی زندگی شکسپیر بسیار ناقص است، اما به نظر می‌رسد که او بیشتر زمانش را در انگلیس مشغول به نوشتن و اجرای نقش‌هایش بوده است. به نظر می‌رسد او اهمیتی به دور بودن از خانواده‌اش نمیداده و تنها در ماه‌های روزه‌داری که تئاتر بسته بوده است به خانه بازمی‌گشت. در کل این‌گونه تصور می‌شود که او مهم‌ترین غزل‌هایش را بین 1590 تا 1600 نوشته باشد. این دوره زمان پرباری نویسندگی بود و نمایشنامه‌های او بسیار مورد علاقه و مناظره قرار می‌گرفت. به دلیل چند سرمایه‌گذاری‌ به موقع، او توانست یک پس انداز مالی قوی داشته باشد و زمانش را صرف نوشتن و ایفای نقش کند. بهترین سرمایه‌گذاری‌ها او خرید چندین ملک در نزدیک استراتفورد در سال 1605 بوده است که به زودی قیمت آن دو برابر شد.

 

بحث در مورد صحت نوشته‌های شکسپیر

بعضی از دانشگاهیان که به نام "آکسفوردی ها" شناخته می‌شوند، ادعا دارند که شکسپیر هیچ‌ نمایش نامه‌ای ننوشته است، آن‌ها نام‌هایی مانند ادوارد د ور ( Edward de Vere) را پیشنهاد می‌دهند. آن‌ها می‌گویند که شکسپیر تنها یک تاجر موفق بود. در هر حال، مشاهداتی وجود دارد که شکسپیر در تئاتر از سوی افرادی مانند بن جانسون و رابرت گرین مورد انتقاد قرار می‌گرفته است.

 

شکسپیر، یک شاعر

ویلیام شکسپیر نزدیک به 154 غزل در دهه‌ی 1590 نوشته است. اشعار کوتاه و دل پذیر او موضوعاتی مانند عشق گمشده را مطرح می‌کنند. اشعار شکسپیر جاذبه‌های پایداری دارند که به دلیل مهارت شخصی او در زبان و لغات است.

 

 1. "مرا به ازدواج ذهن‌های واقعی مجبور نکنید

 2. موانع را بپذیر، عشق، عشق نیست

 3. که زمانی که تغییرات در آن راه یابند تغییر یابد

 4. یا با جارویی پاک شود و از بین برود"

 

نمایشنامه‌های شکسپیر

نمایشنامه‌های شکسپیر بیش از هر نوشته‌ای در زبان انگلیسی مطالعه شده‌اند و به چندین زبان ترجمه گشته‌اند. او به عنوان یک نمایش‌نامه نویس به دلیل تبحر در تراژدی، کمدی و نمایش‌های تاریخی، فردی نادر است. او سرگرمی‌های مشهور را با یک توانایی شاعرانه برای بیان چیزی‌که اغلب در کیفیت کم یاب است، ترکیب می‌کرده است.

در طول زندگی، شکسپیر بدون جنجال و مشاجره نبود، با این حال، او اغلب برای اجراهایش که بسیار مشهور و از لحاظ تجاری موفق بود، بسیار مورد احترام و تمجید قرار می‌گرفت.

 

وفات شکسپیر

شکسپیر در سال 1664 در گذشت. علت مرگ او مشخص نیست، اگرچه قائم مقام او گفت که به دلیل افراط در نوشیدن بوده است. بر روی سنگ قبر او این نوشته حک شده است:

 

 1. دوست خوبم، به خاطر عیسی مسیح خودداری کن از اینکه (Good friend for Jesus sake forbeare)

 2. گرد و خاکی که در این جا محصور شده را زیر و رو کنی (To digg the dust encloased heare)

 3. خدا رحمت کند کسی را که از این سنگ‌ها چشم پوشی کند (Blessed by y man y spares hes stones)

 4. و لعنت کند کسی را که استخوان‌های مرا جابجا کند (And curst be he y moves my bones)

 

تأثیر شکسپیر

گفتن اینکه هر خط از نوشته‌های شکسپیر توسط دانش‌آموزان و دانشمندان کاملاً مورد کنکاش قرار گرفته است درست است – از هیچ ایده یا مفهومی صرف‌نظر نشده است. شکسپیر یک تأثیر قوی و طولانی روی ادبیات، سینما و تئاتر به جا گذاشته است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040