۳۰ فروردين ۱۳۹۳

زندگی نامه آلبرت آبراهام میکلسون

۳۰ فروردين ۱۳۹۳ 2852 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه آلبرت آبراهام میکلسون در این مقاله می خوانید

آلبرت ابراهام میکلسون، یک فیزیکدان قرن 19 است و او اولین فرد آمریکایی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فیزیک می‌باشد. وی برای کشف سرعت نورو دیگر تحقیقات طیف‌سنجی و هواشناسی مشهور است. ...

زندگی نامه آلبرت آبراهام میکلسون

مقدمه

آلبرت ابراهام میکلسون، یک فیزیکدان قرن 19 است و او اولین فرد آمریکایی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فیزیک می‌باشد. میکلسون برای کشف سرعت نور به عنوان یک ثابت اساسی و دیگر تحقیقات طیف‌سنجی و هواشناسی مشهور است. او دوران کاری به‌یادماندنی ای داشت که شامل تدریس و پست‌های تحقیقاتی در آکادمی نیروی دریایی، مدرسه‌ی علوم کاربردی، دانشگاه کلارک و دانشگاه شیکاگو میشد.

 

زندگی:

آلبرت ابراهام میکلسون در 19 دسامبر 1852 در یک خانواده‌ی یهودی در شهر پرووین پوزن پادشاهی پروس متولد شد. زمانی که دو ساله بود آن‌ها به آمریکا آمدند. او در شهرهای خشن معدنی کمپ مورفی، کالیفرنیا، و شهر ویرجینیای نوادا رشد کرد، شهرهایی که پدرش در آنجا یک بازرگان بود. او تحصیلات دبیرستان را در سانفرانسیسکو  تکمیل کرد و بعدها در سال 1869 به عنوان فرد منتخب رییس‌جمهور گرانت به آناپولیس رفت.

 

تحصیلات دانشگاهی

در طول 4 سال در آکادمی نیروی دریایی، میکلسون در زمینه‌ی اپتیک، گرما، هواشناسی و نقاشی به خوبی عمل کرد. او در سال 1873 فارغ‌التحصیل شد. دو سال بعد، میکلسون به عنوان معلم فیزیک و شیمی منصوب شد. در سال 1880 پس از استعفا از این شغل، دو سال را صرف درس خواندن در دانشگاه برلین، هایدلبرگ، دانشگاه فرانسه و مدرسه‌ی پلی‌تکنیک پاریس کرد. او علاقه‌ی زیادی به علوم و به خصوص مشکل اندازه‌گیری سرعت نور داشت.

 

کارهای آموزشی

سپس میکلسون به عنوان استاد فیزیک در مدرسه‌ی علوم کاربردی شهر کلیولند ایالت اوهایو مشغول به کار شد. سپس در سال 1889 او به عنوان استاد فیزیک به دانشگاه کلارک رفته و پس از سه سال از او دعوت شد تا ریاست گروه فیزیک دانشگاه جدید شیکاگو را بپذیرد، شغلی که تا سال 1931 در آن مشغول به کار بود.

 

ازدواج

میکلسون در سال 1899 با ادنا استانتون ازدواج کرد و آن‌ها دارای یک پسر و سه دختر شدند.

 

دستاوردها:

 

سرعت نور

در طول اقامت در آناپولیس، میکلسون اولین آزمایش‌هایش در زمینه‌ی سرعت نور را انجام داد. او با یک ابزار ساده، که از دو آینه‌ی مسطح که یکی ثابت و دیگری با سرعت 130 دور در ثانیه دوران داشت و از آن نور منعکس می‌شد تشکیل‌شده بود، موفق شد تا عددی نزدیک‌تر از کلیه‌ی اعدادی که تا آن زمان به دست آمده بود، به نسب عدد کنونی که حدود 300,155 کیلومتر در ثانیه است را بدست آورد.

 

رد مفهوم اتر ثابت

میکلسون موفق‌ترین آزمایش خود را با همکاری شیمی‌دان ادوارد مورلی در کلیولند انجام داد. امواج نور به عنوان موج‌هایی از اتر در نظر گرفته شده بودند که  همه‌ی فضا را اشغال می کردند. اگر یک منبع نور از میان اتر عبور داده میشد، سرعت نور برای هر جهتی که در آن تخلیه می شد متفاوت بود. در آزمایش میکلسون – مورلی دو پرتو نور که با زاویه‌های درست نسبت به یکدیگر، عبور داده‌شده و منعکس گشتند، زمان برابری را سپری کردند. بنابراین مفهوم اتر ثابت رد شد.

 

اندازه گیری قطر ستاره ابط الجوزا

میکلسون برای اندازه‌گیری قطر ستاره‌ی غول‌پیکر اِبط الجوزا (Betelgeuse) نیز مشهور است. او با همکارش، فرانسیس پیز، از تداخل‌ سنج نجومی برای این اندازه گیری استفاده کردند.

 

جایزه نوبل

در سال 1907، میکلسون برای ابزارهای دقیق نوری و تحقیقات طیف سنجی و اندازه گیری ای که با کمک آن ابزارها انجام شده بود، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فیزیک  شد. در همان سال او مدال کوپلی، و در سال 1916 برنده‌ی مدال دراپر ، و در سال 1923 برنده‌ی مدال طلای جامعه‌ی سلطنتی ستاره‌شناسی شد. علاوه بر این یک دهانه کوه‌های ماه به نام او نامگذاری شده است.

 

مرگ:

میکلسون در 9 ماه می 1931 درحالی‌که مشغول به کار روی اندازه‌گیری بهتر سرعت نور بود در پاسادنا کالیفرنیا در گذشت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040