۳۰ فروردين ۱۳۹۳

زندگی نامه آندره ماری آمپر

۳۰ فروردين ۱۳۹۳ 5813 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه آندره ماری آمپر در این مقاله می خوانید

ریاضیدان و فیزیکدان فرانسوی، آندره ماری امپر، برای پایه‌ریزی اساس الکترودینامیک ( که با نام الکترومغناطیس هم شناخته می‌شود ) به شهرت رسید. ...

زندگی نامه آندره ماری آمپر

مقدمه

ریاضیدان و فیزیکدان فرانسوی، آندره ماری امپر، برای پایه‌ریزی اساس الکترودینامیک ( که با نام الکترومغناطیس هم شناخته می‌شود ) به شهرت رسید. او اولین فردی بود که نشان داد زمانی که دو سیم موازی توسط الکتریسیته شارژ شوند دامنه‌ی مغناطیسی تولید می‌شود. همچنین امپر برای اختراع عقربه نامتوجه نیز شناخته می شود که بخشی مهم از گالوانومتر نامتوجه کنونی است.

 

تحصیلات و کار:

آندره ماری در 20 ژانویه 1775 در شهر لیون فرانسه متولد شد. او در یک ملک خانوادگی در نزدیکی لیون رشد کرد. پدرش، ژان ژاک آمپر یک تاجر ثروتمند و یک مامور محلی عالی‌رتبه دولت بود. امپر جوان بیشتر زمان خود را در کتابخانه‌ی خانواده‌اش صرف مطالعه می‌کرد و علاقه‌ی زیادی به تاریخ، جغرافیا، ادبیات، فلسفه و علوم طبیعی پیدا کرد. پدرش به او درس‌های لاتین یاد می داد و او را تشویق می کرد که علاقه‌اش در ریاضیات را دنبال کند.

 

نمایش استعداد

در سن بسیار کم او به سرعت شروع به ایجاد ایده‌های ریاضی خود کرد و همچنین شروع به نوشتن مقاله‌ای درباره‌ی بخش های مخروطی نمود. اندره زمانی که تنها 13 ساله بود اولین نوشته‌ی خود را به  آکادمی لیون داد. این نوشته در مورد راه حلی برای مشکل کشیدن خطی به اندازه یک کمان دایروی بود. در این نوشته او از روش بی‌نهایت کوچک ها استفاده کرد، اما متأسفانه به دلیل نداشتن دانش حساب دیفرانسیل و انتگرال، مقاله‌ی او منتشر نشد. پس از مدتی امپر با مقاله‌یآلمبرت  درباره‌ی حساب دیفرانسیل در یک دایرة‌المعارف مواجه شد و احساس کرد باید درباره‌ی ریاضیات مطلب بیشتری بیاموزد.

 

تحصیل حساب دیفرانسیل و انتگرال

او در لیون نزد یک راهب در زمینه‌ی حساب دیفرانسیل و انتگرال چندین درس‌ آموخت و پس از آن شروع به مطالعه‌ی کارهای اویلر و برنولی کرد. او یک کپی از مکانیک تحلیلی لاگرانژ چاپ 1788 را هم به دست آورد و آن را با جدیت زیاد مطالعه کرد.

 

کارهای آموزشی

آمپر از سال 1797 تا 1802 به عنوان یک معلم ریاضیات کسب درآمد داشت و بعدها به عنوان استاد فیزیک و شیمی در مدرسه‌ی بورگ اکول سنترال استخدام شد. در سال 1809 به عنوان استاد ریاضی در مدرسه‌ی پلی تکنیک منصوب شد و تا سال 1828 در همان منصب بود. همچنین در دانشگاه فرانسه در سال 1826 به کرسی استادی رسید و  تا زمان مرگ این پست را داشت.

 

ازدواج

امپر در سال 1796 جولی کارون را ملاقات کرد و در 1799 باهم ازدواج کردند.

 

مشارکت‌ها:

در طول سال 1820، فیزیکدان دانمارکی با نام اچ.سی اورستد، به طور تصادفی کشف کرد که سوزن مغناطیسی به جریان ولتایی واکنش می دهد. این پدیده باعث کشف رابطه میان الکتریسیته و مغناطیس شد. امپر تحت تأثیر کشف اورستد، یک سری آزمایش انجام داد تا  طبیعت واقعی رابطه میان جریان الکتریکی و مغناطیس، و روابطی که رفتار جریان الکتریکی در انواع متفاوت رساناها را کنترل می‌کنند نشان دهد. علاوه بر این او نشان داد که دو سیم موازی که دارای جریان هستند، اگر جریان آن‌ها در یک سمت باشد به طور مغناطیسی یکدیگر را جذب کرده و اگر جریانها در جهات مخالف باشد، یکدیگر را دفع می کنند.

بر پایه‌ی این کشف‌ها، امپر قانون مشهور الکترومغناطیس خود که امروز با نام قانون امپر شناخته می‌شود را فرموله کرد. این قانون توضیح ریاضی نیروی مغناطیسی میان دو جریان است.

یافته‌های او یک هفته پس از کشف اورستد در دانشگاه علوم گزارش داده شد. این یافته‌ها پایه‌ی الکترودینامیک را بنیاد گذاشت.

 

مرگ:

امپر در 10 ژوئن سال 1836 در مارسی درگذشت و در گورستان همان جا به خاک سپرده شد. واحد جهانی SI برای اندازه‌گیری جریان الکتریکی، آمپر، به افتخار او نام‌گذاری شده است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040