۳۰ فروردين ۱۳۹۳

زندگی نامه آلفرد بینه

۳۰ فروردين ۱۳۹۳ 7234 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه آلفرد بینه در این مقاله می خوانید

آلفرد بینه یکی از موثرترین دانشمندان فرانسوی است که برای تحقیقات وسیع در زمینه‌ی ظرفیت فکری انسان شناخته می‌شود که در شاخه‌های تحصیلات و روانشناسی تغییر زیادی ایجاد کرد. ...

زندگی نامه آلفرد بینه

مقدمه

آلفرد بینه یکی از موثرترین دانشمندان و روانشناسان فرانسوی است که برای تحقیقات وسیع در زمینه‌ی ظرفیت فکری انسان شناخته می شود. او در شاخه‌های تحصیلات و روانشناسی تغییر زیادی ایجاد کرد، به خصوص در زمینه‌ی تست هوش.  یافته‌های بینه بسیار از زمان وی جلوتر بود، و اگرچه او نتوانست کاملاً ارزش واقعی فعالیت هایش را درک کند، اما نام وی با دنیای روان‌شناسی پیوندی مستحکم خورده است.

همچنین بینه مطالب زیادی درباره‌ی روانشناسی و خلاقیت نوشت از جمله "سال روانشناسی | L’Année psychologique" افسانه‌ای، که هنوز هم به عنوان یک جورنال مهم روانشناسی به آن توجه می‌شود.

 

زندگی اولیه و تحصیلات:

آلفرد بینه در جولای 1857 در نایس فرانسه از یک پدر فیزیکدان و یک مادر هنرمند متولد شد. زمانی که او تقریباً در سنین پایین بود پدر و مادرش از هم طلاق گرفتند. او بیشتر اوقات با مادرش بود. در 15 سالگی او به دلیل مهارت‌های زیاد در ترکیب ادبی ( انشا ) و ترجمه از مدرسه‌ی معتبر لوییز لِ گراند جوایز بسیاری کسب کرد. موضوعات مورد علاقه‌ی او قانون و پزشکی بودند. او در زمینه‌ی وکالت نیز مدرک کسب کرد اما در هیچ یک از این زمینه‌ها کارش را دنبال نکرد.

 

علاقه به روانشناسی

در اواسط 20 سالگی، به او اجازه‌ی استفاده از کتابخانه‌ی ملی فرانسه داده شد. در آنجا او درباره‌ی اکتشافات و گرایشات روانشناسی مطالعه کرد. او از کارهای تئودول ریبوت و جان استوارت میل الهام گرفت، و این امر شور و اشتیاقش به روانشناسی احساسی و تداعی گرا را افزایش داد.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها:

در اوایل دهه‌ی 1880 بینه در بیمارستان سالپتریر ژان مارتین شارکوت را ملاقات کرد. او درباره‌ی هیپنوتیزم و هیستری بسیار مطالعه و تحقیق کرد و کارهایش را منتشر کرد. درحالی‌که او ادعای یک نظریه‌ی جنجال‌برانگیز می‌کرد، آرام آرام طبیعت تلقین پذیری در آزمایش‌های روان‌شناسی را فهمید.

 

ازدواج و ادامه مطالعات

در سال 1884 او با لورا بالبیانی، دختر پزشک معروف رویان شناس، ادوراد گراد بالبیانی، ازدواج کرد. آن‌ها صاحب دو دختر به نام آلیس و مادلین شدند. بینه در سال 1890 کار خود در سالپتریر را ترک کرد. او در خانه بر روی دخترانش تحقیقاتی انجام داد و رفتار و  پاسخ‌های آن‌ها را در یک رویکرد سیستماتیک مشاهده کرد. متعاقباً او کارهایش را منتشر کرد که گزارشی از آزمایش‌هایی برای برقراری ارتباط با افراد مختلف و اندازه‌گیری هوش بود. 

 

ایجاد مجله سال روانشناسی

بینه در آزمایشگاه روانشناسی تجربی در سوربون داوطلب شده و در سال 1894 مدیر آن شد. او با هنری هونیز و تئودور سیمون برای ایجاد مجله‌ی روانشناسی "سال روانشناسی" همکاری می‌کرد. این مجله به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت ها در تاریخ روانشناسی شناخته می‌شود.

 

ضریب هوشی

تحقیقات آزمایشی بینه بچه‌های مدرسه را نیز مخاطب قرار می‌داد. شیمی‌دان و فیزیکدان فرانسوی با نام ویکتور هنری به او با تحقیقات حافظه بصری و تحقیق درباره‌ی روانشناسی فردی کمک کرد. او ادعا می‌کرد که هوش هر فرد، و تفاوت‌های شخصی بین هوش بیش از یک نفر، می‌تواند به خوبی اندازه‌گیری شود. او عضو جامعه‌ی آزاد برای مطالعه‌ی روانشناسی کودکان شد. بینه تحقیقات خود را برای یک کمیسیون آموزش کودکان عقب مانده برای دولت فرانسه نیز انجام داد.  پیشرفت‌های برجسته و مهم در زمینه‌ی ضریب هوشی ( IQ) نیز در این زمان به دست آمد. در تلاش برای یافتن ناسازگاری‌هایی که روی عقب‌ماندگی‌های ذهنی تأثیر می‌گذارد، بینه و سیمون ابزاری را طراحی کردند.

تحقیقی که آلفرد بینه روی هوش متفاوت کودکان انجام داد، یک مدل اساسی برای اندازه‌گیری و درک تفاوت فردی در کودکان  با پیشرفت معمول و غیرمعمول را در اختیار جامعه قرار داد.

 

اواخر زندگی و مرگ:

آلفرد بینه رفتارهای جنسی انسان، و توانایی‌های کف بینی معروف ترین کف بین پاریس با نام والنتین دانکوس را هم مورد بررسی قرار داد. او در 18 اکتبر 1911 از دنیا رفت.  

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040