۲۸ بهمن ۱۳۹۲

زندگی نامه آندره سلسیوس

۲۸ بهمن ۱۳۹۲ 7632 بازدیدکننده 3 نظر
زندگی نامه آندره سلسیوس در این مقاله می خوانید

با زندگی نامه آنره سلسیوس آشنا شوید. ...

زندگی نامه آندره سلسیوس

آندرس سلسیوس

آندرس سلسیوس یک ستاره‌شناس سوئدی است که به دلیل اختراع  مقیاس درجه حرارت سلسیوس به شهرت رسید. او همچنین در سال 1704 رصدخانه‌ی نجومی اوپسالا را ساخت که قدیمی‌ترین رصدخانه در سوئد است.

 

زندگی اولیه و کار

آندرس سلسیوس در شهر اوپسالا در سوئد متولد شد و با اعتقاد لوتری رشد کرد. پدرش، نیلس سلسیوس، یک استاد ستاره‌شناسی بود. سلسیوس تحصیلات اولیه‌ی خود را در زادگاهش، در شمال استکهلم کامل کرد. او از کودکی در زمینه‌ی ریاضیات استعداد زیادی از خود نشان می‌داد. سلسیوس در دانشگاه اوپسالا به تحصیل پرداخت و در سال 1730 مانند پدرش یک استاد ستاره‌شناسی در آن دانشکده شد.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها:

آندرس سلسیوس

در طول سال‌های 1732 تا 1734 سلسیوس در حین تلاش برای ساخت یک رصدخانه در سوئد بسیاری از سایت رصدخانه‌های مشهور اروپایی را ملاقات کرد. در آن زمان منجمان انگلیسی و فرانسوی بر سر شکل اصلی زمین با یکدیگر بحث داشتند. برای حل این مناظره، تیم هایی به  نقاط پایانی" جهان فرستاده شد تا موقعیت دقیق محلی تخمین زده شود. پیر لویی ماپرتیوز تیم سفر به سمت شمال را رهبری می‌کرد و سلسیوس نیز به عنوان دستیار به او پیوست.

 

سفر به لاپلند

سفر به لاپلند، شمالی‌ترین نقطه سوئد، در طول سال‌های 1736 تا 1737 ادامه پیدا کرد. نظریه‌ی نیوتن درباره‌ی فشردگی زمین در قطب‌ها سرانجام در سال 1744، پس از اینکه تمام اندازه‌گیری‌ها انجام شد به تأیید رسید.

 

بازگشت به آپسالا

سلسیوس پس از سفرش به اوپسالا بازگشت. او به عنوان نخستین منجمی که تغییرات میدان مغناطیسی زمین را در زمان نور شمالی اندازه‌گیری کرد و  روشنایی ستارگان را با ابزارهای اندازه‌گیری تخمین زد شناخته می شود.

 

ایجاد مقیاس سلسیوس

آندرس سلسیوس

در رصدخانه‌ی آپسالا، سلسیوس تقسیم مقیاس درجه حرارت دماسنج جیوه در فشار هوای 760 میلی‌لیتر جیوه را به 100 واحد برگزید، که در این تقسیم، 100 نقطه‌ی جوش و 0 نقطه انجماد در نظر گرفته شده بود.

با توجه به تعیین دقیق محیط ها و روش‌های اندازه‌گیری، این روش به نظر می‌رسید از روش گابریل دنیل فارنهایت و رن آنتونی فرچالت رامور دقیق‌تر باشد.

سلسیوس یکی از تحسین کنندگان مشتاق تقویم گرگوری بود، که درست نه سال پس از درگذشت او در سال 1753 در سوئد بعنوان تقویم رسمی پذیرفته شد. "درجه‌ی سلسیوس"، واحد اندازه‌گیری درجه حرارت، به افتخار این دانشمند بزرگ نام‌گذاری شده است.

 

اواخر زندگی و مرگ:

سلسیوس در سال 1725 دبیر انجمن سلطنتی علوم در اوپسالا شد و تا زمان مرگش در همان سمت باقی ماند. او در سال 1744 بر اثر بیماری سل درگذشت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040