۲۶ بهمن ۱۳۹۲

زندگی نامه ناپلئون بناپارت

۲۶ بهمن ۱۳۹۲ 8506 بازدیدکننده 3 نظر
زندگی نامه ناپلئون بناپارت در این مقاله می خوانید

ناپلئون بناپارت رهبر بزرگ و فرمانده ی سیاسی و نظامی فرانسه است. با زندگی نامه ناپلئون بناپارت آشنا شوید. ...

زندگی نامه ناپلئون بناپارت

"بیش از آنکه من به فرانسه نیاز دارم، فرانسه به من نیاز دارد."

 

زندگی‌نامه‌ی مختصر ناپلئون

 

ناپلئون بناپارت

ناپلئون بناپارت (15 آگوست 1769 تا 5 می 1821)، که بعدها به عنوان امپراتور ناپلئون اول شناخته شد، یک فرمانده‌ی نظامی و سیاسی در فرانسه بود که به عنوان یکی از موثرترین افراد در تاریخ اروپا شناخته می‌شود.

 

زندگی نامه و محل تولد

ناپلئون در کروسیکا متولد شد و به عنوان یک افسر توپخانه در خاک این سرزمین آموزش دید. او تحت جمهوری اول فرانسه به شهرت رسید. او خود را به عنوان یک فرمانده‌ی نظامی جنگ در ایتالیا ممتاز کرد. در سال 1799 بناپارت دست به کودتا زد و خود را به عنوان کنسول اول قرارداد. 5 سال بعد او به عنوان امپراتور فرانسه تاج‌گذاری کرد. در دهه‌ی اول قرن 19 او سپاه امپراتوری فرانسه را مقابل هر دولت قدرتمند اروپا قرار داد و از طریق فتوحات نظامی مانند جنگ‌های اتریش، قاره‌ی اروپا را تحت تسلط خود در آورد. او با تشکیل اتحادهای بزرگ و انتصاب دوستان و اعضای خانواده برای حکمرانی کشورهای اروپایی بعنوان ایالت های تابعه فرانسه، مرکزیت قدرت فرانسه را حفظ کرد. به نظر می رسید که به دلیل نبوغ تاکتیکی ناپلئون، هیچ‌چیز نمی‌توانست مانع پیروزی فرانسوی‌ها در فتوحات نظامی متعدد شود.

 

"شرایط – شرایط چیست؟ من شرایط را می‌سازم." - ناپلئون

 

پیشروی سپاه فرانسه به روسیه

اگرچه در سال 1812 تهاجم فرانسه به روسیه منجر به واژگونی اقبال آن‌ها شد. سپاه فرانسه موفق شد تا مرزهای مسکو پیشروی کند، اما این یک پیروزی پوچ بود. روس‌ها به مناطق داخلی تر عقب‌نشینی کرده بودند و شهری خالی و متروک را باقی گذاشته بودند. به دلیل سرما و بیماری‌ و کمبود غذا، سپاه او مجبور به یک عقب‌نشینی دردناک از میان زمستان بسیار سرد روسیه شد.

 

شکست ناپلئون و خلع قدرت او

در سال 1813، اعتلاف ششم نیروهای او را در لایپزیگ شکست داد و سال بعد آن اعتلاف به فرانسه هجوم آورده و ناپلئون را مجبور به کناره گیری کرده و او را به جزیره‌ی البا تبعید کردند. با این حال، در کمتر از یک سال ناپلئون از البا فرار کرد و دوباره به قدرت رسید. پس از فرار او، یک سپاه توسط لویی هجدهم فرستاده شد تا ناپلئون را دستگیر کنند. اما ناپلئون توانست عقاید سپاه سابق خود را بازگردانده و آن‌ها را به خود ملحق کند. با بازگشت او، لویی هجدهم فرار کرد و ناپلئون دوباره قدرت را به دست گرفت. او به سرعت برنامه‌ای ریخت تا سپاه ائتلافی با رهبری دوک ولینگتون را شکست دهد. ناپلئون به دنبال این بود که میان بریتانیا و متحدان پروس آن فاصله‌ای بیندازد. در ژانویه 1815 در واترلو، دوک ولینگتون تصمیم گرفت تا با ناپلئون بجنگد. جنگ واترلو به وقوع پیوست و در یک مرحله هیچ نتیجه‌ی مشخصی نداشت. اما با رسیدن سپاه پروس ها، نتیجه جنگ بر علیه فرانسه تغییر کرد، ناپلئون شکست سختی خورده و از قدرت خلع شد.

 

ناپلئون بناپارت

وفات ناپلئون

ناپلئون 6 سال باقی‌مانده از عمرش را در جزیره‌ی سنت هلنا تحت نظارت دولت بریتانیا گذراند و در همان جا مرد. تشریح بدنش نشان می‌داد به دلیل سرطان معده مرده است اما برخی از دانشمندان اعتقاد دارند که او با سم آرسنیک مسموم شده بود.

 

با وجود قدرت نظامی و ایجاد امپراتوری، او نسبت به مسائل معنوی نیز هوشیار بود.

 

الکساندر، قیصر، شارلمانی و من امپراتوری‌هایی را پایه ریزی کردیم. اما ساخته های نبوغ ما بر اساس چه چیزی ایجاد شد؟ بر اساس نیروی نظامی.  عیسی مسیح امپراتوری خود را بر اساس عشق پایه ریزی کرد و در این لحظه میلیون‌ها انسان حاضرند که جان خود را فدای او کنند.

 

ناپلئون بناپارت

کد ناپلئونی

ناپلئون با کمک یک ارتش فرانسوی مدرن و تاکتیک‌هایش از طریق منابع متفاوت، به فتوحات مهمی دست یافت. لشکرکشی‌های او در آکادمی های نظامی در سراسر دنیا مطالعه می‌شوند و از او به عنوان یکی از فرماندگان مهم نظامی یاد می‌شود. اگرچه از سمت مخالفان به عنوان فردی ستمگر شناخته می‌شود اما همچنین از او برای ایجاد کد ناپلئونی نیز یاد می شود، کدی که پایه‌های اداری و قضایی را برای قسمت عمده اروپای غربی ایجاد کرد.

 

تفسیری از زندگی ناپلئون

ناپلئون یک چهره‌ی عظیم قرن 19 بود. او دارای اعتقادی آزاد درمورد سرنوشت خود و اروپا بود. او راه را برای یک دولت اروپایی با ابهت هموار کرد.  در این مسیر، او بسیاری از سیستم‌های فئودالی و فرهنگ‌های قدیمی اروپا را از بین برد. ناپلئون برای ایجاد یک دوره جدید سیاسی در اروپا کمک کرد. او یک کد ناپلئونی مبنی بر تحمل مذهبی، ارزش‌های منطقی و درجه‌ای از لیبرالیسم را ایجاد کرد. با این حال، او مردی با تضادها بود. جاه‌طلبی او سبب جنگ‌های پرهزینه‌ای شد که 6 میلیون کشته در اروپا را در پی داشت. آزادی‌خواهی و بردباری مذهبی او به شکلی بی‌رحمانه و با غلبه بر کشورهای دیگر تحمیل می‌شد. بعدها سری آوروبیندو شخصیت متضاد ناپلئون را با گفتن این جمله خلاصه کرده بود: " ناپلئون مدافع دموکراسی مستبدانه بود" سرانجام جاه‌طلبی او بر قدرتش برتری یافت و سبب تحقیر او در زمستان سخت روسیه و بعدها مقابل بریتانیا در جنگ واترلو شد.

 

از دوک ولینگتون، فرمانده‌ی ارتش انگلیس در جنگ واترلو پرسیده شده است که فکر میکند چه کسی بهترین ژنرال تا آن زمان بوده است؟ پاسخ او نشانه‌ی احترام بی‌حدش برای ناپلئون است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040