۱۴ بهمن ۱۳۹۲

زندگی نامه و آثار هنری کلود مونه

۱۴ بهمن ۱۳۹۲ 31082 بازدیدکننده 3 نظر
زندگی نامه و آثار هنری کلود مونه در این مقاله می خوانید

با بیوگرافی و سبک هنری و آثار کلود مونه آشنا شوید. ...

زندگی نامه و آثار هنری کلود مونه

 1. کلود مونه (Claude Monet)

     سال تولد

  1840  

     سال وفات

  1928

      کشور

  فرانسه

 

محل تولد کلود مونه

کلود مونه، رهبر جنبش امپرسیونیست، در پاریس متولد شد، اما جوانان خود را در لوهاور، جایی که کار خود را به عنوان یک کاریکاتوریست آغاز کرد، به سر برد. در سال 1858 و 1859 او تحت هدایت بودین (Boudin) و ایونکیند (Jongkind)، که هر دو آن‌ها علاقه‌مندان به تأثیر نور بر اشیاء و نقاشی شرایط جوی متنوع بودند، در فضای آزاد کار خود را ادامه داد.

 

 هنری کلود مونه

اقامت در پاریس

در سال 1860 مونه به پاریس رفت تا در فرهنگستان گلیر (Académie Gleyre) تحصیلات خود را ادامه دهد. در آنجا وی با رنوار (Renoir)، سیسلی (Sisley) و بازی | بازیل (Bazille) آشنا شد. چهار مرد جوان، به همراه پیسارو (Pissarro) و سزان (Cezanne)، اغلب در کافه گقبوا (Guerbois) با مونه ملاقات داشتند و از همین مکالمات و گردهمایی ها بود که مونه شروع به ایجاد نظریه های خود در مورد نقاشی کرد.

 

سبک هنری کلود مونه

 هنری کلود مونه

بین سال های 1865 و 1971، او سبک لومینس (luminous) که نزدیک ترین ارتباط را با جنبش امپرسیونیست دارد را ایجاد کرد. به طور فنی، این سبک در نتیجه اضافه کردن رنگ به بوم، به صورت رنگ های روشنی که مستقیماً از تیوب رنگ گرفته می شوند به وجود می آید. و روش انجام آن، بر اساس بررسی رنگ هایی است که شیء از محیط اطراف خود میگیرد، همانند نورهای متغیر و اشیاء دیگری که نزدیک جسم نقاشی شده قرار میگیرند. سایه در نقاشی امپرسیونیست، دیگر یک سیاه تیره که هیچ رنگی در آن وجود دارد نیست، بلکه ترکیبی از رنگ های گوناگون است که با نفوذ نور ایجاد شده است.

 

شروع کار و ایجاد امپرسیونیست

 هنری کلود مونه

تا سال 1872، پس از توقفی در انگلستان و مطالعه آثار کانستبل (Constable) و ترنر (Turner) که بیش از پیش باعث تبلور ایده های وی شد، مونه آماده بود که استودیوی خود را بر روی یک قایق در ارژانتوی (Argenteuil) راه اندازی کند که در آن، وی صحنه های رودخانه که عکس اشیاء در آن منعکس شده بودند را نقاشی می کرد. دوستان مونه نزد وی گرد آمدند و در طول پنج سال بعد، جنبش امپرسیونیست در یک فضای شاد از دوستی و ایده های متقابل رونق گرفت.

 

کارهای پایانی

در طول فعالیت طولانی و بسیار موفق خود، مونه هرگز مطالعه خود در مورد نور و فضا را متوقف نکرد. با گذشت سال ها، تأثیر فضای جوی در کار وی بیشتر و بیشتر شد، تا جایی که در مجموعه‌هایی همانند پانل‌های بزرگ نیلوفرهای آب و نقاشی های کوچکتر نمای کلیسای روئن، کارهای وی شکل و شمایلی انتزاعی مانند به خود گرفت. در این سری های پایانی که هنرمند، با دقت تغییرات در رنگ زمانی که نور بین طلوع و غروب خورشید تغییر کرده و خصوصیات جوی بین آفتاب، باران، مه، برف و موارد دیگر تغییر می کرد را با شفاف تر و یا مات کردن خطوط بیرونی اشیاء نشان می داد، کارهای وی تاثیری تقریباً توهم زا در بیننده ایجاد می کرد.

 

برخی از آثار معروف کلود مونه

 

 هنری کلود مونه هنری کلود مونه هنری کلود مونه

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040