۲۶ مهر ۱۳۹۴

فروغ فرخزاد

۲۶ مهر ۱۳۹۴ 5412 بازدیدکننده 0 نظر
فروغ فرخزاد در این مقاله می خوانید

فروغ فرخزاد شاعر و فیلم‌ساز ایرانی است. او یکی از تأثیرگذارترین  و بحث‌برانگیزترین شاعران زن قرن 21 بوده است. ...

فروغ فرخزاد

زندگی‌نامه

فروغ فرخزاد در 8 دی 1313 در تهران متولد شد. پدر او کلنل محمدباقر فرخزاد افسر ارتش و مادرش توران وزیری تبار بودند. اصلیت پدر او به تفرش می‌رسید. فروغ سومین فرزند از هفت فرزند خانواده بود ( امیر، مسعود، مهرداد، فریدون فرخزاد، پوران فرخزاد، گلوریا ). فروغ تا کلاس نهم مدرسه رفت و سپس در مدرسه‌ی دخترانه‌ی هنرهای دستی نقاشی و خیاطی آموخت. او در سن شانزده‌سالگی با پرویز شاپور ازدواج کرد، یک هجونویس تحسین‌برانگیز. فروغ به تحصیلات خود در نقاشی و خیاطی ادامه داد و همراه با شوهرش برای زندگی به اهواز رفت. یک سال بعد او تنها فرزند خود را به دنیا آورد، پسری به نام کامیار.

با گذشت دو سال فرخزاد و شوهرش از هم جدا شدند. سرپرستی کودک را پرویز برنده شد. فروغ به تهران بازگشته و در آنجا شعر می‌نوشت. اولین مجموعه شعر او به نام اسیر در سال 1334 به چاپ رسید.

 

فروغ فرخزاد

فرخزاد به‌عنوان یک شاعر و نویسنده‌ی زن مطلقه‌ی ایرانی با تفکران فمینیسم، بسیار موردانتقاد و مخالفت قرار گرفت. در سال 1337 او نه ماه از زندگی خود را در اروپا گذراند. پس از بازگشت به ایران در جستجو برای کار با ابراهیم گلستانی آشنا شد، شخصی که روی فروغ تأثیر زیادی گذاشت و همواره او را تشویق به استقلال و بیان نظرات خود می‌کرد.

فروغ قبل از سفر به تبریز و ساخت فیلم درباره‌ی تأثیر جذام بر ایرانیان دو مجموعه دیگر از آثار خود به نام‌های دیوار و عصیان را منتشر کرد. در سال 1341 فیلم مستند فروغ و ابراهیم گلستان در آسایشگاه جذامیان تبریز به نام " خانه سیاه است " ساخته می‌شود.  این فیلم برنده‌ی چندین جایزه‌ی بین‌المللی شد. در این زمان او با حسین منصوری آشنا شد، پسر دو تن از جذامیان. فروغ این پسر را قبول کرد و او را با خود برای زندگی به خانه‌ی مادرش برد.

در سال 1341 " تولدی دیگر " از فروغ منتشر شد. حالا شعرهای او بالغ و پیچیده شده بود و نسبت به مجموعه‌های شعر مدرن قبل تغییرات زیادی داشت.

 

آرامگاه فروغ فرخزاد

در ساعت 4:30 بعدازظهر دوشنبه 24 بهمن 1345 فروغ براثر تصادف در حین رانندگی در سن سی‌ودوسالگی درگذشت. او که تلاش می‌کرد با یک اتوبوس مدرسه برخورد نکند از مسیر منحرف‌شده و با یک دیوار سنگی برخورد کرد. او قبل از رسیدن به بیمارستان درگذشت. شعر " ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد " پس از مرگ فروغ فرخزاد به چاپ رسید و یکی از شعرهای مدرن فارسی با بهترین ساختار است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040