۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۴

دکتر محمود حسابی

۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ 5034 بازدیدکننده 0 نظر
دکتر محمود حسابی در این مقاله می خوانید

دکتر سید محمود حسابی دانشمند و محقق ایرانی و استاد دانشگاه تهران بوده است. لقب پدر علم فیزیک مدرن ایران به او داده شده است. ...

دکتر محمود حسابی

دکتر حسابی متولد 3 اسفند 1281 بود. در طول همایش " 60 سال فیزیک در ایران " خدمات ارائه‌شده توسط دکتر حسابی به‌شدت تحسین‌شده و او را پدر علم فیزیک مدرن در ایران نامیدند. این دانشمند بزرگ در 12 شهریور 1371 درگذشت.

 

زندگی‌نامه

دکتر حسابی

محمود حسابی فرزند عباس و گوهرشاد حسابی و متولد تهران است. زمانی که او هفت‌ساله بود از ایران به بیروت در لبنان مهاجرت کردند و او در آنجا به مدرسه رفت. در سن هفده‌سالگی او مدرک لیسانس هنر و علوم خود را از دانشگاه بیروت کسب کرد. بعدها محمود که به‌عنوان طراح و نقشه‌کش فعالیت می‌کرد مدرک مهندسی عمران خود را گرفت. او به تحصیل ادامه داد و از دانشگاه مهندسی بیروت فارغ التحصیل شد.

دکتر حسابی در بخش نگهداری الکتریکی از لوکوموتیو شروع به کار کرد. او شخصیت و ذهنی علمی داشت و به تحقیقات خود درزمینهٔ فیزیک در دانشگاه سوربن ادامه داد و مدرک دکترای فیزیک را در سن 25 سالگی از همان دانشگاه کسب کرد.

دکتر حسابی فردی همه‌چیزدان بود. او پنج مدرک لیسانس در زمینه‌ی ادبیات، مهندسی عمران، ریاضیات، مهندسی برق و مهندسی معدن داشت. او در دانشگاه تهران برای سه نسل سخنرانی و همایش داشت و به هفت نسل از دانشجویان و استادان تدریس کرد.

پس از درگذشت دکتر حسابی او را در زادگاهش به خاک سپردند.

 

آرامگاه دکتر حسابی

زبان‌ها

پرفسور محمود حسابی به پنج زبان زنده‌ی دنیا مسلط بود: فارسی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانی و عربی. او همچنین با زبان لاتین، یونانی، پهلوی، ترکی، ایتالیایی، سانسکریت و اوستایی نیز آشنایی داشت.

 

موزه‌ی دکتر حسابی

موزه‌ی دکتر حسابی

موزه‌ی دکتر حسابی مجموعه‌ای از وسایل شخصی و تحقیقات علمی متعدد است.

این موزه توسط خانواده و دانش آموزان استاد افتتاح شد تا ارزش 60 سال کار علمی، تحصیلی و فعالیت‌های فرهنگی او نشان داده‌شده و الگویی برای نسل جوان ایران قرار گیرد.

همه‌ی وسایل موزه گوشه‌ای از زندگی او بوده و مربوط به درس ارزشمندی از زندگی است. این موزه در خانه‌ی شخصی او در شمال تهران قرار دارد و هرروزه هزاران بازدیدکننده از فرهنگ و علوم مختلف به‌صورت رایگان از این موزه بازدید می‌کنند.

 

جایزه و افتخارات

پدر علم فیزیک ایران

نشان لژبون دونور ( بالاترین نشان کشور فرانسه )

 

برخی از دستاوردها

دستاوردهای دکتر حسابی

پایه‌گذاری دبیرستان مهندسی راه و تدریس در آنجا تا سال 1928 میلادی

بررسی و رسم اولین نقشه راه اقیانوسی بین بنادر خلیج‌فارس

ساخت اولین دستگاه رادیو در ایران ( سال 1928 میلادی )

ساخت اولین ایستگاه هواشناسی در سال 1931

ساخت و بهره‌برداری از اولین مرکز رادیولوژی در ایران ( 1931 )

محاسبه و تنظیم تقویم ایرانی ( 1932 )

تأسیس بیمارستان گوهرشاد

توسعه‌ی جامعه‌ی موسیقی ایران و پایه‌گذاری آکادمی زبان فارسی

و .....
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040