۲۵ آذر ۱۳۹۵

چرا نباید دیروقت چیزی بخورید

۲۵ آذر ۱۳۹۵ 1960 بازدیدکننده 0 نظر
چرا نباید دیروقت چیزی بخورید در این مقاله می خوانید

در اینجا دلایلی آورده شده‌اند که می‌گویند چرا باید عادت خوردن چیزی در دیروقت را کنار بگذارید. ...

چرا نباید دیروقت چیزی بخورید

باعث رفلاکس معده می‌شود

تغذیه صحیح

اگر تابحال بعد از خوردن یک وعده غذای سنگین دراز کشیده باشید احتمالاً تجربه‌ی ناراحتی در معده‌ی خود را داشته‌اید. زمانی که آخر شب  چیزی می‌خورید، خصوصاً اگر وعده‌ی غذایی بزرگی باشد، احتمال دچار شدن به رفلاکس معده را افزایش می‌دهید. این بیماری باعث درد و ناراحتی ای می‌شود که ما با عنوان سوزش معده یا ترش کردن می‌شناسیم.

سطح اسید معده در حدود ساعت هشت تا ده شب کاهش می‌یابد. این سطح جدید اسید باعث بروز مشکل در زمان خوردن وعده‌های غذایی سنگین خواهد شد زیرا برای گوارش این غذاها کافی نیست.

 

باعث تعریق شبانه می‌شود

تغذیه صحیح

سوزش معده و مشکلات گوارشی تنها چیزهایی نیستند که بر اثر خوردن دیروقت غذا باعث اختلال در  خواب شبانه‌ی شما می‌شوند. در حقیقت خوردن یک وعده‌ی غذایی بزرگ،  خصوصاً چیزهای سنگین مانند پیتزا یا برگر، می‌تواند باعث تعریق شبانه شود، زیرا بدن با سوخت و ساز غذا حرارت تولید می‌کند.

هضم یک وعده‌ی غذا انرژی زیادی لازم دارد، خصوصاً وعده‌های بزرگ. این موضوع شب‌ها که اعضای بدن آهسته‌تر کار می‌کنند بیشتر به چشم می‌آید. پروتئین و چربی‌ها نیاز به انرژی بیشتری برای  هضم شدن در شب‌ها دارند.

 

بی‌خوابی

تغذیه صحیح

زمانی که وعده‌های بزرگ دیروقت خورده شوند هضم می‌تواند با مشکل مواجه شده و عوارض جانبی در پی داشته باشد. این ناراحتی می‌تواند باعث بیدار ماندن شما شود. با وجود مشکلات گوارشی و سوزش معده، خوابیدن با شکم خالی نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد. اگر در زمان خواب گرسنه باشید مغز هشیار خواهد بود. دلیل این است که بدن سوخت کمی خواهد داشت و کورتیزول آزاد می‌کند و باعث بیدار ماندن ما برای خوردن چیزی خواهد شد. بهترین راه این است که در هیچ‌کدام زیاده‌روی نکنید، نه زیاد بخورید و نه خیلی کم.

 

انتخاب‌های ناسالمی خواهید داشت

تغذیه صحیح

شب به سراغ انتخاب‌های ناسالمی مانند چیپس یا بستنی خواهید رفت که کالری زیادی دارند و در درازمدت باعث افزایش وزن خواهند شد. خوردن دیروقت غذا باعث تأثیر بر هورمون گرلین می‌شود که اشتها را زیاد کرده و بر وزن بدن اثرگذار است. این هورمون از زمان استراحت برای بازسازی خود استفاده می‌کند ( هشت شب تا هشت صبح )، اما اگر دیرتر چیزی بخورید به بدن زمان کافی برای این کار نخواهید داد. این باعث می‌شود روز بعد بیشتر احساس گرسنگی کرده و حتی روی حافظه‌ی شما اثر گذاشته و تمرکز را برایتان سخت خواهد کرد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040