۲۹ بهمن ۱۳۹۴

تخم مرغ در بدن شما چه تغییراتی ایجاد می کند

۲۹ بهمن ۱۳۹۴ 2718 بازدیدکننده 0 نظر
تخم مرغ در بدن شما چه تغییراتی ایجاد می کند در این مقاله می خوانید

در این مقاله 12 اثر باورنکردنی آورده شده است که تخم‌مرغ در بدن شما برجا می‌گذارد. ...

تخم مرغ در بدن شما چه تغییراتی ایجاد می کند

افزایش ایمنی بدن

فواید تخم مرغ

یک تخم‌مرغ بزرگ یک‌چهارم نیاز روزانه‌ی شما به سلنیوم را تأمین می‌کند، یک ماده‌ی مغذی که به ایمنی بدن کمک کرده و هورمون‌های تیروئید را تنظیم می‌کند. مصرف تخم‌مرغ برای کودکان نیز اهمیت زیادی دارد.

 

بهبود کلسترول

فواید تخم مرغ

یک عدد تخم‌مرغ بزرگ 212 میلی‌گرم کلسترول دارد اما به این معنا نیست که کلسترول بد خون را بالا می‌برد. بدن مرتباً خودش کلسترول می‌سازد و شواهد بسیاری نشان می‌دهد تخم‌مرغ نیز می‌تواند سطح کلسترول بدن را بهبود بخشد. چگونه؟ تخم‌مرغ سطح کلسترول خوب خون را بالابرده و اندازه ذرات کلسترول‌های بد را بزرگ می‌کند، این خطر مشکلات قلبی را کاهش می‌دهد.

 

کاهش خطر بیماری قلبی

فواید تخم مرغ

کلسترول LDL با نام کلسترول بد شناخته می‌شود زیرا ذرات LDL مولکول‌های چربی را به دیواره‌ی رگ‌ها منتقل کرده و سبب تصلب شریان‌ها می‌شوند – یعنی در عروق خونی چسبندگی ایجاد می‌کنند.  اما همه‌ی ذرات LDL یک‌شکل ساخته نشده‌اند و بر اساس اندازه زیرمجموعه‌هایی دارند. هرچه اندازه‌ی ذرات بزرگ‌تر باشد بهتر است. حتی اگر تخم‌مرغ باعث افزایش LDL در برخی افراد شود باز هم ذرات LDL را از کوچک به بزرگ تغییر می‌دهد که این خطر مشکلات قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

 

افزایش انرژی بدن

فواید تخم مرغ

تنها یک عدد تخم‌مرغ 15 درصد از ویتامین B2 یا ریبوفلاوین موردنیاز بدن را تأمین می‌کند. این‌یکی از 8 ویتامین B است که به بدن کمک می‌کند غذا را به سوخت تبدیل کند، فرآیندی که منجر به ایجاد انرژی می‌شود.

 

بهبود مو و پوست

فواید تخم مرغ

ویتامین‌ها بکومپلکس برای سلامت پوست، مو، چشم و کبد ضروری هستند. تخم‌مرغ علاوه بر ویتامین B2 دارای ویتامین‌های B5 و B12 نیز می‌باشد. این ویتامین‌ها به عملکرد صحیح سیستم عصبی کمک می‌کنند.

 

محافظت از مغز

فواید تخم مرغ

تخم‌مرغ غذای مغز است. دلیل عمده‌ی آن وجود ماده‌ای به نام کولین در تخم‌مرغ است. تحقیقات نشان داده‌اند کمبود کولین در بدن با اختلالات عصبی و کاهش عملکرد صحیح شناختی در ارتباط است.

 

حفظ زندگی

فواید تخم مرغ

یکی از جالب‌ترین کارهایی که بدن می‌تواند انجام دهد: بدن می‌تواند 11 آمینواسید ضروری بسازد. اما خود بدن به 20 آمینواسید نیاز دارد. کمبود 9 آمینواسید باقی‌مانده می‌تواند منجر به مشکلات ماهیچه، کاهش واکنش ایمنی، ضعف، خستگی و تغییرات بافت پوست و مو شود.

 

استرس و نگرانی کمتر

فواید تخم مرغ

اگر 9 آمینواسید موجود در تخم‌مرغ در بدن شما کم باشد می‌تواند اثراتی روی حالات روحی شما برجا گذارد. رژیم غذایی دارای لیزین به‌طور قابل‌توجهی سطح استرس و نگرانی بدن را کاهش می‌دهد. شاید علت آن تولید سروتونین در سیستم عصبی باشد.

 

مراقبت از چشم‌ها

فواید تخم مرغ

دو آنتی‌اکسیدان موجود در تخم‌مرغ – لوتئین و زآگزانتین – تأثیر زیادی بر چشم‌ها دارند. این آنتی‌اکسیدان‌ها به‌طور قابل‌توجهی خطر دژنراسیون ماکولا و آب‌مروارید را کاهش می‌دهند، دو بیماری که از مشکلات اصلی کوری و اختلال در بینایی در پیری هستند.

 

بهبود استخوان‌ها و دندان‌ها

فواید تخم مرغ

تخم‌مرغ از معدود منابع طبیعی ویتامین D است که برای سلامت استخوان و دندان‌ها ضروری است. این ویتامین به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند.

 

احساس سیری و کمتر خوردن

فواید تخم مرغ

تخم‌مرغ یک منبع خوب پروتئین است که تمامی منابع دیگر این ماده نسبت به آن سنجیده می‌شوند. تخم‌مرغ در شاخص سیری مقام بالایی را دارد، یک اندازه‌گیری برای اینکه چه مقدار غذا باعث ایجاد حس سیری می‌شود.

 

از دست دادن چربی

فواید تخم مرغ

به خاطر قدرت سیرکنندگی تخم‌مرغ، این خوراکی را عامل کاهش چربی می‌دانند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040