۲۹ بهمن ۱۳۹۳

فواید جوانه ماش برای سلامتی

۲۹ بهمن ۱۳۹۳ 7827 بازدیدکننده 0 نظر
فواید جوانه ماش برای سلامتی در این مقاله می خوانید

جوانه ماش سرشار از مواد لازم و مفید برای سلامت بدن است. در این مقاله شما را با مزایا و مواد مغذی موجود در این جوانه آشنا می کنیم. ...

فواید جوانه ماش برای سلامتی

جوانه ماش منبع سرشار از پروتئین و مس

شاید پیش‌ازاین جوانه ماش را در خوراک یا سوپ مصرف کرده باشید. یک فنجان جوانه ماش تنها 31 کالری دارد بنابراین غذای خوبی برای افرادی است که رژیم با کالری محدود دارند. با افزودن جوانه ماش به برنامه غذایی خود از سلامت بافت‌های بدن محافظت می‌کنید.

 

اطلاعات غذایی پایه

فواید جوانه ماش

ماش حاوی کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها است و برای سبک زندگی سالم بسیار سودمند است. هر وعده (یک فنجان) جوانه ماش حاوی 6.2 گرم کربوهیدرات کلی است که 1.9 گرم از آن فیبر است (فیبر برای سلامت دستگاه گوارش و عملکرد منظم آن لازم است). یک فنجان جوانه ماش 3.2 گرم پروتئین دارد که برای سلامت دستگاه ایمنی و حفظ عملکرد بافت‌ها لازم است. همچنین کمتر از یک‌چهارم گرم چربی دارد ازاین‌رو غذایی کم‌کالری محسوب می‌شود.

 

ویتامین ث و کا

فواید جوانه ماش

جوانه ماش به خاطر تأمین مقدار زیادی ویتامین برای بدن، فواید زیادی برای سلامتی دارد. میزان ویتامین ث موجود در آن چندین نوع بافت ازجمله غضروف و پوست را تقویت و مستحکم کرده و با تأثیر آنتی‌اکسیدانی خود با پیری سلول‌ها مبارزه می‌کند. ویتامین کا موجب انعقاد به‌موقع خون شده و به بافت‌های استخوان مواد غذایی می‌رساند. هر یک فنجان جوانه ماش 13.7 میلی‌گرم ویتامین ث و 34.4 میکروگرم ویتامین کا دارد که 15% از مقدار توصیه‌شده روزانه ویتامین ث برای مردان و 18% از این مقدار را برای زنان تأمین می‌نماید. همچنین 38% و 27% مقدار ویتامین کا توصیه‌شده روزانه را به ترتیب برای زنان و مردان تأمین می‌کند.

 

مس و منگنز

فواید جوانه ماش

مواد معدنی موجود در جوانه ماش نیز برای سلامتی مفید است. بدن از مس برای عملکرد ایمنی و نیز حفظ عملکرد مغز و کمک به جذب آهن استفاده می‌کند. منگنز با کمک به تولید هورمون‌های جنسی به‌سلامت دستگاه تولیدمثل کمک می‌کند و همچنین بافت‌های همبند بدن را تقویت می‌کند. هر یک فنجان جوانه ماش 0.2 میلی‌گرم منگنز در اختیار بدن قرار می‌دهد که 11% از مقدار موردنیاز روزانه را برای زنان و 9% برای مردان تأمین می‌کند. هر وعده (یک فنجان) جوانه ماش حاوی 171 میکروگرم مس بوده و 19% مس موردنیاز روزانه را تأمین می‌نماید.

 

توصیه و ملاحظات

فواید جوانه ماش

حتماً جوانه‌ها را پیش از مصرف کامل بپزید، زیرا به دلیل رشد جوانه‌ها در مکانی گرم و مرطوب، خطر آلودگی میکروبی که موجب مسمومیت غذایی می‌شود در آن‌ها بالا است. جوانه ماش پخته را به‌عنوان پایه غذای سرخ‌کردنی می‌توانید استفاده کنید چراکه بسیار کم‌کالری است و می‌توانید مقدار زیادی جوانه ماش را بدون زیادشدن کالری دریافتی مصرف کنید. همچنین می‌توانید با میوه‌ها و سبزیجات دیگر آن را بپزید و معجونی مقوی و مغذی تهیه نمایید. طعم ملایم جوانه با کلم و آب سیب هماهنگی خوبی دارد و می‌تواند نوشیدنی مناسبی برایتان باشد.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040