۴ بهمن ۱۳۹۳

فواید و مضرات سیرابی

۴ بهمن ۱۳۹۳ 60781 بازدیدکننده 0 نظر
فواید و مضرات سیرابی در این مقاله می خوانید

به آستر (لایه داخلی) معده گاو، سیرابی می‌گویند که دارای بافت جویدنی است. سیرابی طعم ملایمی دارد که آن را تبدیل به غذایی خوشمزه به‌صورت جداگانه، یا در سوپ و خوراک کرده است. ...

فواید و مضرات سیرابی

سیرابی منبع مواد معدنی و نیز پروتئین و ویتامین‌ها است، اما سیرابی و اندام‌های دیگر گاو (انواع گوشت‌های قرمز) را نباید زیاد مصرف کرد و در هر بار مصرف باید مقدار آن کم باشد، چون طبق مطالعات، میزان کلسترول آن همانند گوشت بالا است.

 

ارزش غذایی

فواید و مضرات سیرابی

سیرابی به‌خوبی با رژیم غذایی کم‌کالری سازگاری دارد، چون در هر 85 گرم سیرابی پخته تنها 80 کالری وجود دارد که تنها 4% از کالری موردنیاز روزانه در یک رژیم 2000 کالری را تأمین می‌کند. هر وعده سیرابی پخته (منظور از یک وعده در اینجا 85 گرم سیرابی است) حاوی 10 گرم پروتئین است. پروتئین منبع آمینواسیدهای موردنیاز بدن برای ساخت هورمون‌ها، آنزیم‌ها و بافت‌های جدید است. سیرابی 3.4 گرم چربی در هر وعده دارد که 1.2 گرم از این مقدار اسیدهای چرب اشباع‌شده هستند. مصرف چربی به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل به سبک زندگی فعال کمک می‌کند چون منشأ انرژی است، اما چربی‌های اشباع‌شده کلسترول بد خون را افزایش می‌دهند که شما را درخطر بیماری‌های قلبی عروقی قرار می‌دهد.

 

مواد معدنی ضروری

واردکردن سیرابی در رژیم غذایی به شما کمک می‌کند سلنیوم بیشتری دریافت کنید. سلول‌های بدن برای کنترل فعالیت آنزیم‌ها به سلنیوم نیاز دارند و رژیم سرشار از سلنیوم با آسیب سلولی ناشی از پیری و بیماری‌ها مقابله کرده و به عملکرد غده تیروئید کمک می‌نماید. سیرابی همچنین حاوی روی است که برای تشکیل لخته خون (انعقاد) و عملکرد ایمنی در بدن لازم است. روی همانند سلنیوم به عملکرد تیروئید یاری می‌رساند. یک وعده 85 گرمی سیرابی پخته حاوی 1.45 میلی‌گرم روی (13% و 18% مقدار موردنیاز روزانه به ترتیب برای مردان و زنان) و 10 میکروگرم سلنیوم (18% مقدار موردنیاز روزانه) است.

 

سلنیوم

فواید و مضرات سیرابی

با مصرف بیشتر سیرابی مقدار سلنیوم دریافتی شما افزایش می‌یابد. سلنیوم با فعال‌سازی سلنوپروتئین (خانواده‌ای از آنزیم‌های مهم برای سلامتی) در عملکرد بافت‌ها نقش مهمی دارد. سلنوپروتئینها از سلول‌ها در مقابل آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و رشد سلول‌های جدید را تسریع می‌نمایند و از عملکرد تیروئید پشتیبانی کرده و در عملکرد سلول‌های عضلات نقش ایفا می‌کنند. مصرف 113 گرم سیرابی گاو مقدار سلنیوم دریافتی بدن را به یک‌چهارم مقدار موردنیاز روزانه می‌رساند.

 

روی و فسفر

مصرف سیرابی برای تأمین مواد معدنی ضروری دیگر مانند فسفر و روی مفید است. روی و فسفر غشاهای سلولی را تغذیه رسانی می‌کنند. فسفر ترکیب فسفولیپید می‌سازد (چربی‌های یافت شده در غشاهای سلولی) درحالی‌که روی در پروتئین‌هایی که وارد غشاهای سلولی می‌شوند، نقش دارد. همچنین این دو ماده معدنی ارتباط سالم بین سلول‌ها را تقویت می‌کنند. فسفر به استخوان‌ها و دندان‌ها نیز تغذیه رسانی می‌کند و روی از عملکرد ایمنی پشتیبانی می‌نمایند. 114 گرم سیرابی حاوی 72 میلی‌گرم فسفر است که 10 درصد مقدار موردنیاز روزانه را تأمین می‌کند. همچنین این مقدار سیرابی 20% مقدار روی موردنیاز روزانه برای زنان و 15% مقدار موردنیاز روزانه برای مردان را تأمین می‌کند.

 

ویتامین ب 12

فواید و مضرات سیرابی

سیرابی منبع مهمی برای ویتامین ب 12 یا کوبالامین است. ویتامین ب 12 به همراه سایر ویتامین‌های گروه ب به بدن در فراوری هموسیستئین کمک می‌کند. هموسیستئین امینو اسید بالقوه سمی است که تجمع آن در خون عامل زمینه‌ساز بیماری قلبی است بنابراین توانایی ویتامین ب 12 در کاهش مقدار این ماده در خون برای سلامت قلب و عروق مفید است. رژیم غذایی سرشار از ویتامین ب 12 همچنین با کم‌خونی مهلک (وضعیتی که موجب کاهش وزن، خستگی، کاهش حافظه و نوسان خلق می‌گردد) مبارزه می‌کند. طبق گزارش انجمن پزشکی امریکا 113 گرم سیرابی پخته حاوی 1.6 میکروگرم ویتامین ب 12 است که این مقدار دوسوم مقدار موردنیاز روزانه ویتامین ب 12 را تأمین می‌نمایند.

دریافت مقدار کافی ویتامین ب 12 برای گردش خون و نیز سلامت دستگاه عصبی مهم است. این ویتامین عملکرد سلول‌های قرمز خون را با کمک به ساخت پروتئین موردنیاز این سلول‌ها برای انتقال اکسیژن، تقویت می‌نمایند. همچنین با کمک به حفظ میلین (ماده چربی که عصب‌ها برای برقراری ارتباط مؤثر به آن نیاز دارند) از سلامت دستگاه عصبی پشتیبانی می‌نمایند.

 

کولین

واردکردن سیرابی به برنامه غذایی منبع خوبی برای تأمین کولین است. 113 گرم سیرابی پخته گاو 220 میلی‌گرم کولین (52% مقدار موردنیاز روزانه برای زنان و 40% مقدار موردنیاز روزانه برای مردان) را تأمین می‌نمایند. بدن از کولین برای تولید ترکیبات لازم برای عملکرد بافت‌ها استفاده می‌کند . لیپیدهای حاوی کولین غشاهای سلولی را می‌سازد و به برقراری ارتباط بین سلول‌ها کمک می‌کنند و همچنین استیل کولینی که از کولین ساخته می‌شود عملکرد سالم در مغز را تقویت می‌نمایند. کولین به سوخت‌وساز چربی‌ها در بدن نیز کمک کرده و از تجمع چربی در کبد جلوگیری می‌نمایند.

 

کلسترول

فواید و مضرات سیرابی

مقدار مصرف سیرابی خود را محدود کنید تا از مصرف بیش‌ازحد کلسترول جلوگیری نمایید. هر 85 گرم سیرابی پخته 133 میلی‌گرم کلسترول دارد که کمی کمتر از نیمی از مقدار روزانه حداکثر 300 میلی‌گرم برای افراد معمولی است که این مقدار برابر با 67% کلسترول برای افرادی است که بیماری قلبی یا کلسترول بالا دارند. اگرچه کمی کلسترول برای سلامت مغز لازم است و به ساخت ویتامین دی و نیز هورمون‌های جنسی کمک می‌کند اما بدن خود می‌تواند کلسترول بسازد و نیازی به دریافت کلسترول از طریق رژیم غذایی نیست. رژیم غذایی پر کلسترول می‌تواند موجب افزایش میزان کلسترول خون شود که عامل زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی عروقی است.

 

سیرابی عضو گوشتی از معده گاو است که سال‌ها مورد مصرف بسیاری از مردم در اقصی نقاط دنیا بوده است (حتی در ادبیات شکسپیر به آن اشاره‌شده است). اگرچه به نظر می‌رسد سیرابی در مقایسه با غذاهای گوشتی دیگر چندان مرسوم نیست اما ارزش آن را دارد که به رژیم غذایی‌تان افزوده شود. سیرابی نسبتاً کم‌کالری است و منبعی از ویتامین‌های لازم برای سلامتی است.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040