۲۲ آبان ۱۳۹۳

روش مهار کردن میل شدید به تنقلات

۲۲ آبان ۱۳۹۳ 3938 بازدیدکننده 1 نظر
روش مهار کردن میل شدید به تنقلات در این مقاله می خوانید

سعی دارید رژیم غذایی داشته باشید، اما ناگهان میل زیادی به تنقلات ذهن شما را پر می کند. چگونه این افکار را دور کرده و این تمایل را در خود کنترل نمایید؟ ...

روش مهار کردن میل شدید به تنقلات

همه‌ی ما تابحال تسلیم یک میل شدید شده‌ایم. من که خود بارها و بارها دچار آن شده‌ام. اطراف ما غذاهای مضر فراوانی وجود دارد. دسترسی به این نوع غذاها بسیار آسان است و تبلیغات آن‌ها نیز همه جا دیده می‌شود. می‌خواهم رازی را به شما بگویم تا به وسیله آن از میل شدید به تنقلات خلاص شوید. کارهای کوچک زیادی وجود دارد که می‌توان با انجام دادن آن‌ها میل شدید را از ذهن خود دور کنید. 

اول از همه باید بدانید که میل شدید تنها در ذهن شما وجود دارد. این حس مسئله‌ای کاملاً ذهنی بوده و کنترل آن تماماً در اختیار شما است.  هر چه زودتر این باور در شما شکل بگیرد، زودتر می‌توانید این افکار را از ذهن خود دور بریزید. 

تنها این که بخواهید به میل‌های شدیدتان بگویید که از ذهن شما خارج شوند، به آسانی آنچه که به نظر می‌رسد نیست.  پس از آنکه به خود میگویید که از لحاظ ذهنی قوی بوده و اجازه جولان به هوس خود نخواهید داد، باید برای مهار اشتهای خود چند کار ساده نیز انجام دهید:

 

مهار کردن میل به تنقلات

 

پیش از هر چیز یک لیوان آب سرد بردارید و آن را به طور کامل بنوشید. آب تا حدی معده شما را پر می‌کند. می‌توانید با اضافه کردن مرکبات، نعناع، انواع توت‌ها، و یا مقداری پودر طعم‌دهنده، طعم بیشتری به آب دهید. به این شکل کمی از شدت تحریک جوانه‌های چشایی شما کاسته می‌شود، اما میزان کالری دریافتی چندان قابل‌توجه نیست. 

کار دیگری که باید انجام دهید نگاه کردن به یک ساعت یا کرنومتر است. میل شدید بین 5 تا 20 دقیقه . مدام به ساعت نگاه کنید و به خودتان بگویید تا زمان مشخصی لب به چیزی نمی‌زنید. در این وضعیت اشتیاق برای خوردن آن غذای ناسالم از بین رفته و در این زمان می‌توانید به خوردن غذاهای سالم‌تری فکر کنید. نگاه کردن به ساعت بهتر از هر چیزی می‌تواند حواستان را از آن غذا پرت کند. وقتی خود را به چیزی مشغول می‌کنید باعث می‌شود تا ذهن شما نیز از آن میل شدید دور شود. دیدن یک دوست، دوچرخه‌سواری، بازی کردن با یک حیوان خانگی یا رفتن به باشگاه، دیگر کارهایی هستند که می‌توانید برای پرت کردن حواس  خود به آن‌ها بپردازید.

 

مهار کردن میل به تنقلات

 

مسواک زدن یکی از راه‌های موثر برای کاهش شدت میل به چیزی است. استفاده از نخ دندان و مایع دهان‌شویه نیز موثر است. خمیردندان تا حدی میل به شیرینی‌جات را کاهش می‌دهد. پس از مسواک زدن کمتر تمایل دارید که بلافاصله چیزی بخورید زیرا دهانتان تمیز است. خوردن، این مسئله را که تازه مسواک زده‌اید بی‌اثر می‌کند.  

پس از مسواک زدن کمی صبر کنید تا دهانتان تمیز بماند. قبل از خوردن هر چیز دیگری کمی گریپ‌فروت میل کنید. گریپ‌فروت خاصیت چربی سوزی دارد. 

 

مهار کردن میل به تنقلات

 

گریپ‌فروت میوه‌ای سرشار از ویتامین است و متابولیسم بدن شما را فعال می‌کند. این میوه معده‌ی شما را نیز کمی پر می‌کند و تا حدی از میزان گرسنگی شما می‌کاهد. بعد از انجام این کارها تقریباً می‌توان تضمین کرد که میل شما به تنقلات مورد علاقه‌تان از بین رفته است. 

اگر این کارها هنوز اثر چندانی ندارد، پس برای لحظاتی صبر کرده و فکر کنید. این ولع از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ از این روش در سازمان الکلی‌های گمنام (سازمانی متشکل از معتادان به الکل که برای قطع مصرف الکل تلاش می‌کنند) استفاده می‌شود. ولع انسان نسبت به غذا می‌تواند بسیار قوی باشد و مانند اعتیاد به الکل، یک میل شدید ذهنی است پس همان اصل در این مورد نیز باید موثر باشد. از خود بپرسید آیا خسته، بی‌حوصله، عصبانی، تنها، و یا گرسنه هستید؟ اگر به واقع گرسنه‌اید فکر کنید آخرین وعده غذایی را چه زمان میل کرده‌اید؟

اگر مدت زمانی از صرف غذا می‌گذرد، پس به صورت مسئولانه یک وعده غذایی برای خود در نظر بگیرید. به فروشگاه رفته و مستقیماً به سمت بخش محصولات تازه بروید. "جای دیگری سرک نکشید!!!". غذایی سالم و مقوی برای خود پخته و فکر تنقلاتی که در ابتدا قصد داشتید بخورید را از سر بیرون کنید. 

امیدوارم این نوشته بتواند به شما در خلاصی از میل شدید به تنقلات کمک کند. همه‌ی ما دچار این میل‌های شدید می‌شویم؛ این جزو ذات انسان است. حقیقت این است که تبلیغات فروش محصولات بی‌فایده‌ای از همه نوع، زندگی ما را احاطه کرده است. در پایان روز سعی کنید خود را با چیزی مشغول کنید تا ذهنتان فرصت فکر کردن در مورد غذاهای ناسالم را نداشته باشد. هر از چند گاهی آب نوشیده و دندان‌های خود را مسواک بزنید. اگر گرسنه‌اید یک گریپ‌فروت میل کنید.به یادآوردن این موارد می‌تواند تبدیل به سبک زندگی یک فرد شود. این موضوع حتماً در مورد شما نیز جواب خواهد داد.   

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040