۴ آبان ۱۳۹۳

چگونه پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

۴ آبان ۱۳۹۳ 12281 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید در این مقاله می خوانید

آیا می دانید پروبیوتیک چیست؟ افزودن آن به رژیم غذایی شما چه فایده ای دارد؟ با ما همراه شوید.  ...

چگونه پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

پروبیوتیک ها باکتری‌های خوبی هستند که در دستگاه گوارش یافت می‌شود و به مبارزه با باکتری‌های بد کمک می‌کنند. به گفته کارشناسان بهداشتی، تعداد باکتری‌های خوب در دستگاه گوارش باید از باکتری‌های بد بیشتر باشد. اگر نسبت ایده آل که 85 ٪ به 15٪ است به خطر بیفتد، سلامت کلی نیز به خطر می‌افتد و بیماری‌ها و شرایط پزشکی مانند اسهال، عدم تحمل لاکتوز، بیماری التهابی روده و یبوست به‌احتمال‌زیاد ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که افزایش تعداد پروبیوتیک ها در دستگاه گوارش لازم است؛ و این کار را می‌توان با جای دادن غذاهای پروبیوتیک در رژیم غذایی انجام داد. در اینجا برخی از نمونه‌های خوب غذاهای پروبیوتیک را ارائه می‌دهیم.

 

ماست

پروبیوتیک

 

ماست دارای پروبیوتیک لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، لاکتوباسیلوس بولگاریکوس و استرپتوکوکوس ترموفیلوس است. بااین‌حال، هنگام خرید ماست باید مراقب باشیم، به‌این‌علت که برخی از محصولات ماست، باکتری‌های خوب لازم را ندارند. برای اطمینان، محصولات ماستی بخرید که بر روی برچسب آن عبارت‌های "محیط کشت فعال" و یا "محیط کشت زنده" چاپ‌شده باشد. این ماست‌ها برای دستگاه گوارش شما مفید هستند.

 

آبدوغ

آبدوغ یک محصول لبنی است که منبع خوبی از پروبیوتیک ها است؛ که از طریق فرآیند تخمیر که یک روش برای حفظ پروبیوتیک ها است تولید می‌شود. دیگر محصولات لبنی نیز که غنی از پروبیوتیک ها هستند شیر اسیدوفیلوس و انواع خاصی از پنیرها می باشند.

 

ترشی کلم

پروبیوتیک

 

کلم تخمیر شده یا کلم رنده شده و آب پز شده با سرکه حاوی پروبیوتیک هاست، به‌خصوص لاکتوباسیلوس. بازهم، هنگام خرید این ماده بسته‌بندی‌شده، به عبارت "محیط کشت فعال" یا "محیط کشت زنده" توجه کنید. به این دلیل که برخی از محصولات کلم رنده شده و آب پز شده با سرکه تحت فرآیند پاستوریزاسیون قرار می‌گیرند که طی این فرآیند به‌ناچار باکتری‌های خوب به همراه باکتری‌های بد کشته می‌شوند. کیم چی، مدل کره‌ای از کلم تخمیر شده، همچنین دارای تعداد خوب پروبیوتیک است. سایر سبزیجات کنسروی تخمیر شده هم منابع خوبی از پروبیوتیک ها هستند، اما مطمئن شوید که هیچ سرکه‌ای در مراحل آماده‌سازی و حفظ مواد غذایی مورد استفاده قرار نگرفته باشد.

 

میسو

میسو یکی دیگر از مواد غذایی تخمیری است که حاوی مقدار خوبی از پروبیوتیک ها است. به‌طور خاص، میسو دانه سویا یا ادویه تخمیرشده است که در غذاهای مختلف به‌خصوص در سوپ استفاده می‌شود.

 

تمپه

همچنین غذای تخمیری است که دارای مزایای پروبیوتیک است. این غذا سویای تخمیر شده است که در غذاهای گیاه‌خواران به‌عنوان جایگزین گوشت استفاده می‌شود. علاوه بر خواص پروبیوتیکی، تمپه منبعی غنی از پروتئین هم هست.

 

کفیر

پروبیوتیک

 

کفیر شیر تخمیر شده است که به آن دانه کفیر اضافه‌شده می‌باشد. کفیر یک نوشیدنی بسیار خامه‌ای و ترش که شبیه به ماست است. این نوشیدنی حاوی لاکتوباسیلوس کوکاسوس و دیگر پروبیوتیک ها یی است که در ماست وجود ندارد.

 

میوه و سبزیجات

میوه‌ها مانند موز و گوجه‌فرنگی و سبزیجات، از قبیل سیر، پیاز و مارچوبه، هم حاوی مقدار زیادی پروبیوتیک هستند. شما چه آن‌ها را تازه بخورید و یا آن‌ها را پخته مصرف کنید، شما از تعداد پروبیوتیک های موجود در آن‌ها بهره‌مند خواهید شد. بااین‌حال، از استفاده سرکه برای آماده‌سازی چنین غذاهایی خودداری کنید، چون سرکه می‌تواند باکتری‌های خوب را بکشد. به‌غیراز میوه‌های تازه، آب‌میوه‌ها نیز پروبیوتیک دارند.

 

مکمل‌ها

شما همچنین می‌توانید مصرف مکمل‌ها را برای افزایش پروبیوتیک ها در سیستم گوارشی خود، در نظر بگیرند. آن‌ها معمولاً به فرم کپسول و قرص هستند. به گفته کارشناسان بهداشتی، مکمل‌های پروبیوتیک باید دو بار در روز خورده شوند. دوز 10 تا 20 CFU (میلیارد موجودات زنده) توصیه می‌شود.

شما ممکن است پس از چند روز رژیم غذایی پروبیوتیک احساس نفخ کنید. این کاملاً طبیعی است، چراکه سیستم گوارش شما شروع به عادت کردن به این رژیم غذایی کرده است. اگر شما همچنان به خوردن غذاهای پروبیوتیک و مکمل ادامه دهید، احساس شما به‌تدریج به حالت طبیعی بر خواهد گشت.

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040