۲۹ خرداد ۱۳۹۵

علت لکه های پوستی در افراد مسن

۲۹ خرداد ۱۳۹۵ 1889 بازدیدکننده 0 نظر
علت لکه های پوستی در افراد مسن در این مقاله می خوانید

لکه‌های افزایش سن می‌توانند نشانه‌ای از بالا رفتن سن شما باشند. باوجودی که این لکه‌ها تا حدودی ارثی هستند اما دلیل اصلی پیدایش آن‌ها قرار گرفتن مقابل اشعه‌ی فرابنفش است. ...

علت لکه های پوستی در افراد مسن

اشعه‌ی فرابنفش

بیشتر تغییرات پوست، از جمله لکه‌های سن، ناشی از قرارگیری مقابل اشعه‌ی فرابنفش یا UV است، این اشعه تولید ملانین را سرعت می‌بخشد. ملانین رنگ‌دانه‌ی تیره در لایه‌ی خارجی پوست یا اپیدرم است که به پوست شما رنگ می‌دهد.

تولید زیاد ملانین باعث تیره شدن پوست می‌شود. زمانی که اندازه‌ی ملانین بسیار افزایش یابد رنگ‌دانه‌های تیره می‌تواند در پوست تجمع یافته و لکه‌های سن را بسازد.

 

کاهش تأثیر اشعه‌ی UV

کسانی که در گذشته اغلب بدون محافظت مقابل نور خورشید قرارگرفته‌اند و یا زیاد دچار آفتاب‌سوختگی شده باشند با بالا رفتن سن احتمال پیدایش لکه‌ها در آن‌ها بیشتر است.

با استفاده از کرم ضد آفتاب و کمتر قرار گرفتن در مقابل نور خورشید می‌توانید از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید. از ضد آفتاب‌های دارای SPF30 استفاده کنید. سی دقیقه قبل از بیرون رفتن ضد آفتاب را روی تمام نقاطی از پوست که به آن آفتاب می‌خورد بزنید.

 

منابع دیگر اشعه‌ی UV

نور خورشید تنها راه قرارگیری در مقابل اثرات مخرب اشعه‌ی UV نیست. اشعه‌ی UV  داخل تخت‌های برنز نیز مضر است. استفاده‌ی مکرر از تخت‌های برنز کننده یا نشستن زیر لامپ‌های برنز کننده می‌تواند در نهایت باعث تغییر در ملانین و ایجاد لکه‌های پوستی شود.

 

ژنتیک

ژنتیک در استعداد ما در پیدایش لکه‌های سن نقش دارد. کسانی که دارای پوست روشن و چشم‌های آبی هستند بیشتر از افرادی که پوست و چشم تیره دارند مستعد این لکه‌ها می‌باشند.

درمان‌هایی مانند لیزر، سفیدکننده‌های پوست و برخی کرم‌ها برای از بین بردن لکه‌های سن وجود دارند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040