۳ دي ۱۳۹۴

هورمون هایی که مقصر افزایش وزن خانم ها هستند

۳ دي ۱۳۹۴ 3371 بازدیدکننده 0 نظر
هورمون هایی که مقصر افزایش وزن خانم ها هستند در این مقاله می خوانید

برای کاهش وزن راه‌های زیادی را امتحان کرده و به نتیجه نرسیده‌اید؟ چرا هورمون‌ها را چک نمی‌کنید؟ زنان در دوره‌های خاصی از زندگی در معرض تغییرات هورمونی و کند شدن سوخت و ساز قرار می‌گیرند. ...

هورمون هایی که مقصر افزایش وزن خانم ها هستند

هورمون تیروئید

چاقی در زنان

مشکلات تیروئید رواج زیادی دارد، خصوصاً میان خانم‌ها. کم کاری تیروئید مسئول افزایش وزن در برخی خانم‌هاست. نشانه‌های رایج آن خستگی، افزایش وزن، عدم تحمل سرما، خشکی پوست و یبوست است. افزایش وزن نتیجه‌ی کاهش میزان سوخت و ساز در بدن است.

 

استروژن

چاقی در زنان

استروژن هورمون جنسی زنانه است. در زمان یائسگی سطح هورمون استروژن کاهش‌یافته و منجر به افزایش وزن خواهد شد، خصوصاً در نواحی شکم. سلول‌های چربی منبع دیگری از استروژن هستند که کالری را به چربی تبدیل می‌کنند. این کار باعث چاقی می‌شود.

 

پروژسترون

چاقی در زنان

در زمان یائسگی سطح این هورمون در بدن کم می‌شود. کاهش هورمون خود عامل افزایش وزن نیست بلکه باعث باقی ماندن آب و نفخ در زنان می‌شود. این تغییرات باعث می‌گردد بدن چاق تر دیده شود.

 

تستوسترون

برخی از زنان از اختلال سندروم تخمدان پلی کیستیک رنج می‌برند. این اختلال سطح تستوسترون را بالا می‌برد که باعث افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، رویش مو در صورت، جوش و ناباروری خواهد شد. تستوسترون مقصر تجمع ماهیچه در بدن است. بر اثر کاهش میزان این هورمون در یائسگی میزان سوخت و ساز بدن کم شده و نتیجه‌ی آن افزایش وزن خواهد بود.

 

انسولین

چاقی در زنان

هورمون انسولین توسط سلول‌های بتا در پانکراس تولید می‌شود. انسولین مسئول تنظیم چربی و کربوهیدرات در بدن است. انسولین به بدن اجازه می‌دهد تا گلوکز را مصرف کند. همچنین ماده‌ی  اصلی مسئول سندروم تخمدان پلی کیستیک است که باعث ناباروری خواهد شد. سطح بالای انسولین در خون باعث افزایش وزن می‌شود.

 

هورمون استرس یا کورتیزول

چاقی در زنان

افزایش وزن مقصر دیگری نیز دارد، هورمون استرس یا کورتیزول. سطح بالای کورتیزول باعث افزایش اشتها و اضافه‌وزن خواهد شد. استرس و کاهش خواب دو علت زیاد بودن سطح هورمون کورتیزول در خون هستند

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040