۲۷ مرداد ۱۳۹۴

7 راز تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید

۲۷ مرداد ۱۳۹۴ 2799 بازدیدکننده 0 نظر
7 راز تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید در این مقاله می خوانید

علت افزایش وزن در بیماران مبتلا به تیروئید چیست؟ چرا برخی رژیم های غذایی برای آن ها ممکن است بی تاثیر باشد؟ چه عواملی بر تناسب اندام این بیماران اثر می گذارد؟ ...

7 راز تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید

تشخیص کم‌کاری تیروئید

تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید

هرچه زمان بیشتری طول بکشد که متوجه کم‌کاری تیروئید خود شوید در پایان اضافه‌وزن بیشتری خواهید داشت. زمانی که دچار کم‌کاری تیروئید شده‌اید، حتی قبل از آنکه سطح تی اس اچ به حدی بالا برود که نیاز به درمان باشد، سوخت‌وساز بدن شما آهسته خواهد شد. این یعنی هرروز کالری کمتری سوزانده می‌شود و این کالری‌ها به‌مرور در بدن شما جمع می‌شوند.

 

چه مقدار ورزش نیاز دارید؟

تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید

برای بسیاری از بیماران مبتلا به تیروئید محدود کردن میزان کالری به‌تنهایی برای کاهش وزن کافی نیست. دلیل اینکه رژیم‌های غذایی مشهور بدون ورزش کردن جواب نمی‌دهند همین موضوع است. برای مؤثر نگه‌داشتن سوخت‌وساز بدن یا تأثیر بیشتر آن حتماً نیاز به ورزش دارید. زیرا ورزش به سوختن کالری و چربی کمک می‌کند، سطح انسولین را کم می‌کند، سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد و  به مبارزه با عدم تعادل پروتئین لپتین، انسولین و هورمون رشد کمک می‌کند.  اگر می‌خواهید وزن شما کم شود باید 3 بار در هفته و هربار بیش از 20 دقیقه ورزش کنید.

 

پرکاری تیروئید

تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید

در حقیقت یک درصد از افرادی که دچار پرکاری تیروئید هستند افزایش وزن پیدا می‌کنند. دلیل این موضوع مشخص نیست اما شاید این باشد که گرسنگی باعث مصرف کالری بیشتر می‌شود و یا اینکه اختلال در سیستم غدد درون‌ریز سبب هضم غذای ضعیف، مقاومت انسولین یا مقاومت آدرنالین می‌شود. در کل پرکاری تیروئید، حتی اگر براثر مصرف زیاد داروی تیروئید باشد، می‌تواند باعث افزایش وزن شود.

 

علت مخفی افزایش وزن

تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید

برخی از داروهایی که پزشکان به شما برای درمان عوارض و مشکلات ناشی از تیروئید پیشنهاد می‌دهند سبب افزایش وزن می‌شوند مانند داروی ضد تیروئید PTU.

 

ید رادیواکتیو

تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید

پزشکانی که به شما می‌گویند می‌توانند به طریقی اندازه‌ی این ید را گرفته و مقدار صحیحی را به شما دهند که باعث پرکاری یا کم‌کاری تیروئید نشود اغلب در گفته‌ی خود صادق نیستند. حقیقت این است که بسیاری از بیمارانی که ید رادیواکتیو دریافت کرده‌اند دچار افزایش وزن شده‌اند.

 

اگر تنها یک ورزش انجام می‌دهید این باشد

تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید

اگر انرژی یا زمان شما تنها برای یک نوع ورزش کافی است – ساخت ماهیچه یا ایروبیک ... – کدام‌یک را انتخاب خواهید کرد؟ شاید بهتر باشد تمرینات قدرتی را انجام دهید. زمانی که یک‌لایه ماهیچه در بدن خود بسازید به بدن خود توانایی بیشتری برای سوزاندن چربی داده‌اید، حتی اگر ورزش نکنید. حدود 450 گرم چربی تنها 6 تا 10 کالری می‌سوزاند درحالی‌که همان مقدار ماهیچه تا 60 کالری را خواهد سوزاند. افزودن ماهیچه‌ی بیشتر به معنای سوختن کالری بیشتر است.

 

آب و فیبر

تناسب اندام در بیماران مبتلا به تیروئید

آب کمک می‌کند سیستم سوخت‌وساز بدن شما بهتر عمل کند. همچنین ممکن است اشتها را کاهش داده، نفخ و نگهداری آب را کم کرده و سیستم گوارشی و حذف مواد زائد را بهبود بخشد. در ضمن ممکن است بدن شما فیبر کافی دریافت نکند. مقدار کافی فیبر یکی از پایه‌ای‌ترین تاکتیک‌هایی است که می‌توانید به‌عنوان بیمار مبتلابه تیروئید برای کاهش وزن از آن استفاده کنید. فیبر برای بیماران مبتلابه کم‌کاری تیروئید که تقاضای کاهش وزن‌دارند مفید است و می‌تواند از طریق غذا، مواد مکمل و یا هردو تأمین شود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040