۶ اسفند ۱۳۹۳

7 وسیله‌ی آرایشی و بهداشتی که هرگز نباید به‌صورت مشترک استفاده کنید

۶ اسفند ۱۳۹۳ 3555 بازدیدکننده 0 نظر
7 وسیله‌ی آرایشی و بهداشتی که هرگز نباید به‌صورت مشترک استفاده کنید در این مقاله می خوانید

اگر مطمئن نیستید چه چیزهایی را باید تنها به‌صورت شخصی استفاده کنید، در این مقاله لیستی از وسایلی آورده شده است که هرگز نباید با دیگران به‌طور مشترک استفاده کنید. ...

7 وسیله‌ی آرایشی و بهداشتی که هرگز نباید به‌صورت مشترک استفاده کنید

شما هیچ‌وقت مسواک خود را با کسی شریک نمی‌شوید، اما به‌احتمال‌زیاد نسبت به چیزهای دیگر در داخل حمام با کیف آرایشی خود تا این حد سختگیر نیستید. اما این حساسیت نسبت به کدام وسایل باید وجود داشته باشد؟

 

1. موچین

نکات بهداشتی استفاده از لوازم ارایشی

هر چیزی که ممکن است باعث خونریزی شود نباید توسط بیش از یک نفر استفاده شود. حتی اگر شما متوجه خونی نشوید، اما بیرون کشیدن فولیکول‌های مو می‌تواند در حقیقت مقدار بسیار کمی خون ایجاد کند که این مسئله شما را درخطر گسترش یا ابتلا به عفونت‌های باکتریایی قرار می‌دهد. همچنین اگر برای اصلاح ابروهای خود آرایشگاه می‌روید، اطمینان یابید سالن آرایشی شما از مواد ضدعفونی‌کننده جهت تمیز کردن موچین برای مشتریان مختلف استفاده می‌کند.

 

2. ناخن‌گیر

نکات بهداشتی استفاده از لوازم ارایشی

علاوه بر ناخن‌گیر، سوهان ناخن، پولیش ناخن و ابزارهای حذف گوشت‌های زائد اطراف ناخن را نیز به لیست موارد غیرقابل اشتراک اضافه کنید. اگر تصادفاً پوست خود را ببرید، ممکن است به‌طور بالقوه سبب گسترش عفونت و یا حتی قارچ ناخن شوید.

 

3. قالب صابون

نکات بهداشتی استفاده از لوازم ارایشی

صابون شما را تمیز می‌کند، اما خودش را تمیز نمی‌کند. برای جلوگیری از عفونت‌ها و گسترش  MRSA (نوعی از باکتری که اغلب باعث عفونت پوستی شده و در مقابل بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است)، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها پیشنهاد می‌دهد صابون‌های قالبی مشترک را با صابون‌های مایع که به‌صورت فشاری استفاده می‌شوند جایگزین کنیم. همچنین اگر از شامپو بدن استفاده می‌کنید، از لیف مشترک استفاده نکنید.

 

4. مام

نکات بهداشتی استفاده از لوازم ارایشی

خوب فکر کنید. اگر شما از مام دوست خود استفاده کنید، همه‌ی باکتری‌های بدن خود، ازجمله قارچ و مخمرهایی که روی سلول‌های پوست و موی شما رشد می‌کنند، را به او منتقل می‌کنید. به‌علاوه، افراد معمولاً پس از اصلاح زیر بغل خود از مام استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که در اثر اصلاح ممکن است بریدگی‌های بسیار ریزی روی پوست ایجاد شود، عوامل بیماری‌زای خونی می‌توانند از طریق مام به فرد دیگری منتقل شوند.

 

5. تیغ ریش‌تراش

نکات بهداشتی استفاده از لوازم ارایشی

حتی اگر یک برش خیلی سطحی و کوچک ایجاد کنید، ممکن است به‌طور بالقوه باعث گسترش بیماری‌هایی مانند هپاتیت سی یا ویروس‌های دیگر شوید.

 

6. لوازم‌آرایشی

نکات بهداشتی استفاده از لوازم ارایشی

باید از اشتراک لوازم‌آرایشی و بهداشتی که در تماس با مایعات بدن مانند اشک، مخاط بینی، بزاق، خون و یا چرک جوش‌ها هستند خودداری کنید، لوازمی مانند خط چشم، سایه‌ی چشم، ریمل، کرم پودر، پنکک، رژلب و رژگونه. همچنین به دوستان خود اجازه ندهید از برس های لوازم‌آرایش شما استفاده کنند، مگر اینکه ابتدا آن را کاملاً تمیز کنید. از امتحان کردن لوازم‌آرایشی نشان داده‌شده در فروشگاه نیز پرهیز کنید.

 

7. برس مو

نکات بهداشتی استفاده از لوازم ارایشی

شاید شما این تجربه را در کودکی داشته‌اید که شپش‌های سر بهترین دوستتان به شما منتقل‌شده است، و درنتیجه بعدازآن بیشتر مراقب بوده‌اید. اما این مراقبت در بزرگ‌سالی هم باید انجام شود. استفاده از برس فردی دیگر همچنان شما را درخطر گرفتار شدن در دام بیماری‌هایی ازجمله گال و حتی عفونت‌ها قرار می‌دهد. تمیز کردن مرتب برس با مواد ضدعفونی‌کننده می‌تواند امکان این خطر را کاهش دهد. اما بهترین روش ایمن ماندن این است که اصلاً برس خود را با کسی شریک نشوید. شما درست نمی‌دانید که فرد دیگر ممکن است چه بیماری‌هایی داشته باشد زیرا ممکن است حتی خود آن‌ها هم ندانند.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040