۱۳ بهمن ۱۳۹۳

8 حقیقت جالب درباره‌ی مژه‌های شما

۱۳ بهمن ۱۳۹۳ 5124 بازدیدکننده 0 نظر
8 حقیقت جالب درباره‌ی مژه‌های شما در این مقاله می خوانید

در این مقاله با 8 حقیقت جالب در مورد مژه‌ها آشنا می‌شوید. ...

8 حقیقت جالب درباره‌ی مژه‌های شما

1. از چشم‌های شما محافظت می‌کنند.

اطلاعاتی درباره ی مژه ها

مانند ابروها، موهای کوچک روی پلک‌های شما نیز گردوغبار، عرق، آب و دیگر مواد باقی‌مانده‌ی ناخواسته را از چشم‌هایتان دور می‌کنند. البته خیلی بد است که گاهی خود آن‌ها داخل چشم شما می‌افتند. متأسفانه گاهی جدا شدن مژه‌ها سبب می‌شود یک مو داخل تخم چشم‌های شما بیفتد.

 

2. آن‌ها روزانه می‌افتند.

درواقع، روزانه یک تا پنج عدد از مژه‌های شما می‌افتند. چرخه‌ی رشد مژه‌ها خیلی کوتاه‌تر از موهای سر شماست، که این‌یکی از دلایلی است که مژه‌های شما خیلی بلند نمی‌شوند.

 

3. مژه‌ها در سه مرحله رشد می‌کنند.

اطلاعاتی درباره ی مژه ها

مرحله‌ی آناژن (دوره‌ی فعال رشد)، مرحله‌ی کاتاژن (دوره‌ی انتقالی) و مرحله‌ی تلوژن (دوره‌ی استراحت) مراحل رشد مژه‌ها هستند. در هر یک از زمان‌های معین 90 درصد از مژه‌های شما در مرحله‌ی رشد فعال می‌باشند که روزانه حدود 0.16 میلی‌متر رشد می‌کنند. بنابراین، اگر مژه‌های خود را کوتاه کنید دوباره بلند خواهند شد. این فرآیند تنها حدود پنج ماه طول می‌کشد.

 

4. بین مژه‌های بالایی و پایینی شما تفاوت زیادی وجود دارد.

اطلاعاتی درباره ی مژه ها

موهای روی پلک بالایی شما خیلی پرتر از موهای پلک پایین هستند. در حقیقت، مژه‌های بالا با داشتن 200 تا 300 عدد تار مو تقریباً دو برابر مژه‌های پایین هستند. (پلک پایین شما حدود 100 مژه دارد)

 

5. طول مژه‌ها نیز با هم متفاوت است.

مژه‌های میانی به‌طورکلی خیلی بلندتر از مژه‌های دو طرف هستند.

 

6. بلندترین مژه‌ی ثبت‌شده حدود 7 سانتی‌متر طول دارد.

درواقع، اگر بخواهیم رقم دقیق را بگوییم اندازه‌ی این مژه 6.99 سانتی‌متر بود. شاید باور نکنید اما این رکورد متعلق به یک پسر بود. در مقایسه، میانگین طول مژه‌ حدود 10 میلی‌متر است.

 

7. موجودات بسیار ریزی روی مژه‌های شما زندگی می‌کنند.

مژه های انسان

اما نگران نباشید، شما به آن‌ها نیاز دارید. این موجودات میکروسکوپی که از خانواده کنه‌ها هستند و دِمودِکس (Demodex) نام دارند آلودگی و مواد باقی‌مانده را از روی مژه‌ها پاک‌کرده و به تمیزی فولیکول‌های مژه‌های شما کمک می‌کنند. (یک فولیکول مسدود شده‌ی مژه‌ می‌تواند منجر به یک گل‌مژه دردناک شود، بنابراین سپاسگزار این حشرات کوچک باشید!)

 

8. از حدود 4000 سال قبل از میلاد مژه‌های خود را آرایش می‌کردیم.

اطلاعاتی درباره ی مژه ها

ابزارهای اولیه مخصوص مژه‌ها در مصر باستان یافت شده‌اند، اما ریمل‌های مدرنی که ما امروزه می‌شناسیم در سال 1913 در فرانسه توسط برند ریمل ساخته شد. بااین‌حال، ریمل‌ در آمریکا محبوبیتی پیدا نکرد تا زمانی که مِیبلین (Maybelline) اولین فرمول خود را عرضه کرد. این ریمل ترکیبی از وازلین و زغال‌سنگ بود.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040