۱۱ دي ۱۳۹۳

حقایقی درباره‌ی مو

۱۱ دي ۱۳۹۳ 2885 بازدیدکننده 0 نظر
حقایقی درباره‌ی مو در این مقاله می خوانید

حتی بدون در نظر گرفتن مدل های متفاوت مو، موهای سالم نقشی اساسی در ظاهر ما دارند. در اینجا مهم‌ترین حقایق درباره‌ی مو آورده شده است. ...

حقایقی درباره‌ی مو

 

مو بخش با ارزشی از بدن ما تلقی می‌شود و برای مردم گذشته دارای قدرتی جادویی بوده است. بدین صورت که در گیس‌های به هم بافته‌شده و بلند، شکست‌ناپذیری جنگجویان و باروری زنان پنهان شده بود. ناگفته نماند که تغییرات اجتماعی نیز اثر خود را روی نمادهای مو باقی ‌گذاشته است. برای مثال، رواج مدل موی کوتاه زنانه از دهه‌ی شصت نشانه‌ی شروع فمینیسم بود. تنها پس از یک دهه، هیپی‌ها با موهای باز و طبیعی خود نمادی از آزادی شدند. پانک‌ها نیز مخالفت و اعتراض خود نسبت به هنجارهای اجتماعی را با روشن کردن موهای خود و مدل های عجیب کوتاهی مو نشان می‌دادند. با این حال، همیشه موهای پرپشت و درخشان به معنی جوانی و زیبایی بوده است. 

 

پرپشتی

پرپشتی مو

تعداد فولیکول‌های مو اغلب به طور ژنتیکی مشخص می‌شود و فارغ از مراقبتی که از موهای خود می‌کنید تعداد فولیکول‌ها افزایش پیدا نمی‌کند. با این حال، پرپشتی مو ممکن است بسته به تراکم موها تغییر کند. 

 

چرخه‌ی حیات

ریزش مو

در مقایسه با موی دیگر جانداران، موهای ما دارای بلند‌ترین طول عمر است. هر مو معمولاً بین دو تا شش سال عمر می‌کند و در این مدت از چندین مرحله می‌گذرد – رشد، استراحت و مرگ. در پایان این چرخه مو ریخته و در محل آن موی جدیدی شروع به رشد می‌کند. با این حال این فرآیند بی‌پایان نیست، زیرا هر فولیکول دارای پتانسیل خاصی است و زمانی که ظرفیت آن کاملاً تمام شود می‌میرد. هر مو حداکثر می‌تواند 25 بار احیا شود. 

 

ریزش مو 

ریزش مو

ریزش موی یکنواخت فرایندی عادی و اجتناب‌ناپذیر است. نگرانی زمانی است که چرخه‌ی حیات مو شروع به کوتاه شدن کند. در این موارد، مواد غذایی نمی‌توانند به فولیکول‌ها برسند و در نتیجه موها شروع به نازک شدن می‌کنند و زودتر به مرحله‌ی مرگ می‌رسند. به عبارت دیگر به این وضعیت طاسی می‌گویند که اغلب مردان دچار آن می‌شوند. با این حال، تحت شرایط خاص، مانند بر هم خوردن تعادل هورمون‌ها و استرس طولانی، زنان نیز در خطر ابتلا به آن قرار دارند. 

 

اگر موهای شما به شکل قابل‌توجهی بیشتر از حالت عادی می‌ریزند، به احتمال زیاد این فرآیند یک ریزش موی واکنشی است. با وجود توده‌ی هشداردهنده‌ای از موهای ریخته شده، چرخه‌ی رشد موهای شما در این مورد از بین نمی‌رود و موهای شما کاملاً بازمی‌گردند. دلایل معمول این نوع ریزش مو، تغییر فصل، بارداری و مصرف دارو است. 

 

پوست سر

حقایقی درباره‌ی مو

پوست سر ضد آب است، بنابراین هرگونه محصولی که بر پایه‌ی آب باشد نمی‌تواند روی رشد موهای شما اثر بگذارد زیرا به ریشه‌ی آن‌ها نمی‌رسد. بر اساس این گفته، هیچ شامپویی نمی‌تواند موجب ریزش مو یا خوب شدن آن شود، اما می‌تواند روی ظاهر موهای در حال رشد تأثیر بگذارد. اگر می‌خواهید موهای خود را تحریک به رشد کنید، از ماسک یا آمپول‌هایی که بر پایه چربی یا الکل هستند استفاده نمایید زیرا تنها آن‌ها می‌توانند به عمق سر نفوذ کنند. 

 

انتهای خشک مو

حقایقی درباره‌ی مو

روغن طبیعی مو قابلیت ارتجاعی آن را حفظ می‌کند، اما تنها به اندازه‌ی  15 سانتی‌متر از ریشه مو به پایین آن می‌رسد. بنابراین موهای بلند، صرف‌نظر از نوع آن، همیشه انتهایی خشک دارند و لازم است با استفاده از ماسک، نرم‌کننده یا سرم تغذیه شوند. اما فراموش نکنید تنها وقتی ضرورت دارد از این محصولات استفاده کنید. همچنین این محصولات را در امتداد ساقه مو استفاده کنید و نه در ریشه‌ی آن، تا چربی غیرضروری به ریشه اضافه نکنید.  

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040