۲۰ آبان ۱۳۹۳

خاصیت ضد پیری کرم ضد آفتاب

۲۰ آبان ۱۳۹۳ 5809 بازدیدکننده 0 نظر
خاصیت ضد پیری کرم ضد آفتاب در این مقاله می خوانید

اغلب کرم ضد آفتاب را تنها برای خاصیت آن جهت جلوگیری از سوختن پوست می شناسیم. اما با خاصیت ضد پیری این کرم نیز آشنایی دارید؟ ...

خاصیت ضد پیری کرم ضد آفتاب

 

آفتاب در حد اعتدال دوست شماست. آفتاب برای تولید ویتامین دی در بدنمان لازم است و به ما زندگی و انرژی می‌دهد و همچنین می‌تواند به شما یک رنگ پوست دلخواه بدهد. با این حال آفتاب بیش از اندازه خوب نیست. آفتاب می‌تواند منجر به صدمات پوستی از پوست چروک تا سرطان کشنده پوست شود. 

احتمالاً به جرئت می‌توان گفت که استفاده از ضد آفتاب، در عادات روزانه‌ی شما قرار ندارد، مگر اینکه به ساحل، درست کردن دسته‌جمعی کباب، یا مسیرهای پیاده‌روی بروید. واقعیت این است که کرم ضد آفتاب علاوه بر محافظت از شما در برابر سوختگی‌های شدید، فواید دیگری هم دارد که ممکن است از آن‌ها آگاه نباشید.

 

چه کسی می‌گوید که کرم ضد آفتاب می‌تواند جلوی پیر شدن شما را بگیرد

رم ضد آفتاب

 

یک تحقیق طولانی مدت اخیر از سالنامه‌ی طب داخلی نشان می‌دهد که استفاده‌ی روزانه از کرم ضد آفتاب از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند. این تحقیق بر روی 900 نفر از استرالیا در سنین 25 تا 55 سال انجام شد. این گروه مورد تحقیق بسیار معتبر است زیرا استرالیا یکی از بالاترین میزان مرگ‌ومیر مرتبط با سرطان پوست را دارد. 

این تحقیق خاص در یک محدوده‌ی زمانی 4 ساله انجام شد. طی این تحقیق از نیمی از گروه مورد مطالعه درخواست شد که هر روز به روی صورت، گردن، بازوها و دست‌های خود کرم ضد آفتاب بزنند. به گروه دیگر توصیه شد که صرفاً به اختیار خود از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

 

خاصیت ضدپیری رم ضد آفتاب

 

به گروه دیگری مکمل بتاکاروتن که نوعی آنتی اکسیدان است که گفته می‌شود تأثیر ضد پیری دارد داده شد. به افراد دیگر یک قرص دارونما دادند. در پایان تحقیق محققان وضعیت پوست شرکت‌کنندگان را مشاهده کردند. خشکی، چین و چروک، تغییر رنگ، و نداشتن قابلیت ارتجاعی همگی علائم آسیب بود که از ابتدا تا انتهای تحقیق مقایسه می‌شدند.

 

محققان ملاحظه کردند که گروهی که کرم ضد آفتاب را هر روز استفاده می‌کردند 24%  کمتر پیری پوست به علت آسیب آفتاب داشتند. گروهی که از بتاکاروتن استفاده کردند هیچ تأثیر مثبتی مشاهده نکردند.

حال که میدانید کرم ضد آفتاب باعث می‌شود پوستتان جوان و سالم به نظر برسد، بگذارید به سؤال دیگری که مطرح شده است بپردازیم. 

 

آیا مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب برای شما مضر است؟

رم ضد آفتاب

 

منابع متعددی امنیت مواد شیمیایی ترکیب‌شده در ضد آفتاب را زیر سؤال می‌برند. واقعیت این است که اداره‌ی مواد غذایی و دارویی ایالت متحده، هر کرم ضد آفتابی را که در فروشگاه‌های آمریکا به فروش می‌رسد کنترل می‌کند.  

اکسیبنزون یکی از مواد اولیه‌ی مورد نظر است. این چیزی است که جلوی اشعه های  UVA و UVB که می‌توانند تأثیرات سرطان‌زا داشته باشند را می‌گیرد. اداره‌ی مواد غذایی و دارویی ایالت متحده‌ی آمریکا این ماده را برای افراد 6 سال به بالا تأیید کرده است. هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد این ماده می‌تواند منجر به عوارض جانبی مضر یا بیماری شود. 

رتینیل پالمیتات ماده‌ی دیگری است که بسیاری از مردم در مورد آن مطمئن نیستند. این ماده به جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کند و همچنین در بسیاری از محصولات  آرایشی برای از بین بردن علائم آسیب پوستی به کار می‌رود. هیچ تحقیقی که نشان دهد این ماده مضر است نیز وجود نداشته است.  

در حال حاضر علم نظر بسیار واضحی مبنی بر اینکه کرم ضد آفتاب برای حفظ زیبایی و سلامت پوست  بی‌خطر و در واقع موثر است دارد. برای دریافت بهترین نتایج پزشکان پوست پیشنهاد می‌کنند از لوسیون هایی استفاده کنید که طیف وسیعی از تشعشعات خورشیدی را پوشش می‌دهند و جلوی اشعههای UVA و UVB رامی گیرند. همچنین توصیه می‌شود که حداقل از محصولات ضد آب با اس.پی.اف 30(فاکتور حفاظتی در برابر نور خورشید) استفاده کنید.  

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040