۲۱ مرداد ۱۳۹۳

ناخن‌های سالم و زیبا

۲۱ مرداد ۱۳۹۳ 5443 بازدیدکننده 1 نظر
ناخن‌های سالم و زیبا در این مقاله می خوانید

در این مقاله راه‌های داشتن ناخن‌های زیبا و سالم را به شما آموزش می‌دهیم. ...

ناخن‌های سالم و زیبا

ناخن‌های سالم و زیبا

ناخن‌های دست و پا از کراتین (نوعی پروتئین) تشکیل شده‌اند. ناخن‌های دست سریع رشد می‌کنند (حدود 1.2 سانتیمتر در ماه). وقتی فردی مدتی بیمار باشد تغییرات قابل توجهی در ناخنهایش ایجاد می‌شود. شایعترین تغییرات خطوط سفید ماتی هستند که به علت کمبود پروتئین در روی ناخن ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات تغییر رنگ ناخن، خطوط برجسته روی ناخن و شکنندگی ناخن نیز اتفاق می‌افتد. برخی از کارهایی که موجب آسیب به ناخن می‌شود عبارت‌اند از:

 

- جویدن ناخن یا پوست اطراف آن

- شستشوی ظروف و لباس با شوینده‌های قوی و ناملایم که هم به دست و هم به ناخن آسیب میزند

- استفاده از ناخن برای باز کردن درب ظروف که موجب کنده شدن لایه‌ای از ناخن یا شکستن آن می‌شود

- استفاده از ناخن برای کندن آدامس یا کثیفیهای چسبیده به سطوح

 

ناخن‌های سالم و زیبا

مراقبت از ناخن

برای شکل دادن به ناخن از سوهان ناخن استفاده کنید و در یک‌جهت بسایید

با لوسیون مرطوب‌کننده خوب مانند ویتامین ای و کلاژن برای ناخن، ناخن‌ها را همراه با دست مرطوب کنید.

زیاد از لاک پاک کن استفاده نکنید چون مواد شیمیایی والکل آن ممکن است ناخن‌ها را شکننده کند.

در هنگام رسیدگی به گل‌ها و گیاهان، یا شستشوی لباس یا ظروف یا موارد دیگر با مواد شوینده و پاک کننده، از دستکش استفاده کنید.

همیشه ناخن‌های پا را در خط صاف کوتاه کنید چون کوتاه کردن آن‌ها به شکل خیلی منحنی ممکن است منجر به شکاف ناخن در گوشه‌ها و رشد ناخن در داخل گوشت و گاهی عفونت شود. 

 

ناخن‌های سالم و زیبا

برای زیبایی ناخن می‌توانید به مدت 15 تا 20 دقیقه ناخن‌ها را در روغن زیتون گرم فرو ببرید و این کار را سه تا چهار مرتبه در هفته تکرار کنید. با این کار رنگ ناخن‌ها سالمتر شده و شکنندگی شان کمتر می‌شود.

ناخن‌ها را در یک فنجان آب گرم حاوی یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه فرو ببرید تا لکه‌های آن از بین رفته و روشن‌تر شود. پنبه آغشته به آب لیمو را می‌توانید به ناخن‌ها بمالید و سپس با ملایمت آن‌ها را در آب گرم بشویید.

برای زیبایی و استحکام ناخن‌ها آن‌ها را در روغن خردل به مدت 15 تا 20 دقیقه فرو ببرید و ناحیه ناخن و انگشت‌ها را به آرامی ماساژ دهید تا گردش خون در آن ناحیه بهبود یابد. 

 

پوست سفت اطراف ناخن (کوتیکل Cuticles):

ناخن‌های سالم و زیبا

پوست قسمت پایه انگشت که ناخن از آنجا رشد می‌کند را کوتیکل میگویند. کوتیکل ممکن است خشک‌شده و پوسته پوسته و ناهموار شود. برای این ناحیه ناخن باید از نرم کننده استفاده کنید. سپس با استفاده از چوب مانیکور ناخن (orange stick) و مقداری پنبه شکل کاتیکل کمی برمیگردد. پوست خشک را با ماساژ یا ناخن‌گیر نیز می‌توانید بردارید. روش دیگر برای این کار این است که به آرامی کوتیکل را با حوله نرمی که در آب گرم و صابون غوطه‌ور بوده بمالید و پوسته سفید شل شده را به آرامی بردارید. 

 

عفونت قارچی

ناخن‌های سالم و زیبا

در بسیاری از مواقع ناخن‌ها به دلیل عفونت قارچی رنگشان زرد می‌شود، همچنین ممکن است قهوه‌ای یا سبز شوند. عفونت قارچی بیشتر در ناخن‌های پا اتفاق می‌افتد.

دست یا پا را در یک کاسه که به مقدار مساوی آب و سرکه سیب در آن ریخته‌اید غوطه‌ور کنید. سپس پا را کامل خشک کرده و مقداری روغن زیتون بر روی ناخن وکوتیکل بمالید. گاهی اوقات ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا عفونت قارچی واقعاً از بین برود.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040