۱۴ تير ۱۳۹۳

شایعات بی‌اساس درباره مو

۱۴ تير ۱۳۹۳ 5272 بازدیدکننده 1 نظر
شایعات بی‌اساس درباره مو در این مقاله می خوانید

مطالب مختلفی در مورد چگونگی نگه‌داری از موی سر مطرح می‌شود، اما برخی از این مطالب در حد یک شایعه بین افراد گسترش‌یافته، ما شمارا با این شایعات آشنا می‌کنیم. ...

شایعات بی‌اساس درباره مو

مقدمه

موهایتان چه کوتاه باشد چه بلند، در هر صورت شما احتمالاً با مشکلات منحصربه‌فرد موهای خودتان رو به رو هستید، مثلاً مویتان درست نمی‌خوابد یا فرهای نامرتبی دارد. در هر حالت، تفکیک واقعیت‌ها از شایعات به شما کمک می‌کند توجهتان بر مواردی باشد که واقعاً مویتان را سالم و زیباتر می‌کند. در اینجا با برخی از این موارد آشنا می‌شوید: 

 

کوتاه کردن زیاد مو باعث رشد سریع‌تر مو می‌شود 

اطلاعاتی درباره مو

متخصصان میگویند کوتاه کردن مو هیچ تأثیری بر رشد مو نمی‌گذارد اما به یک دلیل بهتر می‌توانید هر شش تا هشت هفته موهایتان را کوتاه کنید: انتهای مو باعث شکنندگی و کم پشت به نظر رسیدن مو می‌شود و اگر آن‌ها را کوتاه کنید، موها پر تر به نظر می‌رسند. 

 

اگر یک موی سفید را بکنید به جای آن دو موی سفید رشد می‌کند 

اطلاعاتی درباره مو

به این دلیل این تصور اشتباه وجود دارد که وقتی یک موی سفید دارید در واقع موهایتان به سمت سفید شدن می‌رود بنابراین پس از این که موی سفیدی که مشاهده کرده‌اید را می‌کنید، متوجه موی سفید دیگری می‌شوید. باید قبول کنید کم‌کم موهای سفید بیشتری خواهید داشت و کندن مو عامل ایجاد آن‌ها نیست. 

اما این به شما مجوز کندن موهای سفید را نمی‌دهد چون اگر زیاد این کار را انجام دهید به مرور موها ضعیف‌تر شده و در نهایت دیگر رشد نمی‌کنند. اگر تعدادی موی سفید دارید مسئله مهمی نیست و اگر همه موهایتان سفید شد می‌توانید موی سفید خود را گرامی بدارید یا آن‌ها را رنگ کنید. 

 

شستشوی مو باعث ریزش آن می‌شود 

اطلاعاتی درباره مو

اگر مویتان زیر دوش می‌ریزد، بهتر است بدانید در واقع همیشه و همه جا، مقداری مو در حال ریزش است، هر چند برخی جاها قابل‌مشاهده یا محسوس نیست. متخصصان میگویند این شایعه‌ای بزرگ است که مردم تصور می‌کنند مویشان در حمام بیشتر می‌ریزد و شستشوی سر را با ریزش مو مرتبط می‌دانند. اگر شستشوی سر را کاهش دهید تا از موهایتان محافظت کنید، عملاً مشکل بدتر خواهد شد. تجمع چربی می‌تواند در پوست سر التهاب ایجاد کرده و جلوی رشد مو را بگیرد. 

به جای این شایعات، مسئول واقعی ریزش مو را بشناسید: استرس اغلب مسئول ریزش مو است و طلاق، جراحی و مرگ عزیزان می‌تواند آن را تشدید کند. آرام‌بخش‌های طبیعی مصرف کنید و چند قطره از روغن‌های ضروری مانند اسطوخودوس، روغن درخت چای و رزماری را به شامپوی خود اضافه کنید، این کار رشد مو را تحریک می‌کند. 

 

هر قدر بیشتر موها را شانه کنید، سالم‌تر خواهند بود 

اطلاعاتی درباره مو

اگر از شانه کشیدن زیاد در روز خسته شده‌اید بهتر است بدانید این کار هیچ ارزش واقعی برای مو ندارد. در حقیقت شانه کشیدن بیش از حد ممکن است به پوشش مو که لایه محافظ مو است، آسیب برساند. در صورتی که موهایتان نیاز به شانه دارد آن‌ها را شانه کنید و در غیر این صورت آن‌ها را به حال خود بگذارید. 

 

رنگ کردن برای سلامت مو خوب نیست 

اطلاعاتی درباره مو

بی‌رنگ کردن مو واقعاً یکی از بدترین کارهایی است که می‌توان با مو انجام داد اما همه انواع رنگ‌ها بد نیستند. بی‌رنگ کردن مو باعث نازک‌تر شدن موها شده و آن‌ها را شکننده‌تر می‌کند اما افزودن رنگ در واقع موها را پر تر می‌کند و ظاهری پر پشت تر به آن‌ها می‌دهد. برخی از متخصصان میگویند رنگ مو اگر مو را تیره‌تر کند، مشکلی ایجاد نمی‌کند.  

 

در هنگام بارداری نباید موهایتان را رنگ کنید 

در هنگام بارداری نباید موهایتان را رنگ کنید

نگرانی اصلی درباره رنگ کردن مو در حین بارداری خطر مربوط به استنشاق آمونیاک است، نه خطر جذب شدن رنگ به پوست سر. اما سطح آمونیاک رنگ به قدری پایین است که مشکلی ایجاد نمی‌کند، به خصوص اگر در سالن‌های زیبایی این کار انجام شود که تهویه صنعتی قوی دارند. اما هنوز برخی از زنان روش‌های طبیعی را ترجیح می‌دهند. حنا رنگ گیاهی طبیعی و بدون آمونیاک است و به همین علت مورد توجه زنان باردار قرار گرفته است. 

 

برخی از محصولات خوب می‌توانند موها را پرپشت تر کنند  

اطلاعاتی درباره مو

بیشتر مردم فکر می‌کنند سلامت مو فقط بسته به عوامل خارجی مانند آب و هوا و یا محصولات مراقبتی مو است اما تغذیه بیش از چیزی که تصور می‌کنید، بر موی شما تأثیر می‌گذارد. رشد مو از بدن انرژی زیادی می‌گیرد و نیاز به مواد مغذی دارد. بنابراین اگر رژیم غذایی محدودشده‌ای داشته باشید بدنتان نمی‌تواند برای مو انرژی زیادی اختصاص دهد چرا که اندام‌های مهم‌تری وجود دارند که باید تغذیه شوند. باید در رژیم غذایی خود کربوهیدرات، پروتئین و چربی‌های سالم و نیز موادی مانند آهن، روی و ویتامین دی به مقدار کافی داشته باشید. این مواد برای رشد مو ضروری هستند و بسیاری از زنان به مقدار کافی از این مواد دریافت نمی‌کنند. اگر در چنین وضعیتی قرار دارید و به خصوص اگر گوشت قرمز که سرشار از آهن است مصرف نمی‌کنید، با پزشک مشورت کنید. 

 

تغییر شامپو برای مو خوب است 

تغییر شامپو برای مو خوب است

اگر به دنبال تأثیرات متفاوت هستید (ضد شوره، حجم دهنده و غیره) می‌توانید شامپویتان را تغییر دهید، اما استفاده طولانی مدت از یک شامپو برای شستشو هیچ اشکالی ندارد. اگر احساس می‌کنید با تغییر شامپو موهایتان بهتر به نظر می‌رسند فقط به خاطر این است که تنوع را دوست دارید. شامپوها تأثیر متفاوتی دارند اما در صورتی که به دنبال تأثیر متفاوتی نیستید، نیازی به تغییر شامپو نیست. 

 

شوره نشانه خشکی پوست سر است 

اطلاعاتی درباره مو

ما عادت داریم پوسته‌پوسته شدن را به خشکی پوست نسبت بدهیم اما این تصور اشتباهی است چون پوست چرب سر معمولاً منجر به شوره می‌شود. به واسطه تکثیر بیش از حد نوعی قارچ که در پوست سر زندگی می‌کند، شوره ایجاد می‌شود و این تکثیر بیش از حد، هنگامی اتفاق می‌افتد که پوست چرب می‌شود. شوره واکنش بدن به این قارچ است. بنابراین نباید با نشستن سر سعی کنید شوره را از بین ببرید، بلکه از شامپوهای ضد شوره استفاده کنید و دفعات شستشوی موهای خود را کاهش ندهید. 

 

شامپوهای پر کف موها را بهتر تمیز می‌کنند 

شامپوهای پر کف موها را بهتر تمیز می‌کنند

شامپو لزوماً لازم نیست کف کند تا تأثیر بگذارد. ما عادت کرده‌ایم که کف را به تمیزی مرتبط کنیم اما سولفات که عامل کف کننده است و به بسیاری از شامپوها اضافه می‌شود می‌تواند رنگ موی شما را (در صورتی که مویتان را رنگ کرده‌اید) کم کند. علاوه بر این بحث‌هایی بر سر تأثیرات مضر محتمل آن وجود دارد. انجمن سرطان امریکا سولفات را بی‌خطر اعلام کرده است اما برخی از آزمایش‌ها نشان می‌دهد سولفات ممکن است خطر سرطان را افزایش دهد. 

اگر هنوز ترجیح می‌دهید شامپویتان کف داشته باشد اما می‌خواهید بی‌خطر باشد، شامپوهای بدون سولفات را که حاوی گلیسرین هستند امتحان کنید. گلیسرین کف صابونی ایجاد می‌کند که بسیاری از مردم دوست دارند و خطری ندارد. 

 

خشک کردن مو با جریان هوا سالم‌تر از خشک کردن با سشوار است  

اطلاعاتی درباره مو

درست است که باید مو را از قرارگیری در معرض هوای داغ حفظ کنید، اما گاهی اوقات نیاز دارید که مو را ظرف 15 دقیقه خشک‌کنید. مطالعه‌ای که بر روی تأثیر خشک کردن مو با سشوار در مقایسه با خشک شدن مو به صورت طبیعی انجام شد نشان می‌دهد همان طور که انتظار می‌رفت سشوار موجب آسیب بیشتری به سطح مو می‌شود، اما خشک شدن مو توسط هوا، می‌تواند آسیب را به اعماق بیشتری از تار مو وارد کند. محققان میگویند که داخل مو وقتی به مدت طولانی در معرض آب قرار بگیرد متورم شده و آسیب بیشتری نسبت به قرارگیری در معرض گرما به آن وارد می‌شود. طبق این مطالعه بهترین راه این است که با پایین‌ترین درجه گرمای سشوار (یا حفظ فاصله 15 سانتیمتری از مو) موها را خشک‌کنید و به یاد داشته باشید که باید سشوار را دائماً حرکت دهید و بر یک نقطه از مو متمرکز نکنید تا گرمای زیاد و طولانی مدت بر هیچ قسمتی از مو وارد نشود. 

 

روغن‌ها برای موی چرب خوب نیستند 

روغن‌ها برای موی چرب خوب نیستند

این تنها در صورتی صحیح است که روغن را بر روی پوست سر بمالید. روغن را به انتهای مو بمالید تا درخشان‌تر و پر جلوه تر شوند. بر خلاف برخی محصولات که بر سطح مو نشسته و به مو ظاهر سالمی می‌دهند، برخی از روغن‌ها می‌توانند به پوشش مو نفوذ کرده و به سلامت آن کمک کنند. مشخص‌شده روغن نارگیل از مو در مقابل کم رنگ شدن، گرما و آسیب فرابنفش محافظت می‌کند و روغن ارگان از مو در مقابل رنگ‌پریدگی ناشی از کمبود پروتئین محافظت می‌کند. 20 قطره روغن ارگان خالص را با 100 گرم کاندیشنر ترکیب کنید تا بدون چرب شدن از آن بهره ببرید. این ترکیب برای همه انواع مو مفید است. 

 

یک روز در میان باید موهایتان را بشویید 

یک روز در میان باید موهایتان را بشویید

یک بار می‌شنوید که باید هر روز موهایتان را بشویید و یک بار می‌شنوید که باید یک روز در میان موها را شستشو دهید ،همه این قوانین را کنار بگذارید و ببینید مویتان چگونه است چون موی هر فرد متفاوت است. اگر موی شما از ریشه چرب است آن را بشویید اگر نه صبر کنید تا احساس کنید مویتان چرب شده است. افراد دارای موهای خشک می‌توانند صبر کنند سرشان کمی چرب شود تا مطمئن شوند بیش از حد آن را نمی‌شویند. 

 

طاسی از خانواده مادری به مردان به ارث می‌رسد 

طاسی از خانواده مادری به مردان به ارث می‌رسد

مردان یک کروموزوم ایکس از مادر و کروموزوم وای از پدر دریافت می‌کنند (در زنان هر دو کروموزوم ایکس است). بسیاری از مردم فکر می‌کنند طاسی با الگوی مردانه صفتی مربوط به کروموزوم ایکس است که از ارث مادری رسیده است اما در واقع چند ژن که هم از پدر و هم از مادر هستند در طاسی نقش دارند. 

 

پوشیدن روسری و کلاه منجر به ریزش مو می‌شود 

اطلاعاتی درباره مو

این تصور که پوشیدن کلاه می‌تواند جریان خون به پوست سر را کاهش داده و به ریزش مو منجر شود شایعه‌ای بیش نیست. طاسی با الگوی مردانه به واسطه ژنتیک ایجادشده و با عواملی مانند استرس و تستوسترون آغاز می‌شود. مردم احتمالاً متوجه موهایی که به کلاهشان چسبیده می‌شوند و چنین برداشت اشتباهی می‌کنند. اما لازم نیست با مشاهده اولین علائم طاسی، سرتان را زیر کلاه پنهان کنید. مونوکسیدیل (نام تجاری Rogaine) تأثیر پیشگیرانه دارد و هم زنان و هم مردان می‌توانند آن را استفاده کنند. درمان‌های دیگری نیز برای طاسی با الگوی مردانه وجود دارد. 

 

باید مو را با حوله خشک کرد 

باید مو را با حوله خشک کرد

اگر همانند بیشتر مردم بعد از این که از حمام خارج شدید موهایتان را به شدت با حوله خشک می‌کنید، دست از این کار بردارید. خشک کردن با حوله برای موها نامناسب است و می‌تواند آن‌ها را بشکند. به جای این کار با ملایمت موها را با حوله فشار دهید تا آب آن خارج شود و سپس با شانه دندانه درشت آن را شانه کنید تا آب اضافی خارج شود. 

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040