۲۹ بهمن ۱۳۹۲

دلایل ریزش مو در خانم ها و راه حل های مقابله با آن

۲۹ بهمن ۱۳۹۲ 20748 بازدیدکننده 8 نظر
دلایل ریزش مو در خانم ها و راه حل های مقابله با آن در این مقاله می خوانید

با دلایل ریزش مو در خانم‌ها و راه‌های مبارزه با آن اشنا شوید. ...

دلایل ریزش مو در خانم ها و راه حل های مقابله با آن

اگر دلت میخواد موهات پرپشت باشه، این روش رو امتحان کن!

معرفی یک روش آسان و گیاهی برای پرپشت کردن موها

به جای رنگ مو برای رفع سفیدی از این روش استفاده کنید

کشف راهکاری که در ۲ دقیقه چروک هایتان را رفع میکند!! + راهکار

 

مو و تصویر ذهنی فرد از خود

مو و تصویر ذهنی فرد

بلند، کوتاه، مجعد، درخشان... برای بیشتر زنان مو تنها چند رشته فیبر نیست، بلکه بیانگر سبک و شخصیت آنهاست. تحقیقات نشان می‌دهد مو و تصویر ذهنی زن از خود، با هم رابطه نزدیکی دارند. اگر شکستگی ساده مو بتواند هر از چند گاهی باعث ایجاد ناراحتی در فرد شود، پس دیدن روزانه ریزش مو در آینه، می‌تواند واقعاٌ آزار دهنده باشد .

 

ریزش مو در زنان هم متداول است

 

ریزش مو در زنان

این عقیده که کم پشت شدن مو مختص مردان است، تصوری اشتباه است. چهل درصد از افرادی که ریزش موی موقتی یا بلند مدت را تجربه می‌کنند، زن هستند. برخی کم پشتی تمام سر را مشاهده می‌کنند و برخی دیگر بخش مرکزی سرشان تدریجا کم مو می‌شود، برخی نیز طاسی مشخص در وسط سر را تجربه می‌کنند. بر خلاف مردان، خط موی جلوی سر زنان به ندرت به عقب می‌رود.

 

مو چگونه رشد می‌کند

 

نحوه رشد مو

در پوست سر به طور متوسط 100،000 مو وجود دارد. هر ریشه مو، یک مو تولید می‌کند که با سرعت حدود نیم اینچ (1.27 سانتیمتر) در ماه رشد می‌کند. پس از رشد به مدت دو تا شش سال، مو مدتی در دوره استراحت قرار می‌گیرد و سپس میافتد. به زودی موی افتاده با موی جدید جایگزین می‌شود و چرخه دوباره شروع می‌شود. همیشه، 85 درصد از موها در حال رشد هستند و بقیه در دوره استراحت قرار دارند.

 

چه مقدار ریزش مو طبیعی است؟

 

ریزش مو طبیعی

چون موهای در حال استراحت، به طور مرتب میافتد، بیشتر مردم حدود 50 تا 100 تار مو در روز از سرشان می‌ریزد. شما معمولاُ تعدادی از آنها را بر روی شانه یا لباس خود مشاهده می‌کنید. ریزش موی غیر طبیعی به چندین صورت اتفاق میافتد. ممکن است هنگام شامپو زدن یا مرتب کردن مو، متوجه ریزش انبوهی از موها شوید یا موی شما به مرور زمان و به آرامی کم پشت شود. اگر نگران تغییرات موی خود هستید، به پزشک مراجعه نمایید.

 

شناسایی علل ریزش مو

 

علت ریزش مو

ریزش مو در زنان می‌تواند به واسطه حدود 30 مشکل پزشکی مختلف و نیز چند عامل سبک زندگی اتفاق بیافتد. گاهی اوقات علت مشخصی برای آن نمیتوان یافت. برای شروع، متخصص مو توصیه انجام آزمایش برای مشکلات تیروئید و عدم تعادل هورمونی می‌کند. در بسیاری از موارد رشد مو به محض بر طرف کردن مشکل، بازمی‌گردد.

 

ارزیابی ریزش مو در زنان

 

ریزش مو در زنان

مقیاس ساوین (Savin) ارزیابی متداولی است که از تراکم طبیعی مو تا  طاسی تاج سر (بسیار نادر) را در بر میگیرد. این مقیاس در شناسایی الگوهای طاسی زنانه که حدود سی میلیون نفر زن امریکایی به آن دچار هستند، مفید است. متخصصان تصور میکنند که ژنتیک و افزایش سن به علاوه تغییرات هورمونی دوران یائسگی در طاسی هورمونی نقش دارد. مو ممکن است با بیشترین ریزش در وسط سر، به طور کلی کم پشت شود. پس روی خط مو در زنان بسیار نادر است.

 

عامل ریزش مو: مشکلات تیروئید

 

تیروئید و ریزش مو

تیروئید غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است. این غده هورمونهایی تولید می‌کند که بسیاری از فرایندها در بدن را تنظیم می‌نماید. اگر غده تیروئید هورمون تیروئید بسیار کم یا بسیار زیاد تولید کند، چرخه رشد مو ممکن است دچار اشکال گردد. اما ریزش مو به ندرت تنها علامت مشکلات تیروئید است. علائم دیگر مشکلات تیروئید، شامل کاهش یا افزایش وزن، حساسیت به سرما یا گرما و تغییر ضربان قلب می‌شود.

 

عامل ریزش مو: PCOS

 

عامل ریزش مو: PCOS

زنان دارای سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) عدم تعادل هورمونی مزمن دارند. بدن بیشتر از سطح انتظار  اندروژن تولید می‌کند. این اغلب باعث می‌شود موی اضافی در صورت و بدن بروید در حالی که موی روی سر کم پشت تر می‌شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌تواند به مشکلات تخمدان، آکنه و افزایش وزن نیز منجر شود، اما گاهی اوقات کم پشت شدن مو تنها علامت مشهود آن است.

 

عامل ریزش مو: طاسی منطقه ای| آلوپسی آره آتا | Alopecia Areata

 

طاسی منطقه ای Alopecia Areata

طاسی منطقه ای باعث ریزش مو به صورت لکه ای میشود. مسئول آن سیستم ایمنی خود بدن است که به اشتباه به فولیکولهای سالم مو حمله میکند. در بیشتر موارد، آسیب دائمی نیست. لکه های بدون مو معمولا ظرف شش ماه تا یک سال دوباره مو دار میشوند. در موارد نادر، فرد ممکن است همه موی روی سر و بدنش را از دست بدهد.

 

عامل ریزش مو: کرم حلقوی

 

ریزش مو و کرم حلقوی

در بیماری کرم حلقوی در پوست سر، قارچها باعث الگوی متمایز ریزش مو به صورت لکه های طاسی گرد و دارای خارش می‌شوند. نواحی طاس ممکن است قرمز و پوسته پوسته باشد. کرم حلقوی پوست سر با داروی ضد قارچ درمان میشود. این قارچها به سادگی با تماس مستقیم گسترش می یابند بنابراین اعضای خانواده نیز باید علائم را بررسی کنند.

 

عامل ریزش مو: زایمان

 

زایمان و ریزش مو

برخی از زنان در طول بارداری موهایشان پرپشت تر به نظر می‌رسد. این به لطف سطح بالای هورمونهایی است که مانع ریزش موهای در حال استراحت که در حالت طبیعی باید بیافتند، می‌شوند. اما این پدیده برای همیشه طول نمی‌کشد. پس از تولد فرزند، سطح هورمون به حالت طبیعی باز می‌گردد و موهایی که قرار بود بیافتند، به سرعت میریزند. این امر ممکن است موجب ریزش میزان زیادی مو به صورت همزمان شود و ممکن است تا دو سال طول بکشد که مو به حالت طبیعی باز گردد.

 

عامل ریزش مو: قرصها

 

قرص ها و ریزش مو

یکی از عوارض کوچک قرصهای جلوگیری از بارداری، احتمال ریزش مو است. هورمونهایی که تخمک گذاری را سرکوب می‌کنند، ممکن است باعث شوند برخی از زنان دچار کم پشتی مو شوند، به ویژه زنانی که سابقه خانوادگی ریزش مو دارند. گاهی اوقات ریزش مو هنگامی شروع می‌شود که مصرف قرص متوقف می‌شود. داروهای دیگر مرتبط با ریزش مو عبارتند از رقیق کننده های خون و داروهایی که برای درمان فشار خون بالا، بیماریهای قلبی، آرتروز و افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

عامل ریزش مو: رژیم های غذایی کاهش وزن  

 

رژیم غذایی و ریزش مو

با یک رژیم غذایی کاهش وزن، ممکن است چیزی بیشتر از وزنتان را از دست بدهید. پس از سه تا شش ماه بعد از کاهش بیش از هفت کیلو، ممکن است متوجه ریزش مو شوید اما مو معمولاً با یک رژیم غذایی سالم، دوباره به خودی خود رشد کند. اگر رژیم غذاییتان حاوی مقدار بسیار کمی پروتئین یا مقدار بسیار زیادی ویتامین آ است، آماده ریزش مو باشید.  

 

عامل ریزش مو: مدل موی سفت

 

مدل مو سفت

این شایعه نیست:  بافت افریقایی مو یا سفت بستن مو میتواند پوست سر را تحریک کرده و باعث ریزش مو گردد. همین مسئله در مورد استفاده از گیره های تنگ نیز صحت دارد. برای درمان،  به مو اجازه دهید پایین بریزد تا مجدد به طور طبیعی رشد کند. لازم است بدانید استفاده بلند مدت از این مدلها می‌تواند باعث آسیب رسانی به پوست سر و از دست دادن دائمی مو شود.

 

عامل ریزش مو: درمان سرطان

 

سرطان و ریزش مو

ریزش مو عارضه نامطلوب دو نوع درمان سرطان است: شیمی درمانی و پرتو درمانی. هر دو درمان در تلاش برای از بین بردن سلولهای سرطانی، ممکن است به فولیکولهای مو آسیب رسانده و ریزش چشمگیر مو را به همراه داشته باشند. اما این آسیب کوتاه مدت است و به محض این که درمان پایان یابد، مو معمولا باز میگردد.

 

عامل ریزش مو: استرس شدید

 

استرس و ریزش مو

استرس فیزیکی یا هیجانی شدید می‌تواند باعث ریزش ناگهانی نیم تا سه چهارم موهای سر شود. موارد آن عبارتند از:

1.    0 بیماری جدی یا جراحی مهم

2.    0 آسیبی که به خونریزی منجر شود

3.     0 ضربه های هیجانی شدید

در این موارد ریزش ممکن است شش تا هشت ماه به طول بینجامد.

 

درمان ریزش مو: دارو

 

درمان ریزش مو

مینوکسیدیل دارویی است که برای ریزش موی با الگوی زنانه، به تصویب سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا (FDA) رسیده است. این دارو میتواند ریزش مو در بیشتر زنان را کاهش داده یا متوقف نماید و به رشد دوباره مو در یک چهارم افرادی که از آن استفاده می‌کنند، کمک نماید. با متوقف کردن استفاده آن، فواید از بین می‌رود. برای زنان دارای طاسی منطقه ای، کورتیکواستروئیدها میتوانند به رشد دوباره مو کمک کنند. اگر مشکل پزشکی یا کمبود مواد مغذی مسبب ریزش مو باشد، به محض کنترل این مشکل، رشد مو معمولا به حالت طبیعی باز می‌گردد.

 

درمان ریزش مو: درمانهای لیزری

 

درمان ریزش مو

ابزاری که پرتوی لیزر با انرژی کم ساطع میکنند میتوانند رشد مو را تحریک کرده و به مبارزه با کم پشتی مو کمک کنند. این ابزارها در برخی از کلینیکها موجود هستند و به عنوان ابزار دستی در خانه می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. بر اساس مطالعات کمی که انجام شد، حداقل یکی از این ابزارها که کارایی آن در برخی از افرادی که از آن استفاده کرده بودند، به اثبات رسیده بود، توانست تأییدیه سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا را برای استفاده در ریزش موی زنان و مردان را بدست آورد. دو تا چهار ماه طول کشید تا نتایج آن مشاهده شود. کارایی و بی خطر بودن بلند مدت آن هنوز نامعلوم است.

 

پیوند مو در زنان

 

پیوند مو
 

این روش شامل جابجا کردن مو از نواحی دیگر بدن، به نواحی کم پشت پوست سر است. مشکل این است که طاسی با الگوی زنانه باعث کم پشتی کلی مو در بدن می‌شود بنابراین نواحی اهدا کننده خوب در بدن آنها ممکن است محدود باشد. استثنای این موارد، در مورد زنانی است که دارای طاسی با الگوی مردانه بود یا ریزش موی آنها به واسطه جای زخم باشد. 

 

محصولات و ابزارهای ریزش مو

با یک جستجوی اینترنتی سریع، انواع محصولات متوقف کردن ریزش مو یا رشد دوباره مو را می‌بینید. متاُسفانه هیچ راهی وجود ندارد که بفهمید تصاویر پیش و پس از استفاده از محصول، واقعی هستند یا خیر. برای ارزیابی درمانهای ریزش مو لازم است از یک متخصص پوست و مو مشورت بگیرید.

 

کنار آمدن با کم پشتی مو

 

کم پشتی مو

نظر آرایشگرتان را جویا شوید. شاید کوتاه کردن مو، عوض کردن جهت شانه زدن و یا تغییر حالت مو بتواند کم پشتی موی شما را کمتر نشان دهد. محصولات مدل مو برای موهای کم پشت، می‌تواند به پنهان نمودن کم پشتی مو کمک کند. مقداری از آن را به ریشه مو بزنید و به آرامی با سشوار به آن حجم دهید ( پیش از این که از یک سشوار استفاده نمایید، اجازه دهید مو مقداری در معرض هوا خشک شود). لوازم آرایشی ویژه ای نیز وجود دارد که می‌تواند نواحی قابل مشاهده پوست سر را بپوشاند. استفاده از لوازم آرایشی فیبر کراتین ممکن است ارزش امتحان را داشته باشد. آن را بر روی لکه های کم پشت سر بپاشید، به دلیل بار الکتریکی ساکنی که ایجاد میکند، به مو ظاهری ضخیمتر می‌دهد.

 

کنار آمدن با ریزش موی شدید

 

ریزش موی شدید

برای بیشتر زنان سازگاری با ریزش موی دائمی امری دشوار است. اگر نواحی کم پشت خیلی قابل مشاهده باشند، از یک کلاه گیس، روسری یا کلاه برای پوشاندن نواحی بدون مو استفاده کنید. کلاه گیسهای با کیفیت، راحت تر از همیشه هستند و ندرتاُ روز بد مو خواهید داشت. اگر ریزش مو در حرفه یا زندگی اجتماعی شما اشکال ایجاد کرد یا باعث شده نسبت به بیرون رفتن از منزل بی علاقه شوید، با یک مشاور صحبت کنید.

 

اگر دلت میخواد موهات پرپشت باشه، این روش رو امتحان کن!

معرفی یک روش آسان و گیاهی برای پرپشت کردن موها

به جای رنگ مو برای رفع سفیدی از این روش استفاده کنید

کشف راهکاری که در ۲ دقیقه چروک هایتان را رفع میکند!! + راهکار

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040