۲۳ مهر ۱۳۹۲

برطرف کردن پف ها و کیست‌های زیر چشم

۲۳ مهر ۱۳۹۲ 12524 بازدیدکننده 5 نظر
برطرف کردن پف ها و کیست‌های زیر چشم در این مقاله می خوانید

اگر از پف زیر چشم خود ناراحت هستید با خواندن این مقاله می توانید جهت بر طرف کردن پف و کیست زیر چشم خود اقدام کنید ...

برطرف کردن پف ها و کیست‌های زیر چشم

مقدمه

زیر چشمانتان کیست و گود افتادگی‌های تیره می‌بینید؟ شما تنها نیستید.

از اینکه مرتب به شما می‌گویند که خسته به نظر می‌رسید، خسته شدید؟ در اینجا به شما راه‌های خلاصی از کیست زیر چشم، پف چشم، تیرگی و گود افتادگی‌ها  را خواهیم گفت

کیست‌ها و گود افتادگی‌های تیره رنگ اطراف چشم، از مواردی هستند که مرتب درباره‌شان از متخصصین پوست و جراحان پلاستیک سؤال می‌شود." روزانه شکوه و شکایت بیماران را به کرات شاهد هستم." این را والری گلدبرت، پزشک و متخصص مرکز پزشکی NYU Langone اذعان می‌دارد.

خبر خوب این است که راه‌هایی برای مقابله با این مشکل وجود دارد.  اولین راه این است که ببینیم مشکل از کجاست.

 

چشمان پف کرده صبحگاهی

آلرژی‌های فصلی، سرماخوردگی، سینوزیت:  این‌ها از جمله مواردی هستند که می‌توانند منجر به جمع شدن آب زیر چشم شوند.
پوست زیر چشم نازک‌ترین قسمت پوست است، بنابراین بیش از هر جای دیگری، داخل و خارج شدن مایعات روی آن تأثیر می‌گذارد.

خوردن یک شام سنگین همراه با غذاهای پرنمک، یا گریه کردن به خاطر تماشای فیلمی احساسی و اشک‌آور هم می‌تواند پف صبحگاهی را سبب شود. دلیل آن خاصیت اسمز است. "گلدبرت این‌چنین توضیح می‌دهد که آب همیشه از جایی از بدن که تمرکز نمک کمتر است به بافت‌هایی که نمک بیشتری دارند، سرازیرمی شود. این قانون همیشه درست است چه درباره‌ی نمک اشک باشد چه سس سویا.

 

راه‌های ساده برای برطرف کردن کیست‌های زیر چشم

پیگیری علت اصلی این اتفاق می‌تواند به درمان این پف‌های موقتی کمک کند.
مواردی را که می‌توان امتحان کرد:

1. درمان تب یونجه. داروهای قویی هستند که آزاد به فروش می‌رسند و می‌توانند موثر هم باشند. اگر شما تب دارید و یا احتمال می‌دهید که تب دارید، با پزشکتان برای درمان مشورت کنید.(حتی اگر هنوز چشمانتان را درگیر نکرده است.)

2. از نتی پات استفاده کنید. این وسیله برای پاک کردن حفره‌های بینی کاربرد دارد. ظاهرش شبیه یک قوری کوچک است، این وسیله می‌تواند در رفع تجمعات ناشی از  آلرژی، گرفتگی سینوس، یا سرماخوردگی موثر باشد.

3. سیگار نکشید و همیشه کرم ضد آفتاب به دور چشمتان بزنید. کشیدن سیگار و در معرض اشعه‌ی UV قرار داشتن، کلاژن پوست را تضعیف کرده و سبب افتادگی و چین و چروک زودرس پوست می‌شود.

4.  وضعیت خوابیدنتان را تغییر دهید. اینکه چه طور می‌خوابید ممکن است به شکل گرفتن این کیست‌های زیر چشم کمک کند. به لطف نیروی جاذبه، اگر روی پهلو یا شکم بخوابید، به جریان آب به آن سمت کمک کرده‌اید. اگر شما به پهلو می‌خوابید، احتمالاً کیست سنگین تری زیرچشمی  که در آن سمت است می‌بینید. گلدبرت به بیمارانی که با پف صبحگاهی بیدارمی شوند توصیه می‌کند که به پشت بخوابند و چند بالشت اضافی هم زیر سر بگذارند.

عوض کردن وضعیت خوابیدن ممکن است کمی زمان بر باشد. خانمی که قبلا کیست زیرچشم داشته و روی شکم می خوابیده، اذعان می کند که هرچه زودتر شما اقدام به عوض کردن وضعیت خواب خود کنید، بهتر است، چون بعد از چندسال  این کیست های زیرچشمی دائمی می شوند.
5. عادات دیگری چون مالیدن مکرر چشم‌ها، خوابیدن بدون پاک کردن آرایش، نوشیدن مشروبات الکلی، و ... هم در تشکیل پف چشم تأثیر دارند. گلدبرت می‌گوید خوابیدن با آرایش می‌تواند چشم‌ها را تحریک  کرده ،و به جمع شدن مایع کمک کند. نوشیدن مشروبات الکلی به کم آبی در بدن می‌انجامد. این وضعیت پوست ظریف زیر چشم را تضعیف می‌کند و آن را شبیه به یک کیسه‌ی فرورفته می‌کند.
6. کیست زیر چشم خیلی شایع است و معمولاً خطری برای سلامتی محسوب نمی‌شود. اما اگر ناگهان، بدون هیچ زمینه‌ی آلرژیک یا گرفتگی سینوس یا سرماخوردگی، گرفتار کیست زیر چشم شدید و راه‌های تغییر سبک زندگی که پیش تر نیز اشاره شد را هم امتحان کردید و نتیجه‌ای نگرفتید، بهتراست به پزشک مراجعه کنید؛ چون به گفته‌ی متخصص پوست کرگ آستین، بعضی مشکلات تیروئیدی  و کلیوی می‌تواند باعث تجمع مایع زیر چشم شود.

 

حلقه های تیره

وقتی سایه‌های تیره و کیست‌ها پایدار می‌شوند، علت آن‌ها معمولا به دلیل عوامل موقت و زودگذر نیست. شاید علت آن جنبه‌ی ارثی داشته باشد. در میان مردمان آفریقا و آسیا بافت‌های رنگ ساز زیر چشم بسیار معمول است. سن و سال هم در شکل‌گیری این گودی‌های تیره موثراست. با بالا رفتن سن، پوست دور چشم نازک شده و رگ‌های خونی زیر آن آشکار می شوند.

با این وجود ،شما می‌توانید اقداماتی برای رفع آن انجام دهید.

جوزف اویاتار، محقق و جراح پلاستیک نیویورکی معتقداست که اگر پوست را به یک سمت کشیدید و دیدید که تیرگی وضوحش را از دست می‌دهد، مشخص می‌شود که تیرگی، حاصل رنگدانه‌ی اضافی در محل است.  

بیشتر مواقع، تیرگی ناشی از تغییرات رنگدانه پوست نیست. برعکس، نتیجه‌ی از دست دادن حجم منطقه دور چشم می‌باشند. این کاهش حجم، استخوان های مدور دور چشم را نمایان کرده که خود را به شکل گودی تیره رنگ نشان می دهد. به علت ظریف بودن منطقه‌ی اطراف چشم، این محل اولین جایی خواهد بود که نشانه‌های پیری را بروز می‌دهد. ظاهر شدن این نشانه ها، ممکن است در اواخر دهه‌ی 30 یا 40 زندگی اتفاق بیفتد.

 

چه کاری شما می‌توانید انجام دهید؟

آرایش می‌تواند در پوشاندن گود افتادگی‌های تیره مفید باشد. کیمارا  آهنرت، هنرمند آرایشگر نیویورکی می‌گوید: پوشاندن این گودی‌ها با پوشاننده‌ها کار آسانی است. کافی است یک پوشاننده را که با رنگ پوستتان هماهنگ است انتخاب کنید. اگر میزان تفاوت رنگ کم است از پوشاننده‌های مایع استفاده کنید. اگر سایه‌های گود افتادگی حسابی به چشم می‌آیند، بهتر است از پوشش‌های کرمی و یا پودری استفاده کنید. به آرامی پوشاننده را از گوشه‌ی داخلی چشم به سمت گوشه‌ی خارجی آن بمالید.

روش دیگر، که البته گران‌تر تمام می‌شود استفاده از روش  IPL یا تابش نور شدید است که آن سلول‌های رنگی را تخریب کرده و پوست را یکرنگ  می سازد. حدود 4 سری IPL، به طور معمول برای درمان مورد نیاز است. همچنین کرم‌های روشن‌کننده‌ی پوستی، که دارای هیدروکینون یا کوجیک اسید هستند ممکن است در کاهش تیرگی موثر باشند.

این روش‌ها در صورت نازک بودن پوست، ممکن است بی تأثیر باشند. اویتار معتقد است که در این صورت درمان واقعاً مشکل است. کرم‌های چشمی حاوی کافئین ممکن است موثر باشد چون باعث انقباض رگ‌های خونی زیرین می شوند.

 

جلوگیری و درمان سریع

برای اینکه چشمانتان جوان به نظر برسد و درعین‌حال زیر تیغ جراحی هم نروید، 4 مسیر را پیشنهاد می‌کنیم:

1. سیگار نکشید و همیشه کرم ضد آفتاب به دور چشمتان بزنید. کشیدن سیگار و در معرض اشعه‌ی UV قرار داشتن، کلاژن پوست را تضعیف کرده و سبب افتادگی و چین و چروک زودرس پوست می‌شود.

2. شب‌ها به دور چشم مرطوب‌کننده بزنید. گلدبرت می‌گوید لازم نیست که مقدار زیادی بزنید. تقریباً هر مرطوب‌کننده داروخانه‌ای، رطوبت رسانی مورد نیاز شما را ارائه می‌کند.

3. به برنامه تقویت پوستتان، رتینوئیک اسید یک نوع کرم ویتامین A که با نام عمومی ترتینوئین عرضه می‌شود را اضافه کنید. به گفته‌ی گلدبرت این بهترین چیزی است که می‌تواند از چین و چروک پیش‌گیری کند و وضعیت خطوط  ظاهرشده را بهبود بخشد.

4. به منظور تسکین چشمان پف آلود، می توانید یک قاشق سرد، یک برش خیار، کیسه چای سرد شده یا حتی یک بسته نخودفرنگی یخ زده زیر چشمانتان بگذارید. درجه حرارت پایین این مواد بیش تر از خواص خیار یا نخودفرنگی، به کاهش تورم کمک خواهد کرد. مالیدن کرم هموروئید زیر چشم می‌تواند شما را از شر پف‌ها رهایی بخشد. برت مولکن، محقق و جراح پلاستیک بورلی هیلز اذعان می‌دارد که بسیاری از بیماران به این کرم اعتقاددارند و آن را مفید می‌پندارند، اما پیشنهاد او استفاده از کرم رتینول به جای کرم هموروئید است.

 

پرکننده برای چشمانی گود افتاده

چشمان پف کرده

بعضی افراد ترجیح می‌دهند پرکننده‌های هیالورونیک، مانند جوودرم (Juvederm ) یا رستایلین (Restylane) به زیر چشمانشان تزریق کنند. اویاتار(Eviatar ) معتقداست که پرکننده‌ها با اصلاح خطوط کاسه‌ی چشم، نگاهی شاداب و جوان به فرد می‌بخشند.

اگر خواهان چنین چیزی هستید، پس واقعاً لازم است به فردی مراجعه کنید که در کارش خبره باشد. تزریق پرکننده‌های پوستی در زیر چشم، فرآیندی است که به مهارت خیلی بالایی نیاز دارد. پرکننده بایستی در زیر ماهیچه تزریق شود نه در لایه‌های سطحی پوست. یک کار غیرتخصصی می‌تواند به پف کردن بی انجامد. بنابراین برای این کار ، به یک فرد مجرب، متخصص پوست با بورد تخصصی، جراح پلاستیک، جراح چشم‌پزشکی که دارای تجربه در زمینه‌ی تزریق زیر چشم است، مراجعه کنید.

نتیجه‌ی این تزریق حدود  8 ماه باقی می ماند. درباره‌ی عوارضی چون ورم سطحی، کبود شدگی که ممکن است 1 یا 2 هفته طول بکشد، با پزشکتان مشورت کنید. پزشکتان ممکن است تزریق بوتاکس، دیسپورت یا زئومین (نرم‌کننده چین و چروک که آن‌ها را کم عمق تر نشان دهد) را هم پیشنهاد کند. اما انتخاب روش به خود شما مربوط است که بخواهید چه مقدار یا چه میزان عمل کنید.

 

جراحی پلک چشم

بعضی از مردم برای پی گیری پوست ضعیف کیست‌های زیر چشمشان، پا را فراتر نهاده‌اند. امروزه، جراحی پلک، یا جراحی پلاستیک از طریق برش‌های زده‌شده در پلک انجام می‌شود. پزشکان ممکن است با توجه به نیاز، کمی از چربی را حذف کنند، یا آنرا جا به جا کنند و یا حتی گرافت‌های چربی اضافه کنند.

لیزر به منظور تقویت پوست شل و ضعیف بکار گرفته می‌شود. این عمل هزینه ای بالا داشته و طول دوره‌ی بهبود از کبودی و ورم آن 10 روز تا 2 هفته می باشد.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040