۱۵ مهر ۱۳۹۲

روش های مقابله با جوش و داشتن پوستی صاف

۱۵ مهر ۱۳۹۲ 17894 بازدیدکننده 3 نظر
روش های مقابله با جوش و داشتن پوستی صاف در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما می توانید با روش های مقابله با جوش آشنا شده و با بکارگیری آن ها پوستی صاف داشته باشید ...

روش های مقابله با جوش و داشتن پوستی صاف

 

اگر دلت میخواد موهات پرپشت باشه، این روش رو امتحان کن!

معرفی یک روش آسان و گیاهی برای پرپشت کردن موها

به جای رنگ مو برای رفع سفیدی از این روش استفاده کنید

کشف راهکاری که در ۲ دقیقه چروک هایتان را رفع میکند!! + راهکار

 

مقدمه

لکه‌ها و جوش‌ها اغلب در صورت، گردن ، قفسه سینه ، پشت و شانه‌ها، که پوست بیش‌ترین تعداد غده‌های روغن ساز را دارد، ظاهر می‌شوند. تعداد کمی از افراد به جوش مصون هستند، اما در بقیه افراد، می‌توان با درمان شیوع این وضعیت را به حداقل رساند. برای داشتن پوستی صاف و شفاف، بخش‌های زیر را مطالعه کرده و بایدها و نبایدهای لازم را یاد بگیرید.

 

صورتتان را بیش از حد نشویید

 پوست کثیف باعث ایجاد جوش یا لک نمی‌شود. شست و شوی مکرر و شدید می‌تواند پوست شما را تحریک کرده و باعث بدتر شدن جوش‌ها شود. همچنین لایه بردارهای دانه‌دار و صابون‌هایی که مواد شیمیایی خشنی در خود دارند نیز می‌توانند باعث بدتر شدن آن شوند. به جای آن، جاهایی از پوست که بیشتر مستعد جوش هستند را روزی دو بار با یک تمیزکننده ملایم و آب گرم شسته تا تحریک پوست را به حداقل برسانید.

 

زمان شستشو، از محصولات بدون روغن استفاده کنید

صابون‌های بدون روغن، منفذهای پوست را مسدود نکرده و باعث ایجاد آکنه و جوش‌های سر سفید و سر سیاه نمی‌شوند. از محصولاتی که در برچسب آن‌ها کلمه "بدون روغن"، یا "ضد جوش" آمده استفاده کنید. از صابون استفاده کرده و با نوک انگشتان، پوست خود را بشویید. لیف، اسفنج و محصولات دیگر ممکن است بیش از حد ساینده بوده و باعث تحریک پوست و ایجاد جوش شوند. برخی از شوینده‌های پوست که برای جوش استفاده شده و توسط متخصصین پوست پیشنهاد می‌شوند، شامل موادی همانند بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک هستند.

 

از غذای مورد علاقه خود اجتناب نکنید

اینکه غذاهای چرب و یا کاکائو مستقیماً باعث ایجاد جوش می‌شوند، تنها یک افسانه است. جوش زمانی اتفاق می‌افتد که منفذهای پوست توسط روغن‌ها، سلول‌های پوست، و باکتری‌های طبیعی مسدود شده و در نتیجه تورم ایجاد شود. بعضی از غذاها ممکن است موجب یک واکنش هورمونی که منجر به رشد بیش از حد سلول‌های پوست یا تولید بیش از حد روغن می‌شود، بشوند. بنابراین اگر برخی مواد غذایی خاص به نظر می‌رسد که باعث ایجاد جوش در شما می‌شوند، از آن‌ها اجتناب کنید. ولی حتماً لازم نیست برای داشتن پوستی  شاداب، از خوردن پیتزا و کاکائو خودداری کنید.

 

از آرایش سنگین استفاده نکنید

از لوازم آرایشی روغنی اجتناب کنید. چطور می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید؟ کرم پودرها و رژگونه ها معمولاً باعث مسدود شدن منافذ پوست می‌شوند. لوازم آرایشی معدنی، که معمولاً سبک بوده و حالتی پودری دارند، به احتمال کمتری باعث اینکار می‌شوند

 

از کرم پودرهای بدون روغن استفاده کنید

اگر آرایش می‌کنید، از کرم پودرهای بدون روغن استفاده کنید. همچنین، هر چقدر هم که خسته هستند، قبل از خوابیدن آرایش خود را پاک کنید

 

حمام آفتاب نگرفته و پوست خود را برنزه نکنید

اینکه برنزه کردن پوست، باعث از بین رفتن جوش‌ها می‌شود صرفاً یک شایعه است. ولی این امر که اشعه فرابنفش خورشید شما را در خطر سرطان پوست قرار داده، باعث پیری زودرس شده، و ایجاد چین و چروک می‌کند، یک واقعیت است. زیر آفتاب دراز نکشید و خود را برنزه نکنید. همچنین برخی از مواردی که معمولاً برای درمان جوش تجویز می‌شوند، همانند رتینوئیدها، می‌توانند شما را نسبت به اشعه ماوراءبنفش خورشید حساس تر کنند.

 

از کرم‌های ضد آفتاب بدون روغن استفاده کنید

از یک کرم ضد آفتاب، و یا مرطوب کننده‌ای که SPF بالای 30 داشته و بر روی برچسب آن عبارت "طیف وسیع (broad-spectrum (" نوشته شده است استفاده کنید. معنی این عبارت این است که آن محصول، از شما در برابر اشعه فرابنفش A (UVA) و اشعه فرابنفش B (UVB) محافظت می‌کند. همچنین به دنبال محصولاتی باشید که در توضیحات آن عبارت noncomedogenic آمده است، که نشان‌دهنده آن است که منافذ پوستی شما را مسدود نمی‌کند. هر دو ساعت این کرم‌ها را تجدید کنید.

 

از محصولات چرب برای موی خود استفاده نکنید

محصولاتی همانند پمادها و ژل‌های چرب برای مو، زمانی که موی شما با پوست صورتتان تماس پیدا می‌کند، می‌توانند باعث مسدود کردن منافذ پوست شوند. اگر موی چربی دارید، به طور روزانه از شامپو استفاده کنید. زمانی که از هر نوع اسپری یا ژلی برای موهای خود استفاده می‌کنید، صورت خود را بپوشانید.

 

مو را از صورت خود دور کنید

زمانی که می‌خوابید، موی بلند خود را به پشت ببندید تا پوست صورت شما را تحریک نکند. همچنین سعی کنید در طول روز نیز موی خود را از صورتتان دور نگه‌دارید. با یاد داشته باشید که  حتی اگر از محصولات مو هم استفاده نمی‌کنید، مو شامل روغن‌هایی است که می‌توانند منافذ پوستی را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش شوند.

 

با پوست صورت خود بازی نکنید

از دست زدن و مالیدن پوست صورت خودداری کنید، برای اینکه این کار می‌تواند باعث بیشتر شدن جوش شود. همچنین، صورت خود را به دستتان تکیه ندهید و سعی کنید از تماس تلفن همراه با پوست صورتتان جلوگیری کنید. دست‌های ما و تلفن همراه، ممکن است دارای روغن‌ها و میکروب‌هایی باشند که باعث تحریک پوست شوند. عرق نیز می‌تواند باعث بدتر شدن جوش‌ها شود. پس از ورزش و عرق کردن، پوست خود را به آرامی بشویید.

 

کرم‌ها را با اپلیکاتور به پوست خود اعمال کنید

از گلوله پنبه‌ای، اسفنج پنبه‌ای و یا اپلیکاتورهای تمیز برای رساندن کرم‌ها و آرایش به پوست خود استفاده کنید. از اسفنج قدیمی آرایش خود استفاده نکنید، آن را تعویض کنید. اگر از دست خود استفاده می‌کنید، اول آن را بشویید و صرفاً از نوک انگشتان خود استفاده کنید. همچنین، قبل از آرایش پوست خود را تمیز کنید.

 

از مرطوب‌کننده بدون روغن استفاده کنید

پوست سالم مرطوب است. از مرطوب‌کننده بدون روغنی که منافذ پوست را مسدود نمی‌کند استفاده کنید. ممکن است از استعمال مرطوب‌کننده به پوستی که مستعد جوش است واهمه داشته باشید، ولی یک مرطوب‌کننده خوب می‌تواند باعث آرام کردن پوست تحریک‌شده ، شده و از ایجاد جوش جلوگیری کند.

 

جوش‌های خود را نترکانید

فشردن جوش‌ها و لک‌ها تنها مشکلات بیشتری را ایجاد خواهد کرد. در برابر این وسوسه مقاومت کنید. این کار صرفاً باعث به تأخیر افتادن درمان شده و خطر ایجاد جای زخم را افزایش می‌دهد. بعلاوه فشردن جوش‌ها ممکن است مواد آلوده را وارد پوست کرده و به تورم و ایجاد جوش بیشتر منتهی شود.

 

از داروهای ضد جوش تجویزشده استفاده کنید

هیچ درمان سریعی برای جوش وجود ندارد. داروها یک شبه مشکل شما را حل نمی‌کنند. بسیاری از درمان‌ها، به هفته‌ها زمان نیاز دارند تا تأثیر خود را نشان دهند. برخی از جوش‌ها حدود 6 ماه زمان نیاز دارند تا از بین بروند. بعد از آن، مراقبت اولیه از پوست، حمام روزانه و شستن پوست با شوینده‌های ملایم ممکن است کافی نباشد. ممکن است حتی پس از پاک شدن پوستتان، نیاز باشد که همچنان از داروهای ضد جوش استفاده کنید. مقدار زیاد دارو ممکن است باعث تحریک پوست شود، ولی مقدار خیلی کم آن ممکن است موثر نباشد.

 

همه روش‌های درمان جوش را بررسی کنید

خود را مجبور به زندگی با جوش نکنید. اگر درمان کنونی شما به نظر موثر نیست، به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کرده تا  درمان‌های دیگری را مدنظر قرار دهند. تعداد زیادی دارو برای کمک به از بین بردن جوش وجود دارد. برخی از آن‌ها با تجویز پزشک در اختیار بیمار قرار داده می‌شوند.

 

 


اگر دلت میخواد موهات پرپشت باشه، این روش رو امتحان کن!

معرفی یک روش آسان و گیاهی برای پرپشت کردن موها

به جای رنگ مو برای رفع سفیدی از این روش استفاده کنید

کشف راهکاری که در ۲ دقیقه چروک هایتان را رفع میکند!! + راهکار


گردآوری و ترجمه: فروشگاه اینترنتی 5040

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040