۱۸ شهريور ۱۳۹۲

آنافیلاکسی

۱۸ شهريور ۱۳۹۲ 6103 بازدیدکننده 5 نظر
آنافیلاکسی در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با پیشگیری، شناسایی و درمان علائم حساسیت آنافیلاکسی  آشنا خواهید شد. ...

آنافیلاکسی

مقدمه

آنافیلاکسی، یک حمله حساسیتی خطرناک است که می تواند حتی منجر به مرگ شود. این وضعیت معمولاً باعث ایجاد سوزش و تورم پوست، تورم گلو و کاهش فشار خون می شود. عوامل معمول حملات آنافیلاکسی، شامل گزش حشرات، غذاها و داروها می باشد.

 

 

بادام‌زمینی می‌تواند خطرناک باشد

 

 آنافیلاکسی

بادام‌زمینی، علت اصلی مرگ‌های آلرژیک در دنیا می‌باشد. بادام زمینی می‌تواند باعث ایجاد آنافیلاکسی (شوک حساسیتی) _عکس‌العملی که در صورتی که به سرعت درمان نشود می‌تواند منجر به مرگ شود _ بشود. نشانه‌های حساسیت، معمولاً پس از چند دقیقه تماس با ماده حساسیت زا خود را نشان می‌دهند، البته ممکن است این نشانه ها،حتی پس از چند ثانیه تماس با ماده حساسیت زا ایجاد شده، و یا اینکه به چند ساعت تماس مداوم نیاز داشته باشند. در صورت مشاهده نشانه‌های تورم، کهیر، مشکلات تنفسی، ضربان قلب سریع و یا سرگیجه، به سرعت با اورژانس (115) تماس بگیرید.

 

غذاهای دریایی و آنافیلاکسی

 

 آنافیلاکسی

تقریباً نیمی از موارد آنافیلاکسی، مربوط به غذا می‌شود. نرم‌تنان سخت‌پوست، همانند میگو، خرچنگ و لابستر، در برخی از افراد باعث تحریک می‌شوند. حساسیت‌های مربوط به نرم‌تنان و ماهی‌ها می‌تواند آن قدر جدی باشد که حتی بخار غذاهای در حال پخت بعضی مواقع باعث ایجاد واکنش‌های حساسیتی می‌شود. با پیشرفت واکنش، بافت‌های مخاطی متورم شده و راه‌های هوایی را مسدود می‌کنند. همچنین ممکن است باعث مشکلات کشنده قلبی و گردش خون شوند.

 

کنجد، بنشن، و مغزها

 

 عوامل آنافیلاکسی

دانه‌های کوچک کنجد هم می‌توانند باعث ایجاد واکنش آنافیلاکسی شوند. بنشن‌ها، همانند عدس، نخودفرنگی، دانه‌های سویا و دانه‌های دیگر نیز می‌توانند باعث ایجاد واکنش شوند. مغزهای درختی، همانند گردو نیز در برخی از افراد باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود.

 

حساسیت‌های پنهان: لبنیات و گندم

 

 عوامل آنافیلاکسی

علاوه بر بادام‌زمینی، کودکان اغلب به گندم، شیر و تخم‌مرغ حساسیت نشان می‌دهند. به علت اینکه در غذاهای مختلف و آماده، ممکن است این مواد وجود داشته باشد، توضیحات محصولات را به دقت مطالعه کنید. به طور قانونی، هشت غذای متداول که ایجاد حساسیت می‌کنند _ شیر، تخم‌مرغ، ماهی، نرم‌تنان، مغزهای درختی، بادام‌زمینی، سویا و گندم _ ، و مواد اولیه‌ای که از آن‌ها تولید شده‌اند، همانند لسیتین (سویا) و کشک (شیر) در صورت استفاده باید در لیست مواد اولیه نوشته شده باشند.

 

نیش حشرات و حساسیت

 

 عوامل آنافیلاکسی

سم زنبور عسل، زنبورهای زرد اجتماعی، زنبور سیاه، و زنبور سرخ، در حدود 3% مردم ایجاد شوک حساسیتی می‌کند. در صورتی که سابقا به نیش یک حشره حساسیت نشان دادید و احتمال بروز شک های حساسیتی در صورت نیش زده شدن را می‌دهید، به یک متخصص آلرژی مراجعه کرده و واکسن آلرژی دریافت کنید.  واکسن‌های آلرژی، معمولاً در 97% موارد برای جلوگیری از ایجاد شوک حساسیتی موثر هستند. در صورت کار یا بازدید در محیط‌هایی که زنبور زیاد دارد، از پوشیدن رنگ‌های روشن، و استفاده از عطر خودداری کنید.

 

مورچه و کنه و آنافیلاکسی

 

 عوامل آنافیلاکسی

حشرات خزنده و نیش زننده، همانند کنه و مورچه‌ها، همانند حشرات پرواز کننده می‌توانند باعث ایجاد شوک‌های شدید حساسیتی شوند. مورچه‌های آتشی (Fire ants)، می‌توانند سم خود را بارها و بارها وارد بدن کنند. مراقب لانه‌های مورچه‌ها باشید تا از گزش دردناک این حشرات خودداری کنید.

 

داروهای تجویزشده و واکنش‌ها

 

 عوامل آنافیلاکسی

پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک‌های دیگر، علل شایع آنافیلاکسی‌های دارویی می‌باشند. داروهای شیمی‌درمانی، رنگ‌های تصویربرداری و شل کننده‌های عضلانی مورد استفاده در بی‌هوشی نیز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کنند. برای جلوگیری از آنافیلاکسی مربوط به دارو، پزشک شما ممکن است واکسن‌های آلرژی را به شما پیشنهاد دهد، و یا اینکه داروهای متفاوتی تجویز نماید.

 

لاتکس و آنافیلاکسی

 

 عوامل آنافیلاکسی

آنافیلاکسی مربوط به لاتکس نادر است. افرادی که عمل‌های جراحی زیادی داشته‌اند، و نیز کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در بیش‌ترین خطر قرار دارند. عاملی که موجب تحریک می‌شود، ممکن است دستکش، سرنگ، لوله‌های IV، و موارد دیگر ساخته‌شده با لاتکس پلاستیکی طبیعی باشد.  حتی لوازم غیرپزشکی همانند بادکنک و کش نیز می‌توانند واکنش ایجاد کنند. در صورت داشتن این نوع حساسیت، به دنبال لوازم مصنوعی غیر لاتکسی باشید.

 

مسکّن‌های بدون نسخه

 

 عوامل آنافیلاکسی

 

حتی داروهایی که شما بدون نسخه می‌توانید تهیه کنید نیز در برخی از افراد می‌تواند باعث ایجاد آنافیلاکسی شود. آسپیرین، ایبروفن، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های شدید حساسیتی شوند.

 

تمرین‌های ورزشی می‌تواند باعث تحریک حمله شود

 

 عوامل آنافیلاکسی

بعضی از مردم واقعاً به ورزش حساسیت است. در موارد نادر، فعالیت‌های فیزیکی مانند پیاده‌روی، رقص، یا شنا می‌تواند باعث ایجاد آنافیلاکسی شود. گاهی اوقات این اتفاق تنها در صورت همراهی ورزش و خوردن غذاهای خاص و یا مصرف داروهای خاص اتفاق می‌افتد. ورزش در آب و هوای گرم، سرد و یا مرطوب می‌تواند احتمال بروز آنافیلاکسی را افزایش می‌دهد .پزشک متخصص آلرژی می‌تواند در شناخت علت به شما کمک کند.

 

علائم هشدار دهنده آنافیلاکسی

 

علائم هشدار دهنده آنافیلاکسی

در صورت مشاهده اولین نشانه‌های آنافیلاکسی، به پزشک مراجعه کنید. مراقب مشکلات تنفسی، فشارخون پایین، و تغییر در هشیاری باشید. سایر علائم عبارت‌اند از:

 1. درد و یا تنگی قفسه سینه و مشکل بلع
 2. کهیر، تورم، احساس سوزش، خارش، یا تحریکات پوستی
 3. تهوع، استفراغ، سرگیجه، اسهال و گرفتگی معده

 

اقدامات لازم در موقعیت های بحرانی آلرژیک

 

اقدامات لازم آنافلیکسی

اپی نفرین می‌تواند در پیشگیری و یا برگرداندن علائم آنافیلاکسی موثر باشد. اگر برای شما آمپول‌های اپی نفرین تجویز شده است، همیشه دو دوز به همراه خود داشته باشید و استفاده از آن‌ها را تمرین کنید. اگر فکر می‌کنید که حمله آنافیلاکسی به شما دست داده است، سریعاً اپی نفرین را استفاده کنید. پس از آن، حتی در صورتی که احساس بهتری داشتید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 

وضعیت‌های جسمانی، احتمال خطر را افزایش می‌دهد

 

اقدامات لازم آنافلیکسی

داشتن آسم و یک حساسیت غذایی، می‌تواند شما را در خطر آنافیلاکسی قرار دهد. یک واکنش قبلی آلرژیک هم به همین ترتیب می‌تواند خطر ابتلای مجدد شما را افزایش دهد.  برای کاهش احتمال یک واکنش مرگبار، آسم را کنترل کنید. در بزرگ‌سالان، کنترل بیماری‌های قلبی و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) می‌تواند به کاهش شدت عوارض ناشی از آنافیلاکسی کمک کند. با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید.

 

ایجاد یک طرح اقدام برای آنافیلاکسی

 

اقدامات لازم آنافلیکسی

فقط نگران یک واکنش نباشید، خود را برای آن آماده کنید. به یک متخصص برای تشخیص، طرح درمان اورژانسی و گرفتن اطلاعاتی برای اجتناب از محرک‌ها مراجعه کنید. همیشه اپی نفرین به همراه خود داشته باشید و بررسی کنید که آیا داروهای دیگری که مصرف می‌کنید ممکن است در عملکرد آن اختلال ایجاد کنند یا خیر. با خانواده، همکاران و دوستان خود در مورد علائم هشداردهنده و درمان آن صحبت کنید. در این صورت، در زمانی که اتفاقی پیش آمد، شما به طور همه‌جانبه آماده خواهید بود.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040