۱۳ تير ۱۳۹۶

سرطان استخوان، علائم و درمان

۱۳ تير ۱۳۹۶ 2101 بازدیدکننده 1 نظر
سرطان استخوان، علائم و درمان در این مقاله می خوانید

تشخیص زودهنگام سرطان می تواند در درمان آن بسیار موثر باشد. چیزی درباره ی سرطان استخوان می دانید؟ ...

سرطان استخوان، علائم و درمان

گاه سرطان از خود استخوان شروع نمی‌شود و از اعضای دیگر به استخوان منتقل می‌گردد، به این شرایط متاستاز سرطان استخوان گویند. برای مثال ممکن است سرطان از پروستات شروع‌شده و بعد به استخوان گسترش یابد. به این حالت سرطان پروستات با متاستاز استخوان می‌گویند.

 

عوامل خطرزا برای سرطان استخوان

درحالی‌که هنوز تحقیقات نتوانسته‌اند علت اصلی سرطان استخوان را  دریابند اما فاکتورهای خطرناک متعددی وجود دارد که شناخته‌شده‌اند. عواملی که احتمال بروز سرطان استخوان را بالا می‌برند عبارت‌اند از:

 

بیماری‌های استخوان غیر سرطانی

ژنتیک

درمان‌های پرتویی با دوز بالا برای سرطان

سرطان در دیگر اعضای بدن که به استخوان‌ها گسترش یابد

 

علائم سرطان استخوان

پیشرفت در پزشکی برای پزشکان امکان تشخیص بسیاری از سرطان‌ها را در مراحل اولیه فراهم کرده  است، از جمله سرطان سینه، روده، پوست و دهانه‌ی رحم. متأسفانه هیچ  تستی برای تشخیص سرطان استخوان وجود ندارد. بنابراین باید دقت زیادی روی علائم و نشانه‌های سرطان داشته باشید تا در زودترین فرصت ممکن شناسایی گردد.

خوشبختانه ازآنجایی‌که سرطان استخوان اصلی – یعنی سرطانی که از استخوان شروع می‌شود – بسیار کم است، چیزی حدود 0.5 درصد در میان تمام سرطان‌ها، سرطان برای حداقل نیمی از بیماران سریع تشخیص داده خواهد شد. پزشکان علائم کلیدی نشان‌دهنده‌ی سرطان استخوان را بررسی می‌کنند، از جمله:

 

درد

درد در ناحیه‌ای که سرطان رشد کرده است متداول‌ترین نشانه‌ی سرطان است که توسط بیماران مطرح می‌گردد. درد در ابتدا مداوم نخواهد بود و شاید بیاید و برود. درد اغلب شب‌ها یا زمانی که از استخوان استفاده شود شدیدتر خواهد شد. برای مثال درد بازو پس از حمل بار سنگین تشدید می‌یابد یا درد در پا بعد از یک پیاده‌روی طولانی.

 

تورم

نشانه‌ی دیگر سرطان استخوان تورم در ناحیه‌ای است که احساس درد دارید، خصوصاً اگر سرطان در  جایی نزدیک مفصل باشد. شاید فرد یک توده یا برجستگی را حس کند و این بستگی به محل تومور دارد. متأسفانه نشانه‌های سرطان استخوان گاه تا زمانی که سرطان پیشرفت کرده است تشخیص داده نمی‌شوند.

 

ترک خوردن استخوان

اگرچه این علامت کمیاب است اما تومور استخوان می‌تواند استخوان را بخورد، تا جایی که استخوان بسیار ضعیف شده و می‌شکند. این‌گونه شکستگی‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که شما کاری مانند بلند شدن،  چهارزانو زدن یا غلت زدن در رختخواب را انجام می‌دهید. اغلب کسانی که بر اثر سرطان تجربه‌ی شکستگی استخوان را دارند می‌گویند این اتفاق ناگهانی بوده و قبلاً در همان ناحیه درد زیادی داشته‌اند.

 

علائم دیگر

علائم و نشانه‌های دیگر سرطان استخوان در هر نوع دیگر از سرطان مشترک هستند. این علائم عبارت‌اند از کاهش وزن، خستگی، تب، کم‌خونی ( شرایطی که خون نمی‌تواند اکسیژن را به گلبول‌های قرمز برساند )

 

درمان سرطان استخوان

درمان سرطان استخوان بر اساس نوع و مرحله‌ی پیشرفت تعیین خواهد شد. برای مثال سرطانی که از استخوان شروع شود درمان متفاوت از سرطانی دارد که گسترش‌یافته یا متاستاز شده است ( از اندام دیگر به استخوان رسیده است )در کل برای درمان از جراحی به‌تنهایی یا همراه با شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی استفاده می‌شود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040