۱۲ بهمن ۱۳۹۵

چرا بعضی حملات قلبی خاموش اند؟

۱۲ بهمن ۱۳۹۵ 2527 بازدیدکننده 0 نظر
چرا بعضی حملات قلبی خاموش اند؟ در این مقاله می خوانید

حمله‌ی قلبی خاموش نوعی حمله‌ی قلبی است که بدون هیچ علائم قابل‌توجهی ایجاد می‌شود.  ...

چرا بعضی حملات قلبی خاموش اند؟

حمله‌ی قلبی خاموش نوعی حمله‌ی قلبی است که بدون هیچ علائم قابل‌توجهی ایجاد می‌شود و یا حداقل اینکه علائم آن چنان شدیدی ندارد که فرد متوجه آن شود.

 

حمله‌ی قلبی چیست؟

حمله‌ی قلبی

حمله‌ی قلبی شدیدترین شکل از سندروم حاد کرونری است که در آن یک رگ قلب ناگهان با یک لخته‌ی خون مسدود می‌شود. اغلب این اتفاق بر اثر پارگی ناگهانی پلاکت‌ها ایجاد می‌شود.

با حمله‌ی قلبی این انسداد به قدر کافی شدید است تا بتواند باعث مرگ یک بخش از ماهیچه‌ی قلب شود و آن را به بافتی زخمی تبدیل کند.

 

اغلب حمله‌ی قلبی چگونه است؟

علائم حمله‌ی قلبی

بیشتر افرادی که تجربه‌ی حمله‌ی قلبی را داشته اند می دانند مشکلی بسیار حاد است. اغلب آنان درد شدید در قفسه‌ی سینه یا نوعی احساس ناراحتی شدید دیگر در قفسه‌ی سینه خواهند داشت. ازآنجایی‌که ممکن است این درد غیرعادی باشد ( شاید گردن، شانه یا پشت را تحت تاثیر قرار دهد ) نادیده گرفتن آن برای فرد سخت خواهد بود.علائم دیگری نیز اغلب مشاهده می‌شوند، مانند عرق سرد، تنگی نفس و یا داشتن احساسی بد در بدن.

 

حمله‌ی قلبی خاموش

حمله‌ی قلبی بدون علامت

باوجود این علائم شاید برای شما عجیب باشد که برای افراد کمی که دچار حمله‌ی قلبی شده اند این حمله خاموش بوده است. این یعنی حمله‌ی قلبی اتفاق می‌افتد – یک رگ قلبی با لخته‌ی خون مسدود شده و برخی ماهیچه‌های  قلب می‌میرند – بدون اینکه فرد متوجه شود این حمله در حال رخ دادن است.

دلایل متعددی برای بروز حمله‌ی قلبی بدون علامت در برخی افراد وجود دارد. از جمله:

برخی افراد آستانه ی درد بالایی دارند و قدرت تحمل درد در آن‌ها زیاد است. آن‌ها به سادگی به برخی علائمی که برای بقیه شاید بسیار شدید باشد بی توجه می‌مانند.

 

برخی بیماری‌ها – خصوصا دیابت – روی عصب‌هایی که برای درد هستند تاثیر می‌گذارند، بنابراین علائم حمله‌ی قلبی آرام می شوند.

 

در برخی افراد ایسکمی قلبی – کمبود جریان خون به ماهیچه‌های قلب – باعث درد در قفسه‌ی سینه یا هر نوع درد دیگری نخواهد شد. به‌جای آن، این  افراد تنگی نفس، ضعف‌های کوتاه یا علائم غیر مشخص دیگری خواهند داشت که بیشتر افراد آن را به قلب مرتبط نمی‌دانند.

 

برخی افراد – خصوصا اگر علائم مشخص نباشند – به‌خوبی به علائم حمله‌ی قلبی بی توجه می‌مانند و آن را به چیزهایی مانند سرما، ترش کردن معده یا چیزی که خورده اند ربط می‌دهند.

 

حمله‌ی قلبی خاموش چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص حمله‌ی قلبی

ازآنجایی‌که این حمله‌ی قلبی هیچ علامتی ندارد که فرد برای کمک‌های پزشکی اقدام کند تشخیص آن تنها بعد از اتفاق افتادن خواهد بود – بعد از آنکه آسیب وارد شده است. پزشک آسیب قلبی را با تست های نوار قلب تشخیص خواهد داد.

 

تشخیص حمله‌ی قلبی خاموش به چه معناست؟

درمان حمله‌ی قلبی

زمانی که شما حمله‌ی قلبی خاموش داشته‌اید دو حقیقت مهم وجود دارد. اول اینکه دچار بیماری شریان کرونری شده‌اید. دوما علائم شما نمی‌توانند معیاری برای تشخیص شدت بیماری یا نوع درمان آن باشند. نبود علائم نشان خواهد داد که مشخص نیست درمان برای شما کار کرده و یا مشکل قلبی تان به یک وضعیت ثابت رسیده است.

اگر دچار حمله‌ی قلبی خاموش شده‌اید درمان شما همانی است که برای فردی انجام می‌شود که از حمله‌ی قلبی نجات یافته است – درمان باید با هدف کاهش خطر حملات قلبی  بعدی باشد، از ایسکمی قلبی مجدد جلوگیری کند، مانع از کار افتادن قلب شود و جلوی مرگ بر اثر آریتمی های قلبی را بگیرد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040