۲۳ آذر ۱۳۹۵

آیا دچار اختلال عاطفی فصلی هستید؟

۲۳ آذر ۱۳۹۵ 2380 بازدیدکننده 0 نظر
آیا دچار اختلال عاطفی فصلی هستید؟ در این مقاله می خوانید

آمدن زمستان می‌تواند برای بسیاری از افراد با مشکل همراه باشد. اما کدام علائم نشان می‌دهند شما دچار اختلال عاطفی فصلی شده‌اید؟ ...

آیا دچار اختلال عاطفی فصلی هستید؟

اختلال عاطفی فصلی چیست و چه کسانی گرفتار می‌شوند؟

اختلال عاطفی فصلی با افسردگی ناشی از آمدن فصل خاصی از سال شناخته می‌شود که اغلب زمستان است. باید دقت داشته باشد این اختلال فراتر از احساس خستگی عادی یا دوست نداشتن زمستان است. این اختلال نوعی افسردگی است که با شروع پاییز یا زمستان شروع‌شده و اغلب در طول بهار یا تابستان از بین می رود.

درحالی‌که اختلال عاطفی فصلی می‌تواند برای هرکس اتفاق بیفتد اما افراد خاصی نسبت به دیگران بیشتر مستعد هستند. این اتفاق بیشتر برای کسانی می‌افتد که از خط استوا دورند ( شاید ساعات طولانی تاریکی هوا مقصر باشد)، کسانی که بین 15 تا 55 سال سن دارند ( خطر ابتلا برای اولین بار با افزایش سن کم می‌شود ) و در زنان.

 

خستگی و ضعف ماهیچه‌ها

اگر حس کردید در زمستان دوست دارید به  خواب زمستانی بروید این می‌تواند نشانه‌ی اختلال عاطفی فصلی باشد. خوابیدن زیاد و احساس خستگی مداوم می‌تواند از نشانه‌های این اختلال باشد. در واقع خستگی مداوم، نداشتن انرژی و خواب بیش از حد پرچم‌های قرمز هستند. احساس ضعف زیاد در ماهیچه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از اختلال عاطفی فصلی باشد.

 

حس زودرنجی، تغییر روحیه و نگرانی

اگر حس می‌کنید در زمستان دیگر خودتان نیستید – نگرانید، حساس شده‌اید یا سریع تر از اوقات دیگر عصبانی می‌شوید، این تغییرات روحی می‌توانند نشانه‌ی اختلال عاطفی فصلی باشند.احساس گیجی زیاد می‌تواند حس دیگری باشد که باید به آن دقت داشته باشد. کارهایی که قبلاً به سادگی انجام می داده‌اید، مانند رفتن به جلسات، انجام کارهای خانه یا پرداخت قبوض، ناگهان برای شما بسیار سخت و گیج‌کننده شده‌اند.

 

مشکل در تمرکز

توانایی فکر کردن و حفظ تمرکز مشکل دیگری برای افراد دچار این اختلال است و این می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود. ناتوانی در تمرکز می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در محل کار شود، مثلاً کاهش تمرکز، باروری، علاقه و خلاقیت. نتیجه‌ی این‌ها مشکلات شخصی در محل کار، افزایش غیبت در کار و ترک کار خواهد بود.

 

افزایش اشتها و زیادشدن وزن

افراد زیادی با این اختلال زیاد می‌خورند و خصوصاً میل به کربوهیدرات‌ها پیدا می‌کنند، مانند نان یا پاستا. این امر باعث افزایش وزن شما خواهد شد.

 

درمان اختلال عاطفی فصلی

خبر خوب این است که این اختلال قابل‌درمان است. متداول‌ترین شکل درمان نور درمانی است و تغییراتی در زندگی مانند مدیتیشن، مصرف مکمل‌های ویتامین D، ورزش کافی و رفتن به سفر.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040