۶ تير ۱۳۹۵

سرطان خون

۶ تير ۱۳۹۵ 3530 بازدیدکننده 0 نظر
سرطان خون در این مقاله می خوانید

سرطان خون در واقع سرطان بافت‌های سازنده‌ی خون در بدن است. انواع متفاوتی از سرطان خون وجود دارد. درمان این سرطان پیچیده است و به نوع آن بستگی دارد. ...

سرطان خون

سرطان خون در واقع سرطان بافت‌های سازنده‌ی خون در بدن است، از جمله مغز استخوان و سیستم لنفاوی. انواع متفاوتی از سرطان خون وجود دارد. برخی انواع در کودکان رایج‌ترند و برخی دیگر در بزرگ‌سالان.

سرطان خون اغلب شامل گلبول‌های سفید خون خواهد شد. گلبول‌های سفید مبارزه کنندگان با عفونت‌اند – آن‌ها به‌صورت طبیعی رشد کرده و به شکل منظمی تقسیم می‌شوند، به همان شکلی که بدن نیاز دارد. اما در افرادی که به سرطان خون مبتلا هستند مغز استخوان گلبول‌های سفید را غیرعادی می‌سازد، این گلبول‌ها دیگر عملکرد صحیحی نخواهند داشت.

درمان سرطان خون پیچیده است و به نوع سرطان و فاکتورهای دیگر بستگی دارد. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند درمان را موفق سازد.

 

علائم

علائم سرطان خون متغیرند و به نوع آن بستگی دارند. علائم رایج سرطان خون عبارت‌اند از :

تب یا لرز

خستگی مداوم، ضعف

عفونت‌های مکرر یا حاد

کاهش وزن بدون دلیل

تورم غدد لنفاوی، بزرگ شدن کبد یا طحال

خونریزی یا کبودی‌های سریع

خونریزی مکرر از بینی

نقاط قرمز کوچک در پوست

تعریق زیاد، خصوصاً شب‌ها

درد یا حساسیت استخوان‌ها

 

چه زمانی نزد پزشک برویم

اگر هرگونه علامت دائمی یا نشانه‌ای که شما را نگران می‌کرد حتماً سری به پزشکتان بزنید. علائم سرطان خون اغلب زیاد واضح نیستند. شاید شما به علت تشابه علائم با مشکلاتی مانند آنفولانزا یا دیگر بیماری‌ها توجه زیادی به آن نداشته باشید. در موارد اندک، در آزمایش خونی که برای بیماری‌های دیگر انجام می‌شود سرطان خون تشخیص داده خواهد شد.

 

علت سرطان خون

دانشمندان علت دقیق سرطان خون را نمی‌دانند. این بیماری ترکیبی از ژنتیک و فاکتورهای محیطی خواهد بود. در کل سرطان خون زمانی ایجاد می‌شود که برخی گلبول‌های سفید در DNA خود دچار جهش می‌شوند – دستورالعملی داخل هر گلبول سفید که راهنمایی برای فعالیت آن است. شاید تغییرات دیگری در سلول‌ها ایجاد شود که منجر به سرطان خون می‌شوند و هنوز کشف نشده‌اند.

اختلالات خاصی باعث رشد و تقسیم سریع سلول‌ها شده و برای ادامه‌ی حیات، سلول‌های عادی خواهند مرد. به‌مرورزمان این سلول‌های غیرعادی می‌توانند سلول‌های سالم خون در مغز استخوان را از بین ببرند و باعث کمتر شدن تعداد گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و پلاکت‌های سالم می‌شوند. درنتیجه‌ی آن علائم سرطان خون آشکار خواهد شد.

 

آزمایش‌ها و تشخیص

تست فیزیکی

پزشک شما به دنبال علائم فیزیکی سرطان خون خواهد بود، مانند رنگ‌پریدگی پوست، تورم غدد لنفاوی و بزرگ شدن کبد و طحال.

 

تست خون

با نگاه به نمونه‌ی خون پزشک بررسی می‌کند آیا گلبول‌های سفید و پلاکت‌های شما عادی‌اند یا نه.

 

تست مغز استخوان

پزشک شما شاید گرفتن نمونه‌ی مغز استخوان از استخوان لگن را تجویز کند. با استفاده از یک سوزن باریک و بلند نمونه گرفته خواهد شد. نمونه جهت بررسی وجود سلول‌های سرطانی خون به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. تست‌های مشخصی روی سلول‌های سرطانی می‌تواند مشخصه‌هایی را نشان دهد که برای ارزیابی درمان پیشنهادی در نظر گرفته می‌شوند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040