۲۵ خرداد ۱۳۹۵

گل مژه، علائم و درمان

۲۵ خرداد ۱۳۹۵ 2399 بازدیدکننده 0 نظر
گل مژه، علائم و درمان در این مقاله می خوانید

گل‌مژه، برآمدگی شکل‌گرفته‌ای روی پلک است که بر اثر بسته شدن غدد ایجاد می‌شود. گل‌مژه انواع متفاوت داشته و گاه نیاز به درمان دارویی دارد. ...

گل مژه، علائم و درمان

چه چیزی باعث گل‌مژه می‌شود؟

گل‌مژه زمانی ایجاد می‌شود که یک غده در رو یا داخل پلک مسدود می‌شود.  این اتفاق زمانی می‌افتد که غده بر اثر زخم در بافت یا وجود ماده‌ی خارجی مانند لوازم‌آرایشی یا گردوغبار مسدود می‌شود. همچنین ممکن است غلیظ شدن ماده‌ی تولیدی در غده باعث شود حرکت مواد داخل آن کند شده یا کلاً متوقف شوند.

 

خطرات گل‌مژه چیست؟

گل مژه

رایج‌ترین خطر گل‌مژه خروج آهسته‌ی ماده‌ی سبوم ( ماده‌ی چربی ) از غدد میبومین است که اغلب در عفونت‌های شدید دیده می‌شود و به‌عنوان اختلال در کار غدد میبومین شناخته می‌شود. این اختلال اغلب با آکنه‌ی روزاسه روی گونه و بینی همراه است، اما گاه می‌تواند علامت دیگری نداشته باشد.

 

علائم گل‌مژه کدام اند؟

علائم گل مژه

علائم گل‌مژه عبارت‌اند از:

احساس جسم خارجی( خصوصاً زمان پلک زدن )

فشار و گاه درد در محل برآمدگی

اگر سبوم یا چرک از گل‌مژه به تمام سطح چشم انتشار یابد ممکن است تاری دید ایجاد شود

وجود برآمدگی روی مژه

قرمزی

تورم و باد کردن پلک

تشخیص گل‌مژه

 

پزشک پلک شما را معاینه می‌کند تا محل باز شدن غده‌ی مسدود شده را مشخص کند. این کار کمک می‌کند بتواند نوع گل‌مژه را تشخیص دهد. همچنین به وجود نشانه‌هایی از زخم، جسم خارجی و عفونت شدید نگاه می‌کند.

پزشک بررسی می‌کند که غده چرک نکرده باشد. تشخیص عفونت بسیار مهم است زیرا ممکن است به پوست و بافت اطراف چشم و حتی داخل خود آن منتقل شود.

 

درمان گل‌مژه چیست؟

درمان گل مژه

گل‌مژه اغلب بعد از چند روز بهبودیافته و نیاز به درمان خاصی ندارد. کمپرس گرم می‌تواند به نرم شدن ماده‌ی داخل غده کمک کرده و اجازه دهد محتویات داخل آن به‌طور طبیعی خشک شوند.  هیچ‌گاه گل‌مژه را فشار نداده و سعی نکنید سوراخ کنید زیرا ممکن است زخم شود. اگر پس از چند روز بهبودی نداشتید به پزشک مراجعه کنید، ممکن است نیاز به یک جراحی کوچک باشد. اگر عفونتی وجود دارد باید حتماً آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مصرف کنید تا گسترش نیابد.

 

پیشگیری از گل‌مژه

بهترین پیشگیری بدر مقابل گل‌مژه تمیز نگه‌داشتن پلک و مژه است. یک رژیم غذایی سالم و سرشار از اسیدهای چرب امگا3 می‌تواند عملکرد غدد میبومین را بهبود بخشد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040