۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵

سندروم روده تحریک پذیر

۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ 2423 بازدیدکننده 0 نظر
سندروم روده تحریک پذیر در این مقاله می خوانید

سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر اختلالی در عملکرد روده‌هاست. نتیجه‌ی این بد عمل کردن روده‌ها دردهای شکمی همراه با یبوست، اسهال و یا بروز هردو به‌صورت متناوب است. ...

سندروم روده تحریک پذیر

علائم سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

علائم سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

نشانه‌ی رایج سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر دردهای شکمی همراه با یبوست، اسهال و یا هردوست. درد و تغییرات در عادات دفع می‌تواند ملایم بوده و در فعالیت‌های روزانه‌ی فرد اختلالی ایجاد نکند و یا درد شدید بوده و فعالیت‌های فرد مبتلا را محدود کند. اسهال متناوب باعث می‌شود مداوم دنبال جایی باشید که به سرویس بهداشتی دسترسی داشته باشد.

 

علت سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

علت سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

علت اصلی سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر شناخته‌نشده است. گفته می‌شود علت آن فعالیت غیرعادی ماهیچه‌های روده و اعصابی است که ماهیچه‌ها را کنترل می‌کند. این‌ها می‌تواند باعث بروز الگوهای انقباضی در ماهیچه‌های روده شود که نتیجه‌ی آن درد، یبوست و یا اسهال خواهد بود. این فعالیت غیرعادی ماهیچه‌های روده‌ای را حتی زیر میکروسکوپ هم نمی‌توان دید.

 

چه کسانی در خطر IBS قرار دارند؟

علت سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر در زنان رایج‌تر از مردان است، چیزی حدود دو برابر. باوجودی که نشانه‌ها در هر سنی ممکن است آشکار شوند اما رایج‌ترین سن شروع آن در حدود 20 سالگی است. به نظر می‌رسد احتمال ابتلا در کسانی که این بیماری در نزدیکانشان بوده است بیشتر می‌باشد. نگرانی و استرس سبب بروز IBS نمی‌شوند اما می‌توانند علائم آن را تشدید کنند.

 

تشخیص سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

تشخیص سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

هیچ آزمایشی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. اغلب در مبتلایان فعالیت ماهیچه‌های روده بررسی‌شده و غیرعادی دیده می‌شود. بیشتر اوقات تشخیص از روی علائم رایج است، دردهای شکمی با یبوست، اسهال و یا هردو. ازآنجایی‌که دیگر اختلالات و مشکلات روده نیز می‌توانند باعث این مشکل شوند اغلب نیاز است آزمایش‌های دیگری انجام شود تا مطمئن شد مشکلات روده‌ای دیگری وجود ندارد.

 

IBS چگونه بر زندگی روزانه اثرگذار است؟

تشخیص سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

زمانی که علائم سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر خفیف‌اند در فعالیت‌های روزانه‌ی فرد تداخلی ایجاد نمی‌کنند. زمانی که این علائم حاد می‌شوند زندگی فرد را محدود می‌سازند زیرا درد و یا نیاز مداوم برای اجابت مزاج فرد را اذیت می‌کند. ممکن است این افراد به علت زیاد رفتن به سرویس بهداشتی از حضور در جمع خجالت بکشند.

 

استرس و سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

استرس و سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

استرس علائم سندروم روده را بدتر می‌کند همان‌طور که روی علائم بیماری‌های دیگر تأثیر منفی دارد.اما علت اصلی بروز بسیاری از این اختلالات استرس نیست. بااین‌وجود کم کردن میزان استرس تلاشی منطقی بری بهبود علائم سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر است. گاهی کاهش استرس برای آرام شدن بیمار کافی است اما اغلب به بیشتر از این‌ها برای تسکین علائم شدید نیاز است.

 

محرک‌های سندروم روده

محرک‌های سندروم روده

باید هر فاکتوری که محرک بروز علائم سندروم روده در شما است را شناسایی کنید، فعالیت‌های خاص، غذاهای خاص و حتی برخی داروها. داشتن نظارت روی رژیم غذایی‌تران به شما کمک می‌کند غذاهایی را تشخیص دهید که علائم شما را تشدید می‌کند. شاید لازم باشد برخی خوراکی‌ها را کنار بگذارید.

 

عرق نعناع برای تسکین سندروم روده

تسکین سندروم روده

روده از ماهیچه‌هایی ساخته‌شده است که به آن ماهیچه‌ی نرم می‌گویند. یکی از تسکین‌دهنده‌های قوی ماهیچه‌ی نرم عرق نعناع است. برای بیماران مبتلا به سندروم روده عرق نعناع برای تسکین علائم بسیار اثربخش است. بهتر است از عرق نعناع طبیعی استفاده کنید زیرا عرق نعناع مصنوعی اثر نخواهد داشت.

 

روان‌درمانی برای سندروم روده

درمان سندروم روده

ازآنجایی‌که استرس علائم سندروم روده را بدتر می‌کند تلاش برای کاهش استرس با هر روشی خوب است. یکی از استراتژی‌های مدیریت استرس رفتاردرمانی شناختی است، نوعی روان‌درمانی.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040