۸ ارديبهشت ۱۳۹۵

پایین بودن سطح تستوسترون، علائم، عوامل و درمان

۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ 3939 بازدیدکننده 0 نظر
پایین بودن سطح تستوسترون، علائم، عوامل و درمان در این مقاله می خوانید

تستوسترون هورمونی است که مربوط به رشد ماهیچه و صفات مردانه است. کاهش میزان این هورمون می تواند با مشکلاتی همراه شود. ...

پایین بودن سطح تستوسترون، علائم، عوامل و درمان

تستوسترون چیست؟

تستوسترون هورمونی است که مربوط به رشد ماهیچه و صفات مردانه است. این هورمون سوخت رابطه‌ی جنسی بوده و به حجم ماهیچه‌های مردانه می‌افزاید. همچنین حالات روحی فرد و قدرت استخوان‌ها را تنظیم می‌کند.

 

سن و سطح تستوسترون

پایین بودن سطح تستوسترون

با افزایش سن مردان سطح تستوسترون کاهش می‌یابد. گاهی کاهش میزان این هورمون " یائسگی مردان " نامیده می‌شود زیرا برای برخی از آنان با علائمی همچون حساسیت پذیری، کاهش علاقه به میل جنسی و گرگرفتگی همراه است. برای بسیاری از مردان کاهش میزان این هورمون هیچ عوارضی در پی نخواهد داشت.

 

پایین بودن تستوسترون و بدن

پایین بودن سطح تستوسترون

در برخی مردان پایین بودن سطح هورمون تستوسترون می‌تواند سبب بروز تغییرات چشمگیری شود. این تغییرات عبارت‌اند از کاهش حجم ماهیچه‌ها، ریختن مو، بزرگ شدن سینه‌ها و بیضه‌های کوچک‌تر و نرم‌تر.

 

تأثیر سطح پایین تستوسترون بر استخوان‌ها

تأثیر سطح پایین تستوسترون

باوجودی که اغلب زنان دچار پوکی استخوان می‌شوند این اتفاق ممکن است برای مردانی که سطح هورمون تستوسترون کمی دارند نیز بیفتد. تستوسترون پایین می‌تواند باعث نازک و ضعیف شدن استخوان‌ها و احتمال شکستگی بیشتر آن‌ها شود.

 

تستوسترون پایین و رابطه‌ی جنسی

تأثیر سطح پایین تستوسترون

همیشه کم بودن میزان تستوسترون با رابطه‌ی جنسی تضاد ندارد اما امکان این مشکل وجود دارد. برخی مردان با تستوسترون پایین ممکن است تجربه‌ی کاهش میل جنسی را داشته باشند درحالی‌که برای برخی دیگر اصلاً این‌گونه نیست.

 

تستوسترون، حالت روحی و قدرت تفکر

عوارض سطح پایین تستوسترون

برخی تغییرات که بر اثر پایین بودن سطح تستوسترون رخ می‌دهند علائم خاصی دارند که شاید زیاد قابل‌تشخیص نباشد مانند زودرنجی، تغییرات حالات روحی، تمرکز کم، احساس خستگی و نداشتن انرژی.

 

تستوسترون کم و ناباروری

عوارض سطح پایین تستوسترون

یکی از مهم ترین عملکردهای بدن که تستوسترون در آن نقش مهم دارد تولید اسپرم است. سطح تستوسترون زمانی که پایین بیاید تعداد اسپرم ها کم می‌شود. اگر تعداد اسپرم خیلی کم باشد ممکن است فرد نتواند پدر شود.

 

عامل پایین بودن سطح تستوسترون چیست؟

علت پایین بودن سطح تستوسترون

افزایش سن متداول ترین دلیل کاهش سطح تستوسترون در مردان است، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد. برخی دلایل رایج دیگر عبارتند از :

دیابت نوع دو

بیماری کلیه

بیماری کبد

بیماری مزمن انسدادی ریه

مشکلات بیضه

مشکلات غدد هیپوفیز

شیمی درمانی

درمان های استروئید

 

آزمایش پایین بودن سطح تستوسترون

آزمایش سطح تستوسترون

تست تستوسترون با گرفتن نمونه‌ی خون فرد در اول صبح انجام می‌شود، زمانی که میزان این هورمون در بالاترین سطح است. شاید پزشک بخواهد برای اطمینان چند روز بعد تست دیگری انجام دهید تا ثبات سطح هورمون اندازه‌گیری شود.

 

درمان پایین بودن تستوسترون

درمان پایین بودن تستوسترون

اگر سطح تستوسترون شما پایین تشخیص داده شود پزشک به شما پیشنهاد می‌دهد نزد متخصصی مانند اورولوژیست و یا متخصص غدد بروید. همه ی افراد نیاز به درمان خاص ندارند. متخصص در درمان شما را راهنمایی کرده و تشخیص می‌دهد کدام روش درمانی برای شما بهتر است.

 

چه کسانی نباید تستوسترون مصرف کنند؟

درمان پایین بودن تستوسترون

برخی مردان به دلیل شرایط بدنی و سلامت نمی توانند درمان های تستوسترون را داشته باشند. مردانی که سرطان پروستات، سینه، وقفه‌ی تنفسی در خواب، گلبول های قرمز زیاد در خون و بیماری‌های قلبی کنترل نشده دارند نباید از درمان های تستوسترون استفاده کنند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040