۱ ارديبهشت ۱۳۹۵

همه چیز درباره ی انحراف شست پا

۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ 3817 بازدیدکننده 0 نظر
همه چیز درباره ی انحراف شست پا در این مقاله می خوانید

اگر انحراف شست دارید و به دنبال اطلاعاتی مرتبط هستید این مقاله به شما کمک خواهد کرد. در اینجا لیستی از نکاتی آورده شده است که به شما در این مشکل کمک می‌کند. ...

همه چیز درباره ی انحراف شست پا

انحراف شست استخوان رشد یافته نیست

علت انحراف شست

بیشتر افراد اشتباهاً تصور می‌کنند انحراف شست بر اثر رشد استخوان است، اما این موضوع تا حدودی درست است. در انحراف شست استخوان برجسته‌ی شست در پایین انگشت بیرون می‌زند. اغلب علت آن بر اثر شرایطی است که مفصل شست پا و استخوان‌ها از داخل به پوست فشار وارد می‌کنند. رشد زیاد از حد استخوان نیز می‌تواند به‌اندازه‌ی انحراف شست اضافه کند اما به‌ندرت رشد استخوان به‌تنهایی عامل انحراف شست است.

 

انحراف شست اندازه‌های متفاوتی دارد

علت انحراف شست

انحراف شست در ابعاد متفاوتی ظاهرشده و پیش‌رونده است. اغلب این انحراف در اندازه‌ی کوچک آغازشده و به‌تدریج رشد می‌کند. زمان رشد آن متغیر است. در برخی موارد رشد انحراف می‌تواند سریع بوده و گاه در طول چند سال بدتر می‌شود. برخی انحراف‌های شست برای همیشه کوچک می‌مانند، درحالی‌که برخی دیگر به‌تدریج بزرگ‌تر می‌شوند. همیشه درد مرتبط با اندازه‌ی انحراف نیست. گاه با انحراف‌های شست بسیار کوچک درد شدیدی همراه است و گاه انحراف بزرگ بوده اما اصلاً دردی ندارد.

 

انحراف شست می‌تواند شکل پا را تغییر دهد

علت انحراف شست

اگر انحراف شست پیش رود برجستگی انحراف بیشتر می‌شود و گاه همراه با خم شدن انگشت شست به سمت انگشت دوم خواهد بود. انگشت شست می‌تواند جای انگشت دوم پا را تغییر دهد و ممکن است انگشت شست روی انگشت دوم قرار گیرد اما در بیشتر مواقع زیر آن می‌رود. در این وضعیت انگشت دوم جایش عوض می‌شود. ممکن است انگشت دوم روی شست متمایل شده و باقی‌مانده‌ی انگشت‌ها نیز به همان سمت متمایل شوند. در برخی موارد این شرایط باعث می‌شود قوس انگشتان دیگر نیز با پیشرفت انحراف شست برجسته شود.

 

انحراف شست ریشه‌ی ارثی دارد

علت انحراف شست

گفته می‌شود انحراف شست ریشه‌ی ارثی دارد و در اعضای خانواده منتقل می‌شود. انحراف شست در زنان بیشتر از مردان است. تنها به خاطر اینکه مادربزرگتان انحراف شست داشته است شما هم صد در صد نخواهید داشت اما استعداد آن در شما وجود دارد.

 

کفش پاشنه‌دار انحراف شست را بدتر می‌کند

انحراف شست

بیشتر پزشکان می‌گویند کفش‌های پاشنه‌دار و نوک‌تیز برای سلامت پا و ایجاد انحراف شست نامناسب‌اند. پاشنه‌های بلند پا را در حالتی غیرعادی قرار می‌دهد و موجب افزایش فشار روی قسمت زیرین پنجه می‌شود که می‌تواند زمینه‌ساز انحراف شست باشد. پاشنه‌های بلند می‌تواند باعث سفت شدن ماهیچه‌ی ساق پا شود. کفش‌های نوک‌تیز با هل دادن انگشت شست باعث بدتر شدن وضعیت انحراف شست خواهند شد.

 

محصولات درمانی می‌توانند درد را تسکین دهند

درمان انحراف شست

محصولات تجاری متفاوتی برای درمان درد انحراف شست و همچنین محدود کردن پیشرفت آن در دسترس‌اند. پدهایی برای تسکین فشار مستقیم از کفش به پا وجود دارند. محصولاتی که برای ایجاد فاصله میان انگشت شست هستند می‌توانند انگشت بزرگ را به عقب هل دهند تا در زاویه‌ی مناسبی قرار گیرد. محصولاتی که برای پشتیبانی از قوس پا هستند زاویه‌ی استخوان پا را بهتر کرده و می‌توانند جلوی پیشرفت انحراف شست را بگیرند. این محصولات ممکن است نتوانند انحراف شست را درمان کنند اما می‌توانند در کنترل علائم آن مؤثر باشند.

 

تمامی جراحی‌های انحراف شست مشابه نیستند

جراحی انحراف شست

بیش از 100 جراحی متفاوت برای درمان انحراف شست وجود دارد که امروزه تنها برخی از آن‌ها مورداستفاده‌اند. جراحی انحراف شست برای مواردی که میزان انحراف استخوان در آن بیشتر است با انحراف‌های کوچک متفاوت می‌باشد.

 

جراحی شست نیازی به گچ ندارد

جراحی انحراف شست

تکنیک‌های مدرن برای جراحی انحراف شست به پزشکان اجازه داده است تا گچ را از کار خود حذف کنند. ازآنجایی‌که در جراحی انحراف‌های شست بزرگ  نیاز است بیشتر روی استخوان کار شود در قدیم گچ گرفتن پا برای ثابت کردن استخوان تا زمان ترمیم آن ضروری بود. جراحی‌های ایمپلنت مدرن و حرفه‌ای امروزه می‌تواند گاه به پزشک اجازه دهد گچ را حذف کنند زیرا استخوان از داخل ثابت نگه‌داشته می‌شود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040