۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴

همه چیز درباره هموروئید یا بواسیر

۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ 5933 بازدیدکننده 0 نظر
همه چیز درباره هموروئید یا بواسیر در این مقاله می خوانید

هموروئید رگ‌های خونی هستند که در ماهیچه‌های نرم دیواره‌ی مقعد قرار دارند.  هموروئید زمانی تبدیل به بیماری می‌شود که این رگ‌ها شروع به تورم، خارش، درد یا خونریزی کنند. ...

همه چیز درباره هموروئید یا بواسیر

دلیل ابتلا به بیماری هموروئید چیست؟

 علت هموروئید

تورم هموروئید زمانی رخ می‌دهد که فشار در رگ‌های کوچک زیاد شده  و سبب می‌شود رگ‌های هموروئید متورم شده و خونریزی کنند. این امر سبب افزایش اندازه‌ی رگ‌ها شده و منجر به پیدایش این علائم می‌شود. افزایش فشار ممکن است به دلایل متعددی رخ دهد:

کمبود فیبر در رژیم غذایی

چاقی

اسهال

سرطان روده

جراحی مقعد

آسیب به نخاع

 

نشانه‌های هموروئید چیست؟

 نشانه های بواسیر

رایج‌ترین نشانه‌های بیماری هموروئید عبارت‌اند از :

خونریزی دردناک

تورم مقعد

درد

احساس سوزش و وجود یک توده در مقعد

 

نشانه های هموروئید

زمانی که یک هموروئید داخلی متورم ‌شود می‌تواند موجب تورم گردد. این شرایط درد ندارد زیرا هیچ رشته‌ی حساس به درد متصل به رگ‌های بالای خط شانه وجود ندارد.

تورم هموروئید منجر به تراوش ماده‌ای می‌شود که موجب التهاب در پوست اطراف مقعد شده و سبب احساس سوزش یا خارش می‌گردد.

 

نشانه های هموروئید

هموروئید خارجی متفاوت است زیرا این رگ‌های هموروئید زیر  پوست  قرارگرفته و در نزدیکی خود رشته‌های عصبی حساس به درد را دارند. هموروئید خارجی زمانی روی می‌دهد که یک رگ اصلی هموروئید از زیر پوست خارج‌شده و براثر کشیده شدن روی پوستی که روی رگ قرارگرفته بود درد شدیدی می‌گیرد. در این شرایط یک توده‌ی بزرگ در مقعد احساس می‌شود.

 

هموروئید چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 تشخیص هموروئید

نشانه‌های رایج هموروئید شامل تورم، درد، پری مقعد یا توده‌ای در مقعد و خونریزی است. تشخیص این بیماری با گرفتن تاریخچه‌ای از بیمار و تست‌های فیزیکی صورت می‌گیرد. این تاریخچه ممکن است روی نشانه‌های رایج متمرکز شود مانند یبوست و سختی در اجابت مزاج. سؤالات دیگری نیز ممکن است برای یافتن علل دیگر خونریزی مقعدی پرسیده شود، مانند تومور، بیماری التهاب روده یا خونریزی دستگاه گوارش.    

 

روش درمان هموروئید چیست؟

 درمان هموروئید

روش‌های متفاوتی برای درمان هموروئید وجود دارد، از رژیم غذایی گرفته تا جراحی. شما را با این روش‌ها آشنا می‌کنیم.

 

رژیم غذایی

درمان هموروئید

پیشنهاد می‌شود افراد مبتلابه هموروئید از مواد غذایی دارای فیبر زیاد استفاده کنند تا مقعد آن‌ها نرم شود. فیبر در مواد غذایی بسیاری یافته می‌شود مانند میوه‌های تازه یا خشک‌شده، سبزیجات، غلات و حبوبات.

 

نشستن در آب گرم

درمان هموروئید

سه بار در روز به مدت 15 تا 20 دقیقه در یک وان آب گرم بنشینید. این کار ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. دقت داشته باشید پس از حمام حتماً اطراف مقعد را کاملاً خشک‌کنید تا حساسیت به پوست اطراف آن را به حداقل برسانید.

 

اسکلروتراپی

درمان هموروئید

در طی اسکلروتراپی یک مایع به هموروئید تزریق می‌شود. خون در رگ‌ها منعقدشده، رگ‌ها متورم گشته و درنهایت زخمی ایجاد می‌شود. ممکن است پس از اسکلروتراپی درد داشته باشید اما اغلب پس از یک روز درد شما از بین می‌رود.

 

انعقاد حرارتی

درمان بواسیر

این فرآیند بافت اطراف رگ‌های هموروئید را خراب می‌کند و سبب می‌شود شکاف یا زخمی در این بافت ایجاد گردد. این روش برای هموروئید نوع اول، دوم و سوم استفاده می‌شود.

 

دارو

درمان بواسیر

داروهایی که برای درمان هموروئید استفاده می‌شوند به شکل کرم،ژل، شیاف، پماد، فوم و پد در دسترس هستند.

 

داروهای ملین

درمان بواسیر

این داروها ممکن است به شما کمک کنند اما درزمانی که به هموروئید مبتلا هستید حتی مدفوع مایع نیز ممکن است سبب التهاب و عفونت مقعد گردد.

 

بستن رگ با باندهای لاستیکی

درمان بواسیر

قانون بستن رگ با باند لاستیکی این است که پایه‌ی رگ هموروئید با یک نوار لاستیکی محکم بسته می‌شود. بافت جداشده توسط باند مرده و با زخمی جایگزین می‌شود که سبب بهبود فرد خواهد شد.

 

جراحی

درمان بواسیر

اکثر بیماران مبتلابه هموروئید با روش‌هایی جز جراحی درمان می‌شوند. زیرا روش‌های دیگر نسبت به جراحی درد و پیچیدگی  کمتری دارند.

 

هموروئیدکتومی

درمان بواسیر

در طی هموروئیدکتومی، هموروئید داخلی و خارجی قطع می‌شوند. زخم‌هایی که براثر جدا شدن این رگ‌ها ایجاد می‌شوند به هم بخیه شده و یا باز گذاشته می‌شوند. نتیجه‌ی کار در هردو روش یکسان است

 

پیشگیری از هموروئید

بهترین روش برای درمان هموروئید این است که مقعد خود را نرم نگه‌دارید تا مدفوع به‌راحتی از آن عبور کرده و نیاز به فشار زیاد نباشد. خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد و نوشیدن زیاد مایعات ( 6 تا 8 لیوان در هرروز ) کمک می‌کند تا مقعد شما نرم بماند.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040