۱۶ بهمن ۱۳۹۳

آشنایی با خال‌های بی‌ضرر پوستی

۱۶ بهمن ۱۳۹۳ 7346 بازدیدکننده 0 نظر
آشنایی با خال‌های بی‌ضرر پوستی در این مقاله می خوانید

خال‌ها توده‌های رنگی و غیر سرطانی در پوست هستند که در هرجایی در سطح پوست و هر فردی می‌توانند وجود داشته باشند. اما کدام یک از این خال ها بی خطر هستند؟ ...

آشنایی با خال‌های بی‌ضرر پوستی

اغلب پزشک‌ها با استفاده از ذره‌بین ویژگی‌های خال‌های پوستی را بررسی می‌کنند. لازم است بتوانیم خال‌های معمولی (nevi) را از ملانوما (سرطان پوست خطرناک) تشخیص دهیم. ملانوما نیز توده رنگی در پوست است اما ویژگی‌هایی دارد که آن را از خال‌های معمولی متمایز می‌کند. خال‌های معمولی ازنظر رنگ و شکل یکدست بوده و در طول زمان هیچ رشدی ندارند و یا رشد آن‌ها بسیار کم است.

 

خال جانکشنال (Junction Nevus)

خال‌های بی‌ضرر پوستی

شکل: خال جانکشنال

 

بیشتر کودکان هنگام تولد خالی ندارند. خال‌ها در حدود دوسالگی به‌صورت خال جانکشن پدیدار می‌شوند. این خال‌ها مسطح بوده و تنها کمی بالاتر از سطح پوست برجسته می‌شوند (شبیه کک‌ومک). رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا سیاه مایل به قهوه‌ای است. خال جانکشن معمولاً کمتر از 6.2 میلی‌متر قطر دارد و معمولاً بدون مو است که بین لایه درم و اپی درم تشکیل می‌شود.

 

خال مرکب (Compound Nevus)

 خال‌های بی‌ضرر پوستی

شکل: خال هاله‌ای (از انواع خال‌های مرکب)

 

خال مرکب خال کمی برجسته است که گرد یا تخم‌مرغی شکل بوده و رنگ آن به رنگ پوست یا قهوه‌ای است. سطح این خال می‌تواند صاف یا نامنظم، شبیه زگیل باشد و مو در سطح آن ممکن است رشد کند. این خال‌ها کوچک بوده و معمولاً قطرشان کمتر از 6.2 میلی‌متر است. خال مرکب با افزایش سن به‌آرامی برجسته‌تر می‌شود. یک نوع از این خال، خال هاله‌ای (halo nevus ) خوانده می‌شود که ناحیه اطراف آن هاله‌ای بدون رنگ است.

 

خال جلدی (Dermal Nevus)

 خال‌های بی‌ضرر پوستی

شکل: خال جلدی

 

خال جلدی نسبت به خال ترکیبی برجسته‌تر است و اغلب گنبدی شکل است. خال جلدی با پایه ساقه مانند و انتهای حبابی شکل اغلب در گردن، بالاتنه یا کشاله ران ایجاد می‌شود. خال جلدی قهوه‌ای تا سیاه است اما رنگ آن اغلب با افزایش سن محو می‌شود. اندازه این خال از خیلی کوچک تا 1.25 سانتیمتر می‌تواند متفاوت باشد . سطح این خال ممکن است صاف، چروک‌دار یا زگیلی باشد. خال جلدی ساقه دار ممکن است به لباس گیرکرده یا خراشیده شود و خونریزی ایجاد کند.

 

خال مادرزادی (Congenital)


خال‌های بی‌ضرر پوستی

شکل: ماه‌گرفتگی یا خال مادرزادی

 

خال مادرزادی که به‌عنوان ماه‌گرفتگی یا نشان تولد (birthmarks ) نیز شناخته می‌شود، پیش از تولد در جنین ایجاد می‌شود و در هنگام تولد در کودک وجود دارد. این خال مسطح بوده و معمولاً قهوه‌ای یا سیاه است اما رنگ‌های قرمز و صورتی نیز می‌تواند داشته باشند. اندازه خال مادرزادی از یک لکه کوچک تا ضایعه بزرگی که بیشتر صورت، بالاتنه یا دست‌وپا را می‌پوشاند متفاوت است. این خال‌ها معمولاً به‌مرورزمان تیره‌تر و برجسته می‌شوند و گاهی ظاهر زگیلی پیدا می‌کنند. خال مادرزادی بزرگ را باید به‌دقت تحت نظارت داشت چون ممکن است تبدیل به سرطان پوست ملانوما (حتی در کودکان) شود.

 

خال اسپایلوس (Nevus Spilus)

 خال‌های بی‌ضرر پوستی

شکل: خال اسپایلوس

 

خال اسپایلوس لکه قهوه‌ای مسطح تا کمی برجسته حاوی نقطه‌های کوچک‌تر سیاه مایل به قهوه‌ای است. این خال بی‌خطر اغلب تخم‌مرغی شکل است اما شکل آن ممکن است نامنظم باشد. خال اسپایلوس بدون مو است و اندازه آن از کمتر از 1.25 سانتیمتر تا تقریباً 20 سانتیمتر متغیر است.

 

خال آبی ( Blue Nevus)

 خال‌های بی‌ضرر پوستی

شکل: خال آبی

 

خال آبی خال گرد و کمی برجسته است که معمولاً در کودکی ایجاد می‌شود. این خال‌ها حاوی غلظت بالای رنگ‌دانه قهوه‌ای هستند اما در عمق پوست قرار دارند به همین علت به رنگ آبی تیره دیده می‌شوند. خال آبی معمولاً کمتر از 6.2 میلی‌متر قطر دارد و در دست‌وپا بیشتر ایجاد می‌شود.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040